Svet

Putin zablahoželal Bidenovi k víťazstvu, je pripravený spolupracovať – ​​Svet – Správy

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu v novembrových prezidentských voľbách v USA a vyhlásil, že je pripravený „spolupracovať“. Putin zároveň vyjadril nádej, že ich krajiny dokážu odložiť názorové rozdiely, aby mohli spoločne presadzovať bezpečnosť vo svete. Informovala o tom tlačová kancelária Kremľa, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP a ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Putin zaželal Bidenovi veľa úspechov v jeho nadchádzajúcej kancelárii v Bielom dome, uviedol Kremeľ.

„Za seba môžem povedať, že som pripravený spolupracovať a byť s vami v kontakte,“ uviedol Putin v referencii.

Ruský prezident bol jedným z posledných zostávajúcich vodcov svetových mocností, ktorý zablahoželal Bidenovi. Potvrdil ho Snemovňa voličov ako budúceho amerického prezidenta v pondelok miestneho času.

Zástupcovia v Moskve vrátane šéfa ruskej volebnej komisie a ministra zahraničných vecí už predtým kritizovali volebný proces v USA a označili ho za zastaraný a nereprezentujúci vôľu ľudu.

Putin Bidenovi v blahoprajnom telegrame povedal, že ich krajiny „nesú osobitnú zodpovednosť za globálnu bezpečnosť a stabilitu“.

V telegrame tiež napísal, že si je istý, že Rusko a USA môžu „napriek rozdielnym názorom skutočne prispieť k vyriešeniu mnohých problémov a výziev, ktorým svet v súčasnosti čelí“.

Očakáva sa, že Biden zaujme k Rusku prísnejší postoj ako odchádzajúci americký prezident Donald Trump, ktorého počas predvolebnej kampane ostro kritizoval za „vítanie vzťahov s mnohými autokratmi po celom svete, predovšetkým s Vladimirom Putinom“.

Rusko je obvinené zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 v prospech Trumpa – dúfa, že bude uplatňovať miernejšiu politiku voči Moskve.

Volebný zbor USA, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa v USA stretol v pondelok 14. decembra – večer miestneho času. Na víťazstvo potreboval najmenej 270 hlasov voličov.

Bývalý americký viceprezident Biden (2009-17), ktorý kandidoval v tandeme s viceprezidentkou Kamilou Harrisovou, sa stane 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021.

Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close