Veda

Quaoar mal jeden „nemožný“ prsteň, potom astronómovia našli dva

Vedci stále úplne nechápu, ako sa prach a plyn v ranej slnečnej sústave zlúčili do mesiacov a planét.

Podobne ako prvý prstenec okolo Quaoaru, ktorý tím astronómov oznámil vo februári, aj druhý prstenec leží za hranicou Roche. Obiehajúci materiál bližšie ako táto vzdialenosť je odtrhnutý od seba slapovými silami. Prsteň v rámci Rocheovho limitu teda zostane prstencom, zatiaľ čo prstenec trosiek mimo Rocheovho limitu sa zvyčajne spojí do mesiaca.

Pre Quaoar je limit Roche vypočítaný na 1 100 míľ. Druhý prstenec vo vzdialenosti 1 500 míľ od centra mesta Quaoar je bližšie ako prstenec ohlásený vo februári, ktorý má polomer približne 2 500 míľ.

Quaoar (vyslovuje sa KWA-wahr a meno boha stvoriteľa pre domorodých obyvateľov Tongva žijúcich v okolí Los Angeles) obieha okolo Slnka v Kuiperovom páse, oblasti zamrznutých trosiek za Neptúnom, ktorá zahŕňa Pluto.

Prsteň nie je viditeľný na snímkach ďalekohľadu. Astronómovia to skôr zistili nepriamo, keď vzdialené hviezdy prešli za kvazarom a blokovali svetlo hviezd. V rokoch 2018 až 2021 prešiel Quaoar pred štyrmi hviezdami a astronómovia na Zemi mohli pozorovať tieň zatmenia, ktorý je známy aj ako zákryt hviezd.

Pozorovali tiež stmievanie svetla hviezd pred a po záblesku hviezdy, čo poukazovalo na existenciu prvého prstenca.

K ďalšiemu zákrytu došlo 9. augusta minulého roku a astronómovia opäť namierili veľké a malé ďalekohľady na Quaoar v nádeji, že sa o prstenci dozvedia viac.

Nové pozorovania odhalili viac detailov, vrátane hustého, úzkeho jadra v prstenci širokom len niekoľko kilometrov, ktorý je obklopený obalom materiálu, ktorý je viac rozptýlený. Pozorovania odhalili aj druhý prsteň.

13. mája dôjde k ďalšiemu zákrytu, ktorý bude viditeľný ďalekohľadom v Spojených štátoch a Kanade.

READ  Štúdia hovorí, že fosília T. rex je v skutočnosti novým druhom pre vedu

„Táto udalosť zahŕňa jasnú hviezdu a bude užitočná na lepšiu charakteristiku tvaru kvazaru, okrem toho, že bude dobrou príležitosťou dozvedieť sa viac o týchto dvoch pozoruhodných prstencoch,“ povedal Pereira.

Jedným z možných vysvetlení vzdialených prstencov Quaoaru je prítomnosť mesiaca Vivot. Mesiac mohol spôsobiť gravitačnú poruchu, ktorá zabránila časticiam prstencov zlúčiť sa do ďalších mesiacov. Oba prstence sa vyskytujú v blízkosti miest známych ako rezonancie s Vevotom a rezonancie môžu byť dôležitejšie ako Rocheov limit pri určovaní, či sa prstence zmenia na mesiace alebo zostanú ako prstence.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close