Veda

Len jedna úprava stravy môže byť prínosom pre pacientov s ochorením pečene: ScienceAlert

Nekonzumovanie mäsa len pri jednom jedle znižuje škodlivé hromadenie amoniaku u ľudí v konečnom štádiu ochorenie pečene, podľa malej klinickej štúdie v USA. Zistenia naznačujú, že aj malé diétne zásahy môžu týmto pacientom pomôcť vyhnúť sa závažným komplikáciám.

Amoniak je vysoko toxický, najmä ak sa dostane do nášho mozgu, no je aj prírodný. vedľajší produkt trávenia bielkovín V ľudskom tele bežný odpadový produkt, s ktorým sme zvyčajne vybavení.

U zdravého človeka sa amoniak uvoľňuje z našej potravy baktériami v črevách. rozkladať bielkoviny, Prechádza do pečene, ktorá ho premieňa na menej toxickú formu, močovinu, ktorá sa vylučuje močom.

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín – najmä potraviny zo živočíšnych zdrojov – sa zvyčajne považujú za súčasť zdravej výživy, ale táto nová štúdia ukazuje, že zníženie príjmu mäsa môže znížiť záťaž pre ľudí s cirhózou, čo je najpokročilejšie štádium ochorenia pečene.

frameborder=”0″ permit=”akcelerometer; automatické prehrávanie; Schránka-Zápis; šifrované médiá; Gyroskop; obraz v obraze; Web-Share“ referrerPolicy='Obrazovka s povoleným prísnym pôvodom pri krížovom pôvode>

Čím viac mäsa zjete, tým viac amoniaku bude musieť vaša pečeň spracovať a už tak poškodená pečeň bude nevyhnutne bojovať, aby svoju prácu vykonala. To spôsobuje nahromadenie amoniaku v krvi, čo je spojené s hepatálna encefalopatia (HE), typ kognitívneho poklesu.

Nástup HE môže byť postupný alebo náhly so zlyhaním pečene niekedy vedúcim ku kóme, kde opuch mozgového tkaniva môže byť smrteľný. Tento nový výskum navrhuje jednoduchý spôsob pre ľudí s cirhózou, ako sa vyhnúť účinkom súvisiacim s prietokom tým, že idú priamo k zdroju.

Štúdie sa zúčastnilo tridsať mužských ambulantných pacientov s cirhózou v Richmond Veterans Affairs Medical Center, hoci nie všetci účastníci boli veteránmi. Všetci zvyčajne jedli mäso s podobnou stravou západného štýlu a pred experimentom mali podobné profily črevných baktérií. Polovica z nich mala bývalých VŠ.

Pacienti boli rozdelení do troch skupín, z ktorých každá dostala počas jedla iný typ hamburgera. Všetky hamburgery obsahujú presne 20 gramov bielkovín: bravčové/hovädzie pre prvú skupinu, vegetariánska mäsová alternatíva pre druhú skupinu a vegetariánske fazuľové burgery pre tretiu skupinu. Všetky hamburgery podávané s celozrnnými žemľami, nízkotučnými zemiakovými lupienkami a vodou – žiadne doplnky nie sú povolené, žiadna veľká veľkosť.

Pokiaľ to bolo možné, jediným hlavným rozdielom medzi skupinami bol zdroj bielkovín na ich hamburgeroch. Ale tento rozdiel mal merateľný vplyv, podľa analýzy vzoriek krvi odobratých pred jedlom a po jedle.

Hladiny amoniaku v krvnom sére pacientov v skupine s mäsovými hamburgermi boli významne vyššie ako východiskové hladiny všetkých pacientov v ďalších dvoch skupinách a pred jedlom.

Pacienti s predchádzajúcou HE mali vyššie hladiny amoniaku v krvnom sére, ale pacienti v skupine s mäsom tiež vykazovali zvýšenie po hamburgeri do hodiny po jedle, čo je trend jedinečný pre ich skupinu.

„Bolo vzrušujúce vidieť, že malé zmeny vo vašej strave, ako je občasné vynechanie mäsa, môžu prospieť vašej pečeni znížením škodlivých hladín amoniaku u pacientov s cirhózou.“ Hovoria Jasmohan Bajaj, gastroenterológ z Virginia Commonwealth University.

„Pacienti s cirhózou pečene by mali vedieť, že pozitívne zmeny v ich stravovaní nemusia byť ohromujúce alebo ťažké.“

Zatiaľ čo štúdia je predbežná a merania boli vykonané len po jednom jedle, tím je tak presvedčený o výsledkoch, že lekári ich začínajú implementovať tým, že povzbudzujú svojich pacientov s ochorením pečene, ktorí jedia mäso, aby do svojho jedálnička zaradili rastlinné alternatívy to.

Z iných výskumov vieme, že jesť menej mäsa a viac zeleniny vedie k dlhšiemu, zdravšiemu životu s nižším rizikom rakoviny. Je to dobré aj pre planétu.

Vedci sa domnievajú, že ďalším krokom je uskutočniť dlhodobé štúdie o účinkoch podobných zmien v stravovaní na pacientov s cirhózou.

READ  Posledný komentár Kovid-19 a svetové správy

„Teraz potrebujeme ďalší výskum, aby sme zistili, či konzumácia stravy bez mäsa má všetko od zníženia amoniaku až po prevenciu problémov s fungovaním mozgu a progresiu ochorenia pečene.“ Hovoria Bajaj.

Tento výskum bol publikovaný Klinická a translačná gastroenterológia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close