Veda

Vedci objavujú prekvapivé podobnosti medzi kamennými nástrojmi raných ľudí a ľudoopov

Ilustrácia makaka s dlhým chvostom pomocou kamenných nástrojov na dosiahnutie potravy. Kredity: Lýdia V. Luncz

Makaky spontánne vytvorili kamenné úlomky, ktoré sa podobajú niektorým z najstarších kamenných artefaktov vyrobených ranými hominínmi.

Štúdia sa zameriava na čerstvú analýzu kamenných nástrojov používaných makakmi dlhochvostými v národnom parku Phang Nga v Thajsku. Tieto primáty používajú kamenné nástroje na rozbíjanie orechov s tvrdou škrupinou, pričom si pri tom často zlomia kladivá a nákovy.

Zbierka zlomených kameňov, ktoré sú výsledkom tohto procesu, má významnú veľkosť a je široko rozložená po celej oblasti. Okrem toho mnohé z artefaktov vykazujú podobné vlastnosti, ktoré sa zvyčajne spájajú s účelovo vyrobenými kamennými nástrojmi, ktoré sa našli na niektorých z najstarších archeologických nálezísk vo východnej Afrike.

„Schopnosť zámerne vytvárať ostré kamenné vločky sa považuje za zlomový bod vo vývoji hominínov a pochopenie toho, ako a kedy sa to stalo, je veľkou otázkou, ktorá sa zvyčajne skúmala štúdiom minulých artefaktov a fosílií.“ Naša štúdia ukazuje že výroba kamenných nástrojov nie je jedinečná len pre ľudí a našich predkov,“ hovorí hlavný autor Tomas Proffitt, výskumník z Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu.

„Skutočnosť, že tieto makaky používajú kamenné nástroje na spracovanie orechov, nie je prekvapujúca, pretože tiež používajú nástroje na získanie prístupu k rôznym mäkkýšom. Je zaujímavé, že takíto pri tom náhodne vytvoria svoj vlastný podstatný archeologický záznam, ktorý je čiastočne nerozoznateľný.“ z niektorých homininovských artefaktov.

ostré kamenné vločky

Príklady vločiek s ostrými hranami, ktoré spontánne generujú makaky dlhochvosté. Kredit: Profit et al, 2023

Nové pohľady na vývoj technológie kamenných nástrojov

Porovnaním náhodne vyrobených kamenných úlomkov vyrobených makakmi s niektorými z najstarších archeologických nálezísk výskumníci dokázali, že mnohé artefakty vyrobené opicami spadajú do rozsahu tých, ktoré sa typicky spájajú s ranými hominínmi.

Spoluautor Jonathan Reeves zdôraznil: „Skutočnosť, že tieto artefakty mohli byť vyrobené lúskaním orechov, má dôsledky na rozsah správania spojeného s vločkami s ostrými hranami v archeologickom zázname.“

Novoobjavené kamenné nástroje makakov poskytujú nový pohľad na to, ako sa prvá technológia mohla začať u našich najstarších predkov, a jej počiatky môžu súvisieť s podobným správaním sa pri lámaní orechov oveľa staršími ako najstaršie archeologické záznamy súčasnej Can

„Lukanie orechov pomocou kamenných kladív a nákov, ako to dnes robia niektoré primáty, niektorí navrhli ako možný predchodca zámernej výroby kamenných nástrojov. Táto štúdia spolu s predchádzajúcimi štúdiami publikovanými našou skupinou otvára dvere k tomu, aby bolo možné identifikovať takýto archeologický podpis v budúcnosti,“ hovorí Lydia Luncz, hlavná autorka štúdie a vedúca skupiny pre výskum technologických primátov v Max Planck. Inštitút evolučnej antropológie.

„Tento objav ukazuje, ako by živé primáty mohli pomôcť výskumníkom preskúmať pôvod a vývoj používania nástrojov v našej vlastnej línii.“

Referencie: Tomos Profitt, Jonathan S. Reeves, David R. „Divoké makaky spochybňujú pôvod zámernej výroby nástrojov“ od Braun, Suchinda Malawijitnonde a Lydia V. Lunz, 10. marca 2023, k dispozícii tu DOI: 10.1126/sciadv.ade8159

READ  DeSantis poskytne aktualizáciu príprav Idalia - Orlando Sentinel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close