Hlavné správy

RDTH Architekti premieňa starú továreň na súčasný domov na Slovensku

České štúdio RDTH Architekti premenilo starý mlyn a farmu na Slovensku na rodinný dom a predstavilo sériu drevených konštrukcií, ktoré odkazujú na jeho bývalé stodoly a kurníky.

Dom s názvom Starý mlyn Nový dom sa nachádza pri potoku v Trenčíne na mieste bývalého mlyna a niekoľkých poľnohospodárskych objektov.

kedy Architektúra RDTH Obnovou a rozšírením muriva mnohé hospodárske budovy neprežili a boli nahradené konštrukciami z krížovo vrstveného dreva (CLT), ktoré mali svoj starý vzhľad.

Exteriér nového domu so starým mlynom od RTDH Architecture
RDTH Architekti premenila starý mlyn a farmu na Slovensku

„Vyvinuli sme koncept s danou lokalitou a špecifickou mierkou a materiálovou nostalgiou pôvodnej budovy,“ povedal pre Design spoluzakladateľ RDTH René Dlesque.

„Chceli sme to nahradiť slovnou zásobou, ktorá by bola akosi súčasná, formálna, no stále zrozumiteľná pre ľudí znalých starého jazyka.“

Plán domu usporiadaný do tvaru V vytvára centrálnu záhradu, starý mlyn na juhu a novú stromovú štruktúru s obytnými priestormi na severe.

Bočný detail nového domu so starým mlynom od RTDH ArchitectureBočný detail nového domu so starým mlynom od RTDH Architecture
Leží pri malom potôčiku v Trenčíne

Mlyn bol prerobený na veľký zhromažďovací priestor s obnovenou a odkrytou existujúcou murovanou konštrukciou. Nové doplnky, ako je CLT strecha a schodisko, sú vystavené, aby poskytli súčasný kontrast.

„V pôvodnom závode ide o zachovanie originality,“ povedal Tlesk.

Terasa s výhľadom na drevený domTerasa s výhľadom na drevený dom
Súčasťou je séria drevených budov

„Takže staré konštrukcie ako dubové krovy, hrubé vonkajšie steny a kusy pôvodne používaných technológií či mlynov sú tam stále a stále odkryté,“ dodal Dlesk.

„Všetky nové zásahy a staré nedostatky sú tu jasne viditeľné.“

Letecký pohľad na nový dom so starým mlynom od RTDH ArchitectureLetecký pohľad na nový dom so starým mlynom od RTDH Architecture
Dom má pôdorys v tvare V. Foto Mario Buskarev

Smerom na východ nadväzuje na zbúranú stavbu v areáli závodu dlhý krytý parkovací a skladovací priestor.

Systém je zakončený veľkými posuvnými dverami z lamelového dreva a je navrhnutý tak, aby sa dal ľahko prispôsobiť, ak chcú zákazníci v budúcnosti zmeniť jeho použitie.

„Jedna z pôvodných budov nevyhovovala novému využitiu, ale jej pôvodná podoba bola natoľko dôležitá pre celkový charakter lokality, že sme ju nahradili novostavbou rovnakého tvaru a veľkosti,“ vysvetlil Dlesk.

READ  Majiteľ automobilky Jaguar Land Rover po stretoch s britskými ministrami pohrozil útekom zo Slovenska

„Ukázalo sa, že je to holý, holý priestor pokrytý sedlovou strechou. Bol to holý priestor pripomínajúci katedrálu, len čistá konštrukcia – hybrid moderných drevených a oceľových konštrukcií v kombinácii s veľmi klasickým stolárskym tovarom,“ dodal.

Záhrada nového domu so starým mlynom od RTDH ArchitectureZáhrada nového domu so starým mlynom od RTDH Architecture
V strede je záhrada

Dom je dvojposchodový drevený kváder s kľukatou strechou a pokrytý úzkymi drevenými doskami.

Posuvné sklenené dvere v obývacom, jedálenskom a kuchynskom priestore na prízemí sa otvárajú do centrálneho dvora a z terasy s dreveným obložením sa naskytá výhľad na starý mlyn.

Jedáleň z tehál a drevaJedáleň z tehál a dreva
Minimálne výsledky vo vnútri sa zameriavajú na vonkajšie pohľady

Vnútri sa minimalistická povrchová úprava s bielymi stenami a bledými drevenými stropmi zameriava na výhľady z domu, dvora a starej rastliny „budú vždy súčasťou interiéru,“ povedal Dlesk.

Medzi ďalšie nedávno dokončené projekty na Slovensku patrí lichobežníkový betónový dom s výhľadom na les Ksa Studený a kultúrny dom v bývalej teplárni.

Kameraman Filip Beránek Pokiaľ nie je uvedené inak.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close