Svet

Rednow diskutoval o bilaterálnych a globálnych problémoch počas návštevy Fínska lobby

Indonézsky minister zahraničných vecí Retno Marsudi počas svojej nedávnej návštevy Fínska zdôraznil päť kľúčových otázok na stretnutiach s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom a ministerkou zahraničných vecí Elinou Valdonenovou.

Diskutoval o podpore obchodu a investícií, podpore akademickej spolupráce, skúmaní spolupráce v energetickom sektore, pokročilých iniciatívach inteligentných miest a riešení humanitárnych otázok súvisiacich s konfliktmi na Ukrajine a v Palestíne.

„Indonézia a Fínsko sa dohodli, že budú pokračovať v skúmaní potenciálnych príležitostí na posilnenie obchodu,“ uviedol Redno Marsudi vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu 16. júna 2024.

Tento záväzok vyzdvihuje Fínsko ako dôležitého obchodného partnera v severskom regióne. Rednow poznamenal, že objem bilaterálneho obchodu sa naďalej zvyšoval a prekonal úrovne pred pandémiou.

V minulom roku dosiahla hodnota obchodu medzi Indonéziou a Fínskom 713 miliónov USD (11,7 miliardy Rp), čo predstavuje 22-percentný nárast oproti roku 2019. V prvom štvrťroku tohto roka to bolo o ďalších 40 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Obe krajiny sa dohodli, že podporia viac fínskych investícií v Indonézii, najmä v oblasti zelenej energie a inteligentných miest.

V oblasti spolupráce v oblasti vzdelávania Retno ocenil úspešné zvolanie 1. indonézsko-fínskej spoločnej pracovnej skupiny pre vysokoškolské vzdelávanie a rozvoj kapacít učiteľov v septembri 2023.

Obe krajiny sa zaviazali posilniť akademickú spoluprácu prostredníctvom výmen fakúlt a študentov, spoločných výskumných iniciatív a štipendijných programov.

V oblasti energetickej spolupráce Retno vyzdvihol silné schopnosti Fínska v oblasti obnoviteľnej energie. Spomenul dohodu medzi indonézskou Medco Group a fínskou Valmet Technologies o vybudovaní závodu na spracovanie biomasy v Meraku na Papue s kapacitou 3,5 megawattu (MW). Očakáva sa, že projekt zníži spotrebu nafty o 27,5 milióna litrov v priebehu piatich rokov. Obe krajiny budú pokračovať v skúmaní ďalšej spolupráce v oblasti zelenej energie.

Pokiaľ ide o inteligentné mestá, Retno zdôraznil existujúce memorandum o porozumení (MoU) medzi úradom hlavného mesta Nusantara (IKN) a ministerstvom hospodárstva Fínska. Dúfal, že memorandum o porozumení pripraví pôdu pre ďalšiu spoluprácu pri rozvoji nového hlavného mesta Indonézie, najmä pri prilákaní fínskych investícií.

READ  Jan. 6 členov Proud Boys vo videu: 'Victory in the Capitol, boys'

Retno na stretnutí s prezidentom Stubbom vyjadril nádej, že Fínsko čoskoro uzná palestínsky štát, pričom zdôraznil dôležitosť takéhoto uznania pri podpore riešenia v podobe dvoch štátov ako možnej cesty k vyriešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Fínsko je aj naďalej oddané tejto dohode a považuje ju za dôležitý krok k trvalému mieru. OSN navrhuje trojfázové prímerie Obe krajiny sa zaviazali implementovať rezolúciu Bezpečnostnej rady 2735.

Retno tiež uznal podporu Fínska pre humanitárnu pomoc vrátane finančnej pomoci Agentúre OSN pre pomoc a prácu (UNRWA).

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close