Svet

Rezignácia vlády, vojenské cvičenie na atómovej bombe a nepokoje v televízii: Situácia v Bielorusku sa dramatizuje

Podľa bieloruského práva vláda po zvolení nového prezidenta automaticky rezignuje. V súlade s uvedeným nariadením však musí predseda vlády, podpredsedovia vlády, ministri a štátni tajomníci plniť svoje povinnosti, kým prezident nevytvorí novú vládu.

Lukašenko pred dvoma dňami oznámil, že vládny kabinet bol takmer vytvorený.

Problematické rozhodnutia

Lukašenko získal v prezidentských voľbách 9. augusta 80,1 percenta hlasov, pričom od roku 1994 je jeho šiestym funkčným obdobím ako hlava štátu. Jeho hlavný súper Sviatlana Cichanovska získal 10,12 percenta hlasov.

Cichanovská a ostatní kandidáti odmietli uznať výsledky týchto volieb. Po ich uverejnení v Bielorusku okamžite vypukli pouličné protesty, proti ktorým bezpečnostné sily zasiahli s bezprecedentnou brutalitou. K dispozícii sú informácie o dvoch obetiach, tisíce zadržaných a niekoľko stoviek zranených.

Cichanovská odišla z Bieloruska do povolebnej noci, kde boli jej deti predtým. Podľa jeho prívržencov musel utiecť z vlasti kvôli tlaku Lukašenkovej vlády.

Cichanovská vyjadrila podporu demonštrantom

Z Litvy už Cichanovska zverejnila niekoľko videí, v ktorých vyjadrila podporu bieloruským demonštrantom a vyzvala na ukončenie policajného násilia proti nim.

V pondelok tiež oznámila, že je pripravená viesť Bielorusko, pričom čo najskôr žiada „nové hlasovanie“ a „prepustenie všetkých politických väzňov“.

Zdroj: TASR / AP

Plánované vojenské cvičenie

Bielorusko plánuje začať štvordňové vojenské cvičenie v oblasti okolo mesta Grodno neďaleko hraníc s Poľskom a Litvou a vo svojej jadrovej elektrárni. Napísala ju agentúra Ria Novosti s odkazom na vyhlásenie miestneho ministerstva obrany. V rámci cvičenia má armáda vyskúšať spôsoby, ako posilniť západnú hranicu krajiny.

Lukašenko tvrdí, že protesty proti jeho režimu sú ovládané zvonka, napríklad z Poľska, Holandska a Ukrajiny. Potom opakovane uviedol, že sa obáva vojenského cvičenia síl NATO v Litve a Poľsku a že je považovaný za zbrojníka. „Nádrže a lietadlá sú 15 minút letu od našich hraníc,“ uviedol prezident.

READ  CORONAVIRUS Počet prípadov infekcie v Indii presiahol sedem miliónov

Aliancia však reagovala tým, že jej prítomnosť vo východnej Európe je len na obranu. Litovskí úradníci potom uviedli, že cvičenie sa uskutočnilo na základe dlhodobého plánu a nemalo nič spoločné so súčasným vývojom.

Zamestnanci štátnej televízie sú nepokoje

Zamestnanci bieloruskej štátnej televízie BT sú pripravení na štrajk, informovala agentúra Ria Novosti, televízna moderátorka a riaditeľka dvoch televíznych kanálov Natallja Bibikavová. V reakcii na správu vystúpili v sobotu večer televízna spravodajkyňa Natallja Kačanovová a prezidentka Natallja Ejsmantová s cieľom vyriešiť túto situáciu.

Stretnutie so zamestnancami však nešlo podľa ich predstáv a tisíce ľudí protestovali pred budovou televízie a požadovali neskreslené informácie o aktuálnom dianí v Bielorusku po sporných prezidentských voľbách.

Bibikavová pôvodne uviedla, že štrajk je naplánovaný na pondelok, ale neuviedlo, koľko ľudí by sa na ňom malo zúčastniť. Bibikavová tiež oznámila, že nevedela, čo sa bude diať po sobotných udalostiach.

Pri vstupe rečníka prezidenta a vedúceho hornej komory parlamentu zaznel dav, ktorý išiel do televízneho ústredia rokovať so zamestnancami a skandoval slogany „Pravda!“ a „Hanba!“. Vo vnútri bolo asi 200 ľudí, niektoré s transparentmi a iné postupne prichádzali. Kachanovovo stretnutie so zamestnancami sa začalo slovami, že 80 percent Bielorusov hlasovalo proti Lukašenkovi, potom ľudia v hale, ktorí nehlasovali za Lukašenka, začali zdvíhať ruky a ukázalo sa, že ich bolo najviac.

„Ako to mohli dovoliť, prečo neukazujú pravdu?“ Bibikavová uviedla v nedeľu podľa portálu Tut.by, keď opustila budovu kvôli svojmu synovi pred ukončením schôdzky. „V pondelok sme chceli štrajkovať (…) Nechajme napríklad staré filmy.“

Jeden z účastníkov stretnutia oznámil redaktorovi Tut.by, že niektorí zamestnanci sa pýtajú, prečo štátna televízia neukázala, čo sa deje v uliciach. Podľa portálu Kačanovová uviedla: „Vaša konkurencia tiež ukazuje všetko z jedného uhla.“ Podľa ďalších účastníkov stretnutia Kačanovová a Ejsmantová varovali pred „húpaním lode“.

READ  Výzva pre veriteľov - Komentár - Chinadaily.com.cn

Medzitým sa ľudia zhromaždili pred budovou televízie, aby požiadali o pravdivé informácie o súčasnej situácii. Podľa Tut. By ich bolo asi tisíc. Hovorca Hornej komory parlamentu a prezidentský rečník opustili budovu zadným vchodom.

Jeden z kandidátov na opozičné voľby tiež prišiel do televíznej budovy s nápisom „Ukáž ľuďom pravdu!“ a náčelník štábu opozičnej kandidátky Viktar Babaryka Marija Kalesnikavová. Kalesnikava vyjadril podporu „ľudia, ktorí sú v budove a majú pred sebou ťažké rozhodnutie“, Jeden z demonštrantov umiestnil na televíznu budovu aj historickú bielo-červenú vlajku.

Alexander Lukašenko stretol pracovníkov z továrne. Ale moc to nepomohlo. Ľudia na neho kričali: „Choď preč! Choď preč!“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close