Ekonomika

Ruské SUV Coupé od Renaultu skutočne prichádza do Európy. Naprieč Kóreou

Je to už viac ako rok, čo sa Renault Arkana začal predávať vo svojej domovskej krajine.

Verím, že Renault Arkana je ruský vynález. Jedná sa o SUV Coupé skutočne pochádzajúce a vyrábané v Rusku. Odtiaľ pochádza myšlienka a tu sa zrealizovala. Od začiatku sa hovorilo, že ruský vynález od Renaultu môže prísť aj do Európskej únie. Hluk bol oprávnený nielen preto, že auto tohto typu karosérie by si u nás určite našlo miesto, ale hluk spôsoboval aj fakt, že Renault skutočne rátal s Európou. Ibaže nemohol hneď priviesť Arkanu.

Pretože ruská Arkana je na prvý pohľad rovnaká ako európska Arkana, je na prvý pohľad klamná. Autá sa líšia od základov. Zatiaľ čo Arkana pre ruský trh stojí na staršej platforme B0 +, európska Arkana je na najnovšej platforme s názvom CMF-B. Ruská Arkana zdieľa väčšinu komponentov vrátane motorov a podvozkov s Renault Duster a Renault Kaptur (väčšie ako Captur a tiež s pohonom 4×4). Nová platforma je rovnaká ako nová Clio a Captur. Jedná sa teda o Captur v štýle SUV Coupe.

Hlavný rozdiel je v tom, že okrem klasických spaľovacích motorov má ruská Arkana k dispozícii aj pohon všetkých kolies. Európska Arkana obetovala túto vlastnosť v prospech najmodernejších elektrifikovaných motorizácií vrátane hybridu E-TECH „Captur“.

A aby toho nebolo málo, európska Arkana pochádza z Ruska, ale vyrába sa v Južnej Kórei spolu so sesterským modelom Samsung XM3 v Pusane.

Arkana dorazí v prvej polovici budúceho roka s tromi elektrifikovanými motorizáciami. Hybrid E-TECH doplnia 12voltové mierne hybridné benzínové varianty Tce140 a TCE160. V obidvoch prípadoch by malo ísť o vozidlá s mildhybridom o vozidlá vybavené výlučne dvojspojkovou prevodovkou EDC.

READ  Gosbrom v novembri spúšťa projekt posielania plynu do európskych zariadení PZP – Business & Economy

Arkana príde tiež v úrovni výbavy RS Line, ktorá podčiarkne jej športový dizajn. Rovnako ako Captur bude vozidlo vybavené najnovším informačno-zábavným systémom Easy Link, a to aj s veľkým vertikálnym displejom. Na palube budú najnovšie asistenčné systémy a radiaca páka s názvom e-shifter. Auto ponúka vzdušnú kabínu s dostatočným batožinovým priestorom a dostatkom miesta nad a nad kolená pre posádku zadných sedadiel. Do kufra sa ľahko dostanete vďaka otváraniu v štýle liftback. Na fotografiách je aj sklopenie zadných operadiel v pomere 4: 2: 4.

Najbližším konkurentom novej Arkany bude nový Citroen C4, ale podobne ako crossover od koncernu PSA, aj Arkana sa pokúsi zaujať zákazníkov hľadajúcich drahšie SUV Coupé v prémiovej nižšej strednej triede. Renault zatiaľ neposkytol viac informácií, ale zatiaľ môžem napísať aspoň o údajoch o ruskej Arkane, ktoré sa určite výrazne nelíšia. Arkana je 4545 mm dlhá, 1843 mm široká, 1565 mm vysoká a 2721 mm. Batožinový priestor má 508 litrov a svetlá výška 208 mm.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close