Zábava

Ruské veľvyslanectvo na Slovensku využíva Facebook na presadzovanie kampane. Prečo si ho kupuje toľko Slovákov?

Oficiálny účet ruskej ambasády na Slovensku je rajom konšpiračných teoretikov.

Na ich facebookovej stránke sa za rok nahromadilo asi 5 000 príspevkov s obsahom siahajúcim od bizarnej a široko vyvrátenej teórie, že USA kontrolujú šírenie Covid-19 prostredníctvom medzinárodných biologických štúdií; Príspevky propagujúce turistické atrakcie v Rusku a dokonca urážlivé pomenovania ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Projekt Beacon, iniciatíva Medzinárodnej republikánskej ligy na monitorovanie dezinformácií z čínskych a ruských veľvyslanectiev v Európe, bol označený za najsmrteľnejšiu diplomatickú prítomnosť v sociálnych médiách v Európe, pričom podkopáva ukrajinské vojnové úsilie.

Pri proruských pozíciách je o to dôležitejšie, aby ambasáda vedela reagovať na dopyt verejnosti, vzhľadom na to, že Slováci patria medzi najvyššie v EÚ.

„Mnoho príbehov o skorumpovanom Západe a liberálnej demokracii ako ohrození našej identity a kultúry medzi Slovákmi rezonuje. Aj Slováci majú sklony veriť rôznym konšpiračným teóriám a spolu s Bulharskom sme lídrami EÚ. Príbehy,“ hovorí Katarina Klingová. , senior researcher v bratislavskom Globsecu.

V roku 2020 vykonal Globsec prieskum o reakciách slovenskej verejnosti na prokremeľské príbehy a zistil, že 78 % verejnosti v krajine verí v tradičných slovanských bratov s Rusmi, pričom Rusko vníma ako hlavnú politickú a vojenskú mocnosť na kontinente. .

„Ruské veľvyslanectvo je veľmi aktívne online aj offline, najmä pri výročiach historických udalostí – ukončenia 2. svetovej vojny, Slovenského národného povstania, kde aktívne spolupracuje s vojakmi a organizuje spomienkové akcie pripomínajúce, ako Rusko pomohlo Slovensku v dejiny Slovenska.“ vysvetľuje Klingová.

Dobrí chlapci z Moskvy

Po minuloročnej invázii na Ukrajinu zabezpečila nezávislá miestna tlačová agentúra Denník N videozáznamy proruských novinárov, ktorí sa dohadovali s pracovníkmi ruského veľvyslanectva v Bratislave a zaplatila za propagovanie diskusných bodov Kremľa.

Sergej Solomasov, polovojenský atašé veľvyslanectva, na videu zaznamenal novinára pracujúceho pre Hlavné správy – konzervatívne slovenské noviny, ktoré publikujú prevažne proruské články – s cieľom zamerať sa na konkrétnych jednotlivcov v krajine pre svoje dezinformačné snahy.

READ  Slovensko uvoľňuje lietadlá MiG-29 Fulcrum pre Ukrajinu

Táto scéna nie je nepodobná tým, ktoré sa zobrazujú v špionážnych filmoch s ruskou tematikou. Dvoch mužov je vidieť, ako sa prechádzajú zdanlivo prázdnym lesom, pričom Salamazov si pri rozkazovaní nenútene fajčí cigaretu a novinár prikývne.

„Povedal som Moskve, že si dobrý chlap… Moskva sa rozhodla, že lovíš dva typy ľudí. Po prvé, ľudí.“ [in Slovakia] Viete, kto miluje Rusko, kto chce spolupracovať, kto chce peniaze a kto má tajné informácie.

Chce sa zamerať na druhú skupinu, Solamazov, ktorý je na hrane s podporou Ruska a žiada, aby ich vzal na športové podujatia alebo do reštaurácií.

Hoci po incidente boli z krajiny vyhostení traja ruskí diplomati, Klingová vysvetľuje, že novinárka Hlavné správy bola len súčasťou širšej siete dezinformačných zdrojov.

V krajine je podľa odhadov 253 dezinformačných a väčšinou prokremeľských výstupov a viac ako 1800 facebookových stránok a otvorených skupín zdieľajúcich proruskú propagandu.

„Prokremeľské naratívy zaznievajú od mnohých domácich politických lídrov a strán a niektorých predstaviteľov verejnosti, vrátane generálneho prokurátora SR. [Maroš Žilinka]Podľa Klingovej za to môžu aj domáci politici.

Na Slovensku sa majú konať voľby koncom tohto roka a niektorí politickí lídri už začali hovoriť o prejavoch podobných prejavom ruských politikov.

Proputinovské mierové pochody

O to viac znepokojujúce, čo sa týka postojov verejnosti na Slovensku, je, že väčšina súčasnej vlády a prezidenta je výrazne proukrajinská.

„Vláda je plne v súlade so zvyškom EÚ a je pravdepodobne ešte efektívnejšia ako iné krajiny a náš prezident. Zuzana CAputová Jeden z najvernejších podporovateľov Ukrajiny,“ povedal šéf Inštitútu pre verejné otázky v Bratislave Grigorij Mechesnikov.

Naproti tomu niektorí občania organizujú „mierové pochody“ alebo protesty požadujúce okamžité ukončenie vojny a skandujú „Putin je náš prezident, Putin je náš hrdina!“ V týchto prípadoch.

READ  Slováci otvárajú pomník zabitému novinárovi a jeho snúbenici

„Myslím si, že si nejako vybrali Slovensko, najslabšie v reťazci stredoeurópskych krajín, kde sú priaznivejšie podmienky na šírenie ich propagandy,“ povedal Mesežnikov.

Prečo milovať Rusko?

Väčšina ľudí by si Slovensko dala do vleku so zvyškom strednej Európy, kde je kritika Ruska a jeho politiky vysoká – najmä kvôli skúsenostiam z vojen 20. storočia a následnej komunistickej nadvlády.

„Slovensko vyčnieva z ostatných stredoeurópskych krajín, pokiaľ ide o postoje verejnosti k Rusku a jeho invázii na Ukrajinu,“ vysvetľuje Mechesnikov.

Keďže Slovensko zohráva kľúčovú úlohu v obrannom reťazci NATO na hraniciach Ukrajiny, nie je to len otázka postoja verejnosti, zdôrazňuje. Len minulý piatok, Slovensko dodalo 3 MiGy-29 zo sovietskej éry Stíhačky pre ukrajinské letectvo – Toto je obzvlášť dôležité, pretože ukrajinské stíhačky sú cvičené na riadenie týchto lietadiel.

Ak bude bývalý premiér proti šíreniu zbraní Robert Figo, ktorý často papagájuje proruské názory, znovu zvolený koncom tohto roka, môže to vážne narušiť plány NATO na distribúciu zbraní.

Podľa Mesežnikova „agenti ruského vplyvu na Slovensku nie sú marginálni politici alebo nedôležité hlasy. Niektorí z najvýraznejších slovenských politikov, ako napríklad bývalý predseda parlamentu, sú veľmi aktívnymi podporovateľmi Ruska a Putinových krokov.“

Varuje tiež, že náznaky tejto skrytej formy slepej ruskej podpory sú vo verejnom diskurze v krajine prítomné už stáročia.

Keď sa vrátime do 19. storočia, slovenskí vodcovia „snívali o Rusku ako o ochrancovi Slovenska a všetkých slovanských krajín, najmä menších krajín. Myslím si, že tieto predstavy boli vtedy nesprávne a sú aj naďalej, ale bohužiaľ sa dedia po mnoho generácií.“ ,“ vysvetľuje.

„Toto všetko je, žiaľ, pre slovenskú demokraciu zlé. Táto rétorika a tieto presvedčenia odvádzajú krajinu od univerzálnych hodnôt smerom k individualistickým hodnotám a etnickej politike,“ uzatvára Mečesnikov.

READ  Indonézia sa pripája k najnovšiemu zelenému zoznamu Abú Zabí s 56 miestami na sedenie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close