Veda

Rusko dokuje nový modul vesmírnych staníc: živý prenos videa

Začiatkom tohto roka hovorili ruskí vesmírni predstavitelia o východe z Medzinárodnej vesmírnej stanice v roku 2025. To mu však nezabránilo poslať nový prírastok do svojho úseku základne. Hovorí sa mu jachtový modul a jeho dizajn a vývoj sa začal pred 20 rokmi.

Modul vypĺňa medzeru v ruskej časti stanice pre kapsulu na vedecké experimenty a je považovaný za životne dôležitý pre celý ruský program. Poskytne tiež sortiment ďalších vylepšení ruskej časti stanice.

Tu je to, čo potrebujete vedieť o module trajektu a jeho príchode na vesmírnu stanicu vo štvrtok.

Kedy je dokovanie a ako to môžem vidieť?

Nový ruský modul má na vesmírnu stanicu doraziť vo štvrtok okolo 9:25 východného času. Podľa predstaviteľov NASA automatizovaný dokovací systém začal fungovať.

NASA TV vysiela živé vysielanie o 8:30 východného času, alebo si ho môžete pozrieť vo vyššie uvedenom prehrávači videa. Diváci, ktorí chcú sledovať prevádzku v ruštine, sa môžu naladiťTen Roskosmos. youtube stránka z, Ruská vesmírna agentúra.

Čo je to modul jachty?

Nauka bola pôvodne postavená ako záloha pre ďalší ruský modul Zarya a neskôr bola prestavaná. Jachta v ruštine znamená veda a je jej hlavným poslaním: umiestniť laboratórne vybavenie na experimenty.

Modul navyše obsahuje radiačne izolovanú kabínu s ďalšou obývacou izbou pre astronautov, toaletu, nové systémy na recykláciu vody a filtrovanie vzduchu, úložný priestor a robotické rameno, ktoré poskytuje Európska vesmírna agentúra.

S hmotnosťou viac ako 20 ton a dĺžkou viac ako 42 stôp sa trajekt stane jedným z najväčších modulov na stanici. Jeho pripojenie k elektrickým a riadiacim obvodom stanice by si vyžadovalo sériu výstupov do vesmíru.

Prečo Rusko pridáva na vesmírnu stanicu nový komponent?

Vývoj modulu sa začal v polovici 90. rokov minulého storočia, predtým, ako sa zvýšili prvé komponenty stanice, a dlho predtým, ako súčasné politické napätie so Spojenými štátmi zvýšilo perspektívu Ruska do roku 2025 opustiť vesmírnu stanicu.

READ  Astrofyzici „Vyriešte základný znak gravitácie okolo čiernych dier“

Jeho spustenie sa opakovane odkladalo kvôli medzerám a nízkemu financovaniu, pričom na ruskej strane stanice zostala medzera. Rusko je v súčasnosti jediným významným operátorom bez vlastného laboratórneho modulu.

Jachta vybavená solárnymi panelmi spôsobí, že ruský orbitálny segment bude menej závislý na energii pochádzajúcej z americkej strany. Ďalší obytný priestor vrátane lôžka pre kozmonauta umožní rozšíreniu stálej ruskej posádky na troch členov.

Aké boli problémy s modulom po jeho spustení?

Raketa Proton z Ruska umiestnila nový modul na obežnú dráhu bezchybne, problémy sa však objavili takmer okamžite.

Vedci boli niekoľko dní na Zemi kvôli závade v motoroch kozmickej lode európska vesmírna agentúra, ktorého robotické rameno je pripevnené k modulu. „Úmrtie trvalo na tom, aby sme boli súčasťou cesty,“ uvádza sa vo vyhlásení agentúry.

Trajekt by sa nakoniec mohol pripojiť k stanici, ale letel ako autonómna kozmická loď niekoľko dní na obežnej dráhe. Modul nasadil svoje solárne panely a antény, ale potom nedokázal poháňať motory, aby zvýšil svoju obežnú dráhu, čo je potenciálny problém ukončenia misie. Ruským inžinierom sa to podarilo napraviť, uviedla Európska vesmírna agentúra a opísala epizódu ako „niekoľko náročných dní na misii Control“.

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos nikdy priamo neriešila problémy vo svojej aktualizácii misie, iba a nové vydanie Minulý štvrtok rakety modulu skutočne fungovali. „Telemetria potvrdila činnosť pohonnej jednotky modulu,“ uviedol Roscosmos vo vyhlásení.

Existuje riziko pridania nového modulu na vesmírnu stanicu?

Áno. Rusko predsa posiela 23-tonový predmet na kolízny kurz s vesmírnou stanicou v objeme 100 miliárd dolárov. Kľúčom k úspechu je, aby bol náraz jemný a v správnej konfigurácii.

Čomu sa chce Rusko vyhnúť, sa stalo v roku 1997, keď nákladná raketa Progress narazila do svojej predchádzajúcej vesmírnej stanice Mir, pričom sa jej odlomil modul a zničil solárny panel.

READ  100 miliónov rokov staré fosílne chrobáky osvetľujú rodinu starodávneho hmyzu

Od nehody v roku 1997 sú postupy pri dokovaní oveľa sofistikovanejšie. V tom čase bol pokrok pod ručným diaľkovým ovládaním ruského kozmonauta na palube Miru. Nový jachtársky modul má dokovať úplne autonómne.

A manažéri misií za posledných 20 rokov, čo riadia Medzinárodnú vesmírnu stanicu, absolvovali veľa praxe. Bola vypustená na kusy, ktoré mali byť ukotvené na obežnej dráhe. Napriek tomu sú inžinieri oprávnene paranoidní, pokiaľ ide o predchádzanie nepravdepodobným katastrofám.

Keď SpaceX pripravovala svoju prvú misiu svojej kapsuly astronautov na vesmírnu stanicu – bez posádky – Roscosmos vyslovil obavy, že ak by počítač Crew Dragon počas priblíženia zlyhal, kapsula by narazila do vesmírnej stanice. (Nákladná kapsula SpaceX prišla z iného smeru, takže nedošlo k žiadnej zrážke.)

NASA súhlasila s implementáciou určitých predbežných opatrení – zatvorením poklopu na ISS a prípravou ruskej kozmickej lode Sojuz, ktorá v prípade potreby dopraví astronautov na a z kontrolného bodu, na rýchlu evakuáciu. Dokovanie posádky Draka prebehlo bez problémov a pred druhou misiou Crew Dragon, ktorá minulý rok dopravila na vesmírnu stanicu astronautov NASA Roberta Behnkena a Douglasa Hurleyho, SpaceX vykonala ďalšie zmeny, aby zabránila zlyhaniu. Táto možnosť je preč.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close