Ekonomika

Rusko útočí na infraštruktúru neďaleko Odesy; Nemecko je pripravené prevziať vedenie NATO

Nemecko je pripravené prevziať vedúcu úlohu v NATO, o ktorú spojenci presadzovali desaťročia, a najväčšia európska ekonomika a najľudnatejšia krajina je odhodlaná brániť východné krídlo aliancie pred ruskou agresiou, uviedol minister obrany Boris Pistorius.

„NATO nadobudlo ešte väčšiu dôležitosť a dôležitosť brutálnym útokom Ruska na Ukrajinu,“ povedal Pistorius v pondelok na konferencii o politike NATO v Berlíne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predložil parlamentu návrh zákona o predĺžení stanného práva a demobilizácie o 90 dní, uviedol v telegrame poslanec Jaroslav Zelesnyak.

Súčasný vývoj

Ropa rástla po tom, čo Saudská Arábia a Rusko opätovne potvrdili zníženie dodávok

Potom dostal olej Saudská Arábia a Rusko opäť potvrdili Do konca roka budú dodržiavať obmedzenia dodávok ropy na viac ako milión barelov denne.

Globálna referenčná hodnota ropy Brent vzrástla na takmer 86 dolárov za barel. Nedeľné vyhlásenie ťažkých váh OPEC+ prichádza po obavách z vojnovej prémie medzi Izraelom a Hamasom a slabého globálneho dopytu, ktorý minulý týždeň poslal ceny ropy dole o viac ako 6 %.

Ropa prudko vzrástla na začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom, ale tieto zisky sú teraz úplne nedotknuté, pretože boje nenarušili dodávky z Blízkeho východu, ktorý je zdrojom tretiny svetovej ropy.

Hoci sa konflikt pravdepodobne rozšíri po celom regióne, vplyv na ceny viedol k novým obavám zo spomaľujúcej sa globálnej ekonomiky. A Prekvapivé zhrnutie čínskej výroby Minulý mesiac vyvolal otázky o zotavení najväčšieho svetového dovozcu ropy, zatiaľ čo zásoby v USA rastú.

„Veríme, že tieto dobrovoľné obmedzenia dodávok sa pretiahnu do prvého štvrťroka 2024 – sezónne slabý dopyt po rope na začiatku každého roka, pretrvávajúce obavy z ekonomického rastu a cieľ producentov a OPEC+ podporovať stabilitu trhu s ropou. povedal Giovanni Stanovo, komoditný analytik UBS Group AG.

READ  Po uskutočnení platby prechádza EÚ na implementáciu „zeleného“ plánu obnovy

Saudi Aramco medzitým ponechalo svoje decembrové oficiálne predajné ceny nezmenené pre dva z piatich druhov ropy pre ázijských zákazníkov. Kráľovstvo však znížilo ceny pre Európu, čo je ďalším znakom obáv o spotrebu v regióne.

Slovensko nebude blokovať súkromný vývoz zbraní na Ukrajinu, hovorí Fico

Slovenský premiér Robert Fico zmiernil kľúčový predvolebný sľub ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine s tým, že jeho vláda nebude blokovať dodávky zbraní a munície od súkromných výrobcov.

Fico, ktorý pred septembrovým hlasovaním sľuboval, že zo Slovenska k jeho východnému susedovi nepríde „ani jedno kolo“, v pondelok povedal, že predvolebný sľub sa týka len vecí zo slovenských vojenských zásob.

čítaj viac: Proruský Fico sa vracia k slovenskému premiérovi s výzvou EÚ

„Ak chce firma vyrábať a predávať zbrane do zahraničia, nič proti tomu nemáme,“ povedal novinárom po návšteve sídla ministerstva obrany v hlavnom meste Bratislava.

S ročnou produkciou asi 180-tisíc delostreleckých granátov sa 5,4-miliónový členský štát NATO stal hlavným dodávateľom munície na Ukrajinu, ktorá dostala aj húfnice slovenskej výroby. DMK

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close