Hlavné správy

Slováci sa boja Ruska. Prečo je podpora NATO slabá?

Vo väčšine členských štátov NATO je táto podpora vysoká.

Väčšina ľudí na Slovensku má pocit, že NATO je zárukou, že Slovensko zostane bezpečnou krajinou počas ruskej invázie na Ukrajinu.

Nedávna „Ako sa máš, Slovensko?“ Prieskum Slovenskej akadémie vied a prieskumnej agentúry MNFORCE z polovice marca ukázal, že 47 percent ľudí zastáva tento názor, 30 percent si myslí opak a 23 percent je v tejto veci nerozhodnutých.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Agentúra TASR píše, že ide o druhý najvyšší stupeň podpory NATO od začiatku invázie.

„Dnes sme v bezpečí vďaka NATO a NATO,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom prejave 27. marca. „Žiadna iná alternatíva nás dnes nechráni tak, ako nás chráni koalícia, a je skutočne „jeden za všetkých“ všetci za jedného.“

Napriek tomu je podpora členstva v NATO na Slovensku v porovnaní s inými krajinami nízka. Ako je tam uvedené Výročná správa NATO V roku 2023 je priemerná podpora členstva v NATO medzi členskými štátmi 66 percent. Na Slovensku je podpora na úrovni 60 percent, čo je rovnaké číslo ako v minuloročnom prieskume Globsec. Dôvera Slovákov v NATO ako alianciu, ktorá ich chráni pred vonkajšími hrozbami, je o niečo vyššia ako priemer NATO 61 percent. Zo správy NATO vyplýva, že na Slovensku je to 62 percent.

V roku 1999 len 28 percent Slovákov podporilo myšlienku vstupu Slovenska do NATO. V roku 2004, keď krajina vstúpila do aliancie, to bolo 52 percent.

Uprednostňuje sa geopolitická neutralita

Sociológ Robert Klobuki zo Slovenskej akadémie vied vysvetľuje, že Slováci veria, že najlepšie geopolitické postavenie krajiny je vyvážené. Je to paradox, pretože dve tretiny Slovákov vnímajú Rusko ako hrozbu, dodáva. Strach je podľa neho faktorom aj v tom, ako Slovensko vníma NATO.

READ  Výbor Rady Európy proti mučeniu (CPT) navštívil Slovensko

„Hoci Rusko nepodporujeme, bojíme sa ho, veríme, že dnes je najlepšou stratégiou geopolitická neutralita,“ cituje sociológ TASR.

Významnú úlohu zohrávajú aj pozície politických elít. Komunistická strana spochybnila NATO, keď sa Slovensko chystalo vstúpiť do aliancie. Dokonca aj antidemokratický premiér Vladimir Mechier zastával názory proti NATO potom, čo bol koncom deväťdesiatych rokov odstavený od moci. Dnes, dodal sociológ, je to práve vládnuca strana Smar, ktorá svojim spôsobom spochybňuje NATO, pričom sa odvoláva na predvojnovú situáciu. Smer vtedy tušil, že Rusko vtrhne na Ukrajinu, napriek tomu, že od spojencov z NATO boli správy o opaku. Šmar kritizuje aj zmluvu o obrannej spolupráci Slovenska s USA. O plánoch na vystúpenie z NATO sa však vládna strana nezmienila.

26. marca Figo Zoznámte sa s americkým generálom Christopherom Cavallim V Bratislave. Velí americkej armáde v Európe.

Podľa najnovších zistení SAV je 8 percent Smarových voličov prozápadných a 19 percent podporuje Rusko. Vystúpenie Slovenska z NATO si želá 45 percent. Dvadsaťsedem percent nie.

Podceňovaný faktor

„Podľa mňa najviac preháňajú dejiny slovenského boja za národné práva, najmä v 19. storočí, keď existovala nádej, že Rusko ako silný slovanský národ zachráni a zjednotí nesamostatné slovanské krajiny. v Európe,“ povedal Klobáky.

Na druhej strane sa podľa neho úspech komunizmu na Slovensku v tomto smere často podceňuje. Odborník upozorňuje na premenu vidieckeho Slovenska na industrializovanú krajinu za komunizmu a rast životnej úrovne za tie desaťročia.

„Preto je na Slovensku väčší cit k bývalému režimu ako v susedných krajinách a táto skutočnosť môže ovplyvniť aj geopolitické orientácie,“ poznamenáva.

Slovensko vstúpilo do NATO pred 20 rokmi – 29. marca 2004. Len minulý rok sa však Slovensko pripojilo k menšine členských krajín pri plnení prísľubu vynakladať 2 percentá HDP na obranu.

READ  Školy v Kilkenny získavajú prostriedky na zájazd zboru na Slovensko

V piatok prezidentská kancelária pri príležitosti výročia umiestni pred palácom vlajku NATO.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close