šport

Slovakia Euro 2024 Team Guide: Známy mix skúseností pod vedením bývalého predavača kávy

Slovensko malo za sebou pôsobivé kvalifikačné ťaženie a to, čo mu chýba na talizmanickom útočníkovi, môže nahradiť skúsenými hráčmi v kádri…


manažér

V medzinárodnom manažmente nemôže byť oveľa viac výnimočných príbehov, ako je príbeh Francesca Calzonu.

Caljona nemal o športovej kariére veľa čo povedať, v skutočnosti rozdelil svoje mladé časy medzi amatérsky futbal a predaj kávy. Nakoniec sa stal súčasťou trénerského štábu Maurizia Sarriho v piatich kluboch, vrátane jeho najúspešnejších rokov v Neapole, čo zasialo semená pre jeho menovanie za manažéra Slovenska.

V Neapole si vytvoril blízky vzťah s bývalým slovenským kapitánom a rekordérom Marekom Hamšíkom. Keď si teda národný tím v roku 2022 hľadal nového šéfa, Hamšík navrhol svojho starého trénera, ktorý v tom čase pôsobil pod Lucianom Spallettim.


Ako sledovať Euro 2024 Atletické


Na vymenovanie Calzony sa spočiatku pozeralo so značným skepticizmom, ktorý sa však rýchlo vytratil. Ich kvalifikačné ťaženie sa skončilo remízou 0:0 s Luxemburskom. Bosna a Hercegovina a Island. Po ukončení kvalifikácie bola Calzona opäť v Neapole dočasne voľná pre mesačný svit ako prvý muž po tom, čo prišli a odišli Rudi Garcia a Walter Mazzarri. Jeho kúzlo tam nedopadlo okázalo (vyhral iba štyri hry), ale to nepoškodilo jeho postavenie v adoptovanej krajine.

Hamšík je súčasťou jeho zákulisného kádra vďaka svojmu etablovanému pôsobeniu v slovenskom futbale a dáva mu čo najviac príležitostí povedať „ja som ti to hovoril“. Možno.


Francesco Calzona bol v minulej sezóne šéfom Neapolu (Francesco Pecoraro/Getty Images)

Čaká sa na názov domácnosti

Je to pomerne skúsený káder s dvomi 37-ročnými hráčmi do 25 rokov, no jedným mladým hráčom, ktorý by mohol urobiť dojem mimo lavičky, je Tomáš Suslov, ktorý bol vyhlásený za hráča roka Hellas Verona. Siri A.

READ  Mladý muž z Man Utd, ktorý podviedol Erica Den Hawka, sa pripája k masívnej premene Old Trafford

Jeden muž, na ktorého treba dávať pozor, je Robert Poseník. Po príchode do Žiliny, ktorý bol vnímaný ako ďalšia bystrá mladá vec v slovenskom futbale, mierne stratil cestu prestupom do Feyenoordu v roku 2019, ktorý vyústil len v štyri góly v troch sezónach, no po prestupe do Bovisty sa opäť oživil. . Portugalsko – najprv na pôžičku a potom natrvalo minulé leto. V minulej sezóne strelil osem gólov v 15 zápasoch, z ktorých posledný prišiel vo februári, čo je znepokojujúce, ale pre slovenskú stranu, ktorá hľadá spoľahlivých strelcov, by mohol byť Boženik mužom, ktorého hľadajú.

Robert Poseník, Slovensko


Očakáva sa, že Robert Posenic bude viesť Slovensko na Euro 2024 (Christian Hofer/Getty Images)

Pevnosť

Vyzdvihovať pozitíva mi príde ako veľmi nudná záležitosť, no jadro tímu Slovenska je veľmi pevné.

Ak by sa v ich kolektívnych hlavách nebojovalo, stredopoliar by pozostával z 37-ročného Juraja Kuku, Ontreja Dudu a Stanislava Lobotku, z ktorých druhý pozná Neapol a trénera, keďže s ním v oboch spolupracoval. Národný tím.

Zdá sa, že zabezpečenie je tiež nastavené; Stredobodom pozornosti budú Milan Škriniar z Paríža Saint-Germain a ľavý obranca David Hanko, o ktorom sa po skvelej letnej sezóne s Feyenoordom už veľa hovorí o prestupoch, a terčom bude Martin Dúbravka z Newcastlu. Identita prvej trojky je trochu vo vzduchu, ale vo všeobecnosti bude Nemecko tím, ktorý ich priviedol do súťaže hneď od začiatku kvalifikácie.

slabiny

Slovensko v skutočnosti nemá strelca gólu — alebo aspoň takého, o ktorom tím vie, že sa naň môže obrátiť, keď sa situácia skončí. Hamšík odíde do dôchodku v roku 2022 a aj keby sa v roku 2023 vrátil na núdzové zavolanie, tentoraz nebude nablízku nikoho vyhrabávať z dier. Skúsený hráč Robert Mack bol vynechaný z kádra, čo nie je veľkým prekvapením, keďže hral za Austráliu a minulú sezónu sa mu celkom nedarilo, no od Hamšíkovho odchodu do dôchodku je najaktívnejším strelcom.

READ  TeSlaa hrá DI futbal a je vďačný za čas strávený v Hillsdale

Mohol by byť tým mužom Boženík? Robert Polívka viedol v úvodných fázach kvalifikácie, ale ešte nezaznamenal medzinárodný cieľ. Krídelník Lukasz Haraslin bol ich najlepším strelcom v kvalifikácii, no stihol len tri.

Na druhej strane sa podelili o svoje ciele: v kvalifikácii strelilo 11 rôznych hráčov, takže je to znak toho, že slovenské bodovanie je tímová práca a na rozdiel od niektorých menších národov sa nemusia spoliehať na jednu superhviezdu. Pre úspech.

Čo nevieš

Účasť Slovenska na Euro 2024 by mohla byť pre ich trénera brankárov Jána Novotu emotívnym momentom. Novota je brankár, ktorý má za sebou pomerne skromnú hráčsku kariéru, najdlhšie pôsobil v Rakúsku na jednom mieste s Rapidom Viedeň. V roku 2017 sa upísal maďarskému Debrecínu, lekárske testy odhalili, že má dvakrát väčšiu aneuryzmu, ako by mala byť, a zo zdravotných dôvodov bol nútený odísť do dôchodku. „Je to životu nebezpečné (hrať sa),“ povedal vtedy.

Novota vyhral za svoju krajinu len štyri zápasy, ale bol pomerne neskorým vývojárom a bol v tíme aj v roku odchodu do dôchodku: stále mohol hrať a pripojiť sa k svojej krajine na Euro 2020.

No v roku 2023, po príchode do kádra slovenského klubu Komárno, ho Calzona vymenoval za reprezentačného trénera brankárov a zostane pri mužstve v Nemecku. Nebude to ako hrať na veľkom turnaji, ale vzhľadom na to, čím všetkým Novota prešiel, bude to dobrý druhý najlepší.

Ján Novota, Slovensko


John Novota sa po predčasnom ukončení kariéry vracia k tréningu (Christian Hofer/Getty Images)

Očakávania späť domov

Zaujímavý. Po tom, čo Slovensko neuspokojivo vystúpilo zo skupinovej fázy na Euro 2020 a bolo vyžrebované v teoreticky zložitejšej kvalifikačnej skupine, možno obmedzilo svoje ambície na to, aby tam jednoducho bolo.

READ  Náhľad: Dnipro-1 vs. Panathinaikos - predpoveď, tímové novinky, zostavy

Ale ľahkosť, s akou prešli týmito kvalifikáciami, môže viesť ľudí k presvedčeniu, že niečo opačné môže byť v skutočnosti realitou.


Provizórna čata Slovenska

Brankári: Martin Dúbravka (Newcastle United), Marek Rodák (Pulham), Henrik Ravas (Nové Anglicko), Dominik Dakocs (Spartak Trnava).

Zabezpečenie: Peter Pekaric (Hertha Berlín), Michal Tomic (Slavia Praha), Matúš Kmeť (Trenčín), Norbert Kiomber (Salernitana), Denis Vavro (Kodaň), Milan Škriniar (PSG), Adam Aubert (Cagliari), David Hanko (Feyenoord). Vernon De Marco (Hatta), Sebastian Cosa (Spartak Dranava).

Stredopoliari: Jakub Kadák (Lucern), Matúš Pero (Bochum), Juraj Kuka (Slovinsko Bratislava), Tomáš Rico (Panik), Patrick Groszowski (Genk), Stanislav Lobotka (Neapol), Ondrej Duda (Verona), Dominik Holley (Jablonec), Benz (Hamburg).

Dopredu: David Ďuriss (Ascoli), Tomáš Suslov (Verona), Ivan Šrank (Slavia Praha), Robert Pogenic (Bovista), David Strelec (Slovin Bratislava), Robert Polijevka (Dukla Banská Bystrica), Ľubomír Dubta (Liberec), Leo Sauver Haraslin (Sparta Praha).

(Horný obrázok: Getty Images; Dizajn: Eamonn Dalton)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close