Ekonomika

Slovenská ekonomika sa musí po vypuknutí hospodárstva výrazne zotaviť

Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny sa má podľa Medzinárodného menového fondu tento rok zvýšiť o 4,7 percenta.

Slovensko čelilo silnej pozícii epidémii Kovit-19 a účinná politická podpora obmedzila hospodársky pokles.


Sprievodca investičnými radami – váš kľúč k pochopeniu slovenského podnikateľského prostredia (zdroj 🙂

Medzinárodný menový fond (MMF) tvrdí, že ekonomika smeruje k silnému oživeniu v tomto a budúcom roku, pretože druhá vlna infekcií naďalej klesá, ale neistota zostáva vysoká. Komentoval svoju najnovšiu správu.

Ekonomika by mala rásť, ale existujú riziká

Zníženie produkcie o 4,8% do roku 2020 je o niečo nižšie ako priemer eurozóny, čo odráža podstatnú a včasnú politickú reakciu a flexibilný vonkajší dopyt. Postupnosť krokov použitých orgánmi pomohla zachrániť desaťtisíce pracovných miest a podnikov.

Medzinárodný menový fond očakáva v tomto roku silné hospodárske oživenie, keď tvrdí, že rast reálneho HDP by mohol v tomto roku dosiahnuť 4,7 percenta a do roku 2022 ďalej akcelerovať. Neistota je však vysoká.

Slovensko by malo zažiť rýchle ekonomické oživenie čítaj viac

„Rýchlosť zotavenia závisí od rasy medzi vírusom a vakcínou,“ uviedol Medzinárodný menový fond. „Nové vírusové vlny alebo variácie môžu proces spomaliť, zatiaľ čo úspešná kontrola a veľké stimulačné balíčky v USA a EÚ môžu podporiť rast nad naše prognózy. V tomto prostredí veľkej neistoty je potrebné dosiahnuť správnu kombináciu politík.“

Reformy sú nevyhnutné

Je zaručená nepretržitá finančná podpora, kým nedôjde k dobrému zotaveniu, ale Medzinárodný menový fond tvrdí, že politiky by sa mali čoraz viac zameriavať a zameriavať na prerozdelenie zdrojov a posilnenie energie v ekonomike.

„Obnova finančných rezerv by sa mala začať hneď, ako sa obnovia na pevnej ceste, aby sa vytvoril priestor na manévrovanie politiky a zvyšovanie výdavkov súvisiacich s vekom,“ uvádza sa vo vyhlásení MMF.

READ  V Edmontone sa majú otvoriť mimoriadne majstrovstvá sveta juniorov v hokeji

Na začiatku roka ekonomika mierne vzrástla a analytici boli milo prekvapení čítaj viac

Bankový sektor sa zatiaľ dobre vyrovnal s vládnym šokom, plný dopad epidémie je však neistý. Podľa Medzinárodného menového fondu by menová politika mala naďalej poskytovať pôžičky a zároveň chrániť pred vytváraním rizík.

Na udržanie silného a všeobjímajúceho rastu po epidémii sú nevyhnutné štrukturálne reformy, ktoré posilňujú ľudský a fyzický kapitál a zvyšujú produktivitu.

„Včasné a efektívne využitie finančných prostriedkov EÚ a implementácia reforiem načrtnutých v pláne obnovy a recesie môžu hrať kľúčovú úlohu pri podpore obnovy, rozširovaní potenciálu ekonomiky a urýchľovaní zelenej a digitálnej transformácie,“ uviedol MMF.

Sprievodca investíciami: Dobre organizované informácie o ekonomike, trhu práce, podpore investorov, zákonoch a investičných príležitostiach v oblasti nehnuteľností a Slovenska. čítaj viac

20. mája 2021 o 11:34 | Zostavené zamestnancami publika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close