Hlavné správy

Slovenská prognóza výroby batérií vo Vyšehrade nízka – EURACTIV.com

Plánovaná kapacita výroby batérií na Slovensku dosiahne do roku 2030 10 GWh, čím zaostáva za prognózami pre rovesníkov z Vyšehradskej štvorky a prekoná chorvátske dve GWh v stredoeurópskom regióne, vyplýva z analýzy Erste Group o krajine vyrábajúcej automobily.

V porovnaní s tým sa očakáva, že ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky spolu s Maďarskom budú mať vyššiu kapacitu Vedenie Očakávaná kapacita je 250 GWh, nasleduje Poľsko s takmer polovicou, 120 GWh.

Keďže priemerný elektromobil potrebuje 50 kWh na prejdenie 100 kilometrov, slovenský projekt 10 GWh by mohol poháňať približne 200 000 vozidiel, zatiaľ čo maďarský 250 GWh by mohol poháňať až päť miliónov.

„Firmám je jedno, či je továreň na batérie na slovenskej alebo maďarskej strane hranice, a tak čoraz dôležitejšiu rolu začínajú zohrávať vládne aktivity a dotácie,“ hovorí jeden z ekonómov Matej Hornák. Analytickí autori.

Od roku 2035 bude E.U Ciele Účinne zakázať predaj nových vozidiel so spaľovacími motormi. Posun k elektrickým alternatívam prijali krajiny EÚ a štáty, ako napríklad USA, ktoré nedávno implementovali zákon o znižovaní inflácie (IRA) s cieľom poskytnúť daňové stimuly na výrobu a používanie tovaru na svojich územiach, čím sa vytvorila významná konkurencia.

Výsledky analýzy podčiarkujú snahu Slovenska prispôsobiť sa týmto zmenám. Analytici vyzývajú, aby Slovensko aj EÚ hľadali spôsoby, ako si udržať svoju príťažlivosť a konkurencieschopnosť na medzinárodnej scéne. Jedinou významnejšou investíciou na Slovensku je projekt InoBat vo Voderadoch, ktorý vyrobí 10 GWh batérií.

V súčasnosti sa na Slovensku vyrába každé 10 zo všetkých áut vyrobených v Európskej únii. Aby sa vedci lepšie pripravili na budúcnosť založenú na elektromobilite, odporúčajú opatrenia, ako je zlepšenie elektrickej siete a rozšírenie počtu dostupných nabíjacích staníc.

READ  Slovensko súhlasí so znížením emisií metánu bez plánu - EURACTIV.com

(Karol Slovic, Barbara Smušková | EURACTIV.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close