Ekonomika

Slovenská spoločnosť napreduje vo vývoji čipov, od ktorých očakáva tržby v miliardách – Denník E.

„V mene VÚB nezaznamenávame žiadne prípady ani pokusy o takúto akciu v súvislosti s našimi bankomatmi, či už staršie modely, ktoré sú v kusoch a budú v predvolenom nastavení zmenené v blízkej budúcnosti, alebo novšie modely,“ uviedol VÚB PR manažér Dominik Miša. Dodal, že nové modely sú proti takýmto útokom chránené predovšetkým pomocou vhodného bezpečnostného softvéru a autorizovaného prístupu k softvéru ATM. „A zavádzajú sa aj ďalšie nešpecifikované opatrenia,“ uviedla Miša.

Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, Marta Cesnaková, zdôraznila, že dané typy útokov, ako aj iné typy útokov, sa vyskytujú aj v regióne strednej a západnej Európy. „Tieto typy bankomatov sa používajú aj v Slovenskej republike. Bezpečnosť bankomatov je pre Slovenskú sporiteľňu dôležitou témou,“ dodala Cesnaková.

Podľa nej sporiteľňa uplatňuje bezpečnostné opatrenia odporúčané výrobcom, ako aj ďalšie opatrenia na zabránenie tomuto typu útoku. „Z dôvodu ich citlivosti nebudeme bližšie špecifikovať podrobnosti bezpečnostných opatrení,“ uzavrel Cesnaková.

Ako potvrdila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová, banka nemá vo svojej sieti zariadenia, na ktorých by sa príslušné útoky uskutočnili, tzv. Jackpot. Podobným spôsobom hovorila aj hovorkyňa UniCreditBank Zuzana Ďuďáková. „Naše bankomaty sú plne funkčné a sú chránené proti relevantným rizikám, zatiaľ čo banka neustále implementuje najnovšie bezpečnostné prvky,“ dodala.

„Tatra banka v posledných mesiacoch nezistila tento typ útoku vo svojej sieti bankomatov,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Žiaranová. Ako dodala, tento typ útoku je zameraný na konkrétny typ bankomatu, ktorý na Slovensku nie je rozšírený.

Ako vysvetlila spoločnosť AEC, ktorá v tejto oblasti uskutočnila prieskum z iniciatívy nemenovanej slovenskej finančnej inštitúcie, ide o druh útoku, pri ktorom sa útočník dostane pod krytie vybraného zariadenia. „Tam sa pomocou svojho špeciálne prispôsobeného zariadenia pripojí k portu USB bankomatu a komunikuje priamo s automatom, tj zariadením, ktoré vydáva hotovosť z bankomatu,“ uviedla spoločnosť. (TASR)

READ  Táto kniha by mala byť posledným zvukom Remona - a dobrou hrubosťou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close