Hlavné správy

Slovenská vláda padla po hlasovaní o dôvere parlamentu – Politico

Búrlivé vládnutie slovenskej stredopravej koaličnej vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom sa skončilo vo štvrtok večer, po troch rokoch jej štvorročného mandátu, po tom, čo parlament podporil vyslovenie nedôvery jednoduchou väčšinou 78 zo 150 poslancov.

Krajinu teraz čakajú tri možné politické výsledky – predčasné voľby, konzervatívny kabinet vymenovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou alebo nová vládna koalícia so stranami v súčasnom parlamente. Heger sa mal stretnúť s Kabutovou a predsedom parlamentu Borisom Kollerom do niekoľkých hodín od vyslovenia nedôvery.

Predsedu OĽaNO Igora Matoviča považovali za zodpovedného za pád jeho vlády skôr Hegera ako jeho bezprostredného predchodcu vo funkcii. Po víťazstve vo voľbách v marci 2020 s 25-percentnou podporou ako politický individualista si Matovič do premiérskeho kresla priniesol svoj populizmus a drsnú nezávislosť, až kým ho minulý rok nezosadili v prospech Hagera.

„Bol to Igor Matovič, kto priniesol všetky tieto problémy, ktoré oslabili jednotu vlády,“ povedal bratislavský politológ Grigorij Mečesnikov. „Je to veľké nešťastie pre túto vládu… predovšetkým, že Igor Matovič nedokázal odstrániť negatívny vplyv zložitých osobností jej lídrov.“

Pád Hegerovej administratívy bude horkou pilulkou pre prodemokratické a prozápadné živly v slovenskej spoločnosti. Vláda sa dostala k moci v marci 2020 na vlne verejného pobúrenia nad vraždou mladého slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej; Korupcia a zlé vládnutie počas osemročného pôsobenia bývalého premiéra Roberta Fica v rokoch 2012 až 2020.

Ale vzhľadom na výber medzi ľavicovým Ficom a zdiskreditovanými politikmi napravo, vtedajší voliči dali šancu Matovičovi, ktorý sa dovtedy etabloval ako iskra proti korupcii.

„Matovič bol vždy excentrický politik, ale voliči mali náladu ukázať Figovi, že ho bili,“ povedal Mečesnikov. „Matovič tomu účelu slúžil.“

READ  Neočakávaná daň energetických spoločností pôjde do krajín produkujúcich energiu - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close