Hlavné správy

Poľsko, Maďarsko a Slovensko zakazujú vývoz obilia z Ukrajiny

Niekoľko hodín po tom, čo Európska únia ukončila dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilia a iného tovaru pre päť členských štátov, tri z nich – Poľsko, Maďarsko a Slovensko – uviedli, že budú aj naďalej zakazovať predaj ukrajinského obilia v rámci svojich hraníc napriek stretnutiu. . .

Keďže Ukrajina, jeden z najväčších svetových vývozcov obilia, má problémy s prepravou obilia v dôsledku ruskej invázie, Európska únia otvorila bezcolný dovoz potravín z krajiny, čo je krok, ktorý má neúmyselné následky a poškodzuje ceny. Poľnohospodári v mnohých krajinách na východe Európskej únie. Ako súčasť dohody o ochrane týchto krajín umožnila prechodu nejakého obilia cez tieto krajiny, ale zakázala domáci predaj.

Rozhodnutie Bruselu nechať platnosť tejto dohody uplynúť v piatok o polnoci znovu rozprúdilo problém, ktorý ohrozuje jednotu EÚ pri podpore Ukrajiny. Maďarský minister poľnohospodárstva Istvan Nagy oznámil rozšírený zákaz na ďalšie produkty Príspevok na Facebooku „Budeme chrániť záujmy farmárov,“ povedal v sobotu skoro ráno.

V piatok, PoľskoPrezident nariadil dodržanie zákazu SlovenskoPokračovanie zákazu oznámilo aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré podčiarklo, že sa nevzťahuje na tranzit cez krajinu, „čím vyjadruje solidaritu s Ukrajinou“.

Zákonodarcovia v Bulharsku išli inou cestou a vo štvrtok sa dohodli na obnovení dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Informovala o tom agentúra Associated PressPovedal, že zákaz znížil daňové príjmy.

Zákaz EÚ zavedený v máji vypršal v piatok o polnoci. ZATVORENÉ Vyváža semená pšenice, kukurice, repky a slnečnice do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a na Slovensko.

Zákaz bol reakciou na obavy týchto krajín, že lacný bezcolný dovoz potravín z Ukrajiny poškodzuje ich vlastných farmárov. Všetkých päť zaviedlo prísne obmedzenia na dovoz obilia z Ukrajiny ešte predtým, ako zákaz EÚ nadobudol účinnosť, čo vyvolalo rozhorčenie úradníkov v Bruseli a Kyjeve.

READ  Informácie o zemetrasení: Svetlo Mag. Zemetrasenie 3.1 - 31 km severozápadne od Bratislavy, Slovensko, nedeľa 2. októbra 2022 o 7:52 (GMT +2)

Po výraznej európskej podpore vojnového úsilia Ukrajiny viac ako rok po rozsiahlej ruskej invázii vo februári 2022, zriedkavý a ponurý náznak nesúhlasu s ukrajinským dovozom obilia z bývalých komunistických východných krajín Európy.

Sú to posledné kontrakcie v dlhom zozname obilných strastí na Ukrajine, keďže v okolí ukrajinského poľnohospodárskeho regiónu zúria boje a po rozsiahlom pretrhnutí priehrady Chakovka spôsobili bleskové záplavy a sucho na horských plošinách.

Toto leto Rusko opustilo dohodu, ktorá by Ukrajine umožnila bezpečne prepravovať desiatky tisíc ton obilia cez čiernomorské prístavy napriek bojom, čo vyvolalo opätovné obavy z globálnej potravinovej krízy. Ruská armáda sa zamerala na sklady obilia a prístavnú infraštruktúru v okolí Čierneho mora. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že desiatky zariadení zničili ruské útočné drony.

Prístavy na rieke Dunaj sa stali novou cestou pre ukrajinské obilie. V posledných mesiacoch predstavovali podľa priemyselných analytikov približne tretinu vývozu poľnohospodárskych produktov vrátane obilnín. Na tieto prístavy sa zameriava aj Rusko.

V sobotu skoro ráno nebolo jasné, ako rýchly sled vývoja ukrajinského poľnohospodárskeho exportu do Európy ovplyvní trhy na Ukrajine, vo východnej Európe alebo mimo nej.

Európska komisia, výkonná zložka EÚ, nebola informovaná o možnosti nových, jednostranných sankcií. správa V piatok. V správe sa uvádza, že narušenia trhu v piatich krajinách susediacich s Ukrajinou „zmizli“ v dôsledku dočasného zákazu a že Ukrajina prijíma opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby zabránila novým narušeniam.

V piatok prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj povedal v príspevku na XTwitter predtým uviedol, že hovoril s Ursulou von der Leyen, predsedníčkou Európskej komisie, a poďakoval jej za to, že „dodržala slovo a dodržiavala pravidlá jednotného trhu“.

Pán. Zelenskyj sa nepriamo venoval aj novým sankciám Vo svojom večernom príhovore V piatok povedal: „Pre európsku jednotu je dôležité pracovať na bilaterálnej úrovni – so susednými krajinami.“

READ  Žena rokuje o ďalších vakcínach Pfizer pre Slovensko. Ľubica Karvašová

„Európa vždy vyhrá, keď dohody fungujú a sľuby sa plnia,“ dodal. „No, ak rozhodnutia susedov nie sú susedmi, Ukrajina zareaguje civilizovaným spôsobom.“

Jeffrey Gettleman Prispená správa z Ománu, Ukrajina.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close