Zábava

Slovenské voľby by mohli mať veľké dôsledky pre Európu a vojnu na Ukrajine: NPR

Na Slovensku, ktoré je členom NATO aj Európskej únie, sa v sobotu konajú celoštátne voľby. Pravdepodobne vyhrá strana, ktorá odmieta vojenskú podporu NATO pre Ukrajinu a sympatizuje s Ruskom.Ari Shapiro, hostiteľ:

Voliči idú zajtra k volebným urnám na Slovensku, v krajine s 5 miliónmi obyvateľov susediacej s Ukrajinou. Vedúci kandidát na premiéra je populista naklonený Kremľu. Ak jeho strana zvíťazí, bude to znamenať dramatickú tvár pre kedysi jedného z najväčších podporovateľov Ukrajiny. Z Bratislavy sa hlási Rob Schmitz z NPR.

ROB SCHMITZ, PODĽA LINKY: Slovensko sa na jednej mape rozprestiera na hranici medzi západnou Európou a oblasťou ovplyvnenou – a nedávno napadnutou – Ruskom. Politológ Eric Lustic pred národnými voľbami tvrdí, že Slovensko sa nachádza na rovnakom politickom území – medzi liberalizmom, niektorými umierajúcimi, Poľsku podobnými demokraciami na severe a Maďarskom Viktora Orbána na juhu. Na jeho západe sú demokratické Rakúsko a Česká republika a na východe Slovenska Ukrajina, ktorú sa Rusko snaží uzavrieť.

Eric Lustig: Takže táto debata o tom, kde je Slovensko, či je to západná Európa, alebo či máme byť dobrí priatelia s Ruskom.

SCHMITZ: Tá posledná možnosť by bola pre poprednú stranu SMER, resp. Hnutie.

(Zvuk z archivovaného záznamu)

Robert Figo: (Hovorí po slovensky).

SCHMITZ: Jej premiérsky kandidát Robert Figo je tu voličom dobre známy. Už dvakrát bol premiérom a so svojou ľavicovou stranou viedol kampaň na proruskej, protiamerickej platforme.

(Zvuk z archivovaného záznamu)

FICO: (po slovensky).

SCHMITZ: Figo v reklamnej kampani povedal, že jedinými víťazmi vo vojne na Ukrajine sú americkí výrobcovia zbraní, ktorí ovládajú prezidenta Bidena. Figo, označený politickými analytikmi za populistu, opakuje ruský príbeh o vojne, pričom trvá na tom, že Ukrajinci sú nacisti a že Západ začína vojny a Východ ponúka mier.

READ  Netflix UK otočil jeden zo svojich najsledovanejších titulov

Katarína Klingová: Máte konšpiračné teórie o zahraničných agentoch financovaných CIA, financovaných Spojenými štátmi.

SCHMITZ: Mnohí Slováci pociťujú spojenie s Ruskom, ktoré siaha viac ako storočie do minulosti, hovorí Katarína Klingová z GLOBSEC Center for Democracy and Resilience.

Klingová: Slováci trpia proruskými náladami. Je veľa vodičov tejto ruskej mäkkej sily. Viete, máte generácie, ktoré sa o týchto panslovanských spojeniach s Rusmi učia už od 19. storočia.

SCHMITZ: Organizácia Klingova urobila na Slovensku pred niekoľkými rokmi prieskum, v ktorom 78 % Slovákov považuje Rusov za „slovanských bratov“. Moskva tieto pocity využila.

(Zvuk z archivovaného záznamu)

NEIDENTIFIKOVANÁ OSOBA #1: (hovoriaci po slovensky).

SCHMITZ: Slovenské bezpečnostné zložky pred rokom nafilmovali diplomata z ruskej ambasády, ako odovzdáva peniaze spisovateľovi pre slovenský dezinformačný web.

(Zvuk z archivovaného záznamu)

NEIDENTIFIKOVANÁ OSOBA #1: (hovoriaci po slovensky).

SCHMITZ: Počul som vtedajšieho ruského polovojenského atašé povedať spisovateľovi, povedal som Moskve, že ste dobrý chlap s mnohými priateľmi v slovenskej mafii. Potom spisovateľa požiada, aby našiel ďalších ochotných spolupracovať s Kremľom. Stránka je teraz na Slovensku zablokovaná a veľvyslanec bol deportovaný. Jednou zo strán, ktorá tlačí proti ruskému vplyvu, je Progresívne Slovensko, ktoré ide po krku Ficovej strane a v prípade zvolenia sľubuje, že bude držať priority Slovenska v súlade s EÚ a NATO. V týchto voľbách ide o zdravie slovenskej demokracie a jej úlohu v Európskej únii, hovorí podpredseda strany Tomasz Valacek. Obáva sa, čo bude, ak vyhrá Ficova strana.

TOMÁŠ VALÁŠEK: Obávam sa, že sa začne zmenšovať sloboda médií, sloboda mimovládnych organizácií, mimovládneho sektora, vecí, ktoré považujeme za samozrejmosť. Všetky zákazky vo verejnom obstarávaní môžu presmerovať na pár vybraných oligarchov blízkych moci.

SCHMITZ: Tento druh škandálu trápil Figa už v minulosti. Za korupciu odsúdili desiatky úradníkov, politikov a podnikateľov napojených na Ficovu stranu. Keď slovenský novinár začal písať o údajných väzbách medzi talianskou mafiou a týmito spoločníkmi, zastrelili ho aj so svojou snúbenicou.

READ  Bývalý basgitarista Beatles zomrel počas pocty | Zábava

(Zvuk z archivovaného záznamu)

NEIDENTIFIKOVANÁ SKUPINA: (SPEVY V SLOVENČINE).

SCHMITZ: Vraždy vyvolali protesty, ktoré viedli v roku 2018 k pádu Ficovej vlády. Fico neskôr čelil trestnému stíhaniu za zosnovanie organizovanej zločineckej skupiny, no zakročil proruský generálny prokurátor a nechal obvinenia stiahnuť. Keď NPR oslovila Fica, hovorca strany odpovedal, že nikto z jeho strany SMER sa so zahraničnými médiami nevyjadruje. Politológ Eric Lastig vidí paralelu medzi tým, ako Figo vo svojej kampani na premiéra s politickou osobnosťou známou Američanom zostavuje trestné obvinenia proti nemu.

LASTICK: Ďalším príkladom je, že proti nemu alebo jeho komplicom použije akékoľvek trestné vyšetrovanie a oni ho sledujú. Takže za teba bojujem. Snažia sa ma zastaviť. Takže je to ako s Trumpom.

SCHMITZ: Ficovi kritici tvrdia, že sa uchádza o znovuzvolenie čiastočne preto, aby sa vyhol budúcim trestným obvineniam.

(zvuková stopa hudby)

SCHMITZ: V Starom Meste v Bratislave hrá muzikant. Takmer každý, u koho sa zastavím, používa na označenie Figa rovnaké slovo.

NEIDENTIFIKOVANÁ OSOBA #2: Figo – Mafia.

SCHMITZ: Ale na farmárskom trhu na okraji mesta sa objavuje iný koncept.

Milan: (Hovorí po slovensky).

SCHMITZ: Mladý muž, ktorý uvádza len svoje krstné meno Milan, hovorí, že má rád Fica, ale bude voliť Republikánsku stranu, krajne pravicovú nacionalistickú stranu. Progresivistov Slovenska nazýva neschopnými tupcami a v jeho krajine nič nefunguje. Nie je sám. Dve tretiny Slovákov opúšťajú svoju krajinu po strednej škole žiť inde v Európe. Pozostalí pôjdu v sobotu k volebným urnám, aby sa rozhodli medzi dvoma rôznymi budúcnosťami svojej krajiny. Rob Schmitz, Správy NPR, Bratislava.

Copyright © 2023 NPR. Všetky práva vyhradené. Pre viac informácií navštívte stránky Podmienky používania a povolenia na našej webovej lokalite www.npr.org.

READ  Kolumbijská kapela Monsieur Periné na turné; Koncert sa bude konať v Miami Beach – WSVN 7News | Správy z Miami, počasie, šport

Prepisy NPR vyrába dodávateľ NPR v naliehavom termíne. Tento text nemusí byť vo svojej finálnej podobe a môže byť v budúcnosti aktualizovaný alebo revidovaný. Presnosť a dostupnosť sa môžu líšiť. Oficiálnym záznamom programu NPR je zvukový záznam.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close