Hlavné správy

Slovensko a Maďarsko posilňujú spoluprácu v oblasti poľnohospodárskej politiky

Minister pôdohospodárstva Istvan Nagy rokoval s Richardom DhákomCNový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR diskutoval v utorok popoludní vo svojej kancelárii o ťažkostiach na trhu spôsobených ukrajinským obilím, protestoch európskych farmárov, obchode a otázkach zdravia zvierat.

Istvan Nagy uviedol, že strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky priniesol nové podmienky, a preto posilnil sieť maďarských poradcov a vidieckych farmárov. „Efektívnosť maďarského systému podpory poľnohospodárstva ukazuje skutočnosť, že sme vytvorili podmienky, aby 136.000 farmárov platilo o 70 percent viac zálohových platieb aj podľa nových pravidiel EÚ,“ dodal.

Nagy svojmu kolegovi povedal, že maďarskí farmári budú protestovať ako ich európski kolegovia proti opatreniam poľnohospodárskej politiky EÚ. „Maďarsko chce, aby viac členských štátov podporilo náš boj proti hrozbám pre ukrajinské poľnohospodárstvo v Bruseli,“ dodal maďarský politik.

Trval na tom, že vstup Ukrajiny, severovýchodného suseda Maďarska, do EÚ by trvalo skomplikoval živobytie európskych farmárov. Hektáre ukrajinských fariem vo vlastníctve globálneho kapitálu fungujú podľa oveľa menej prísnych pravidiel.

Maďarský minister poľnohospodárstva k nadchádzajúcemu maďarskému predsedníctvu EÚ tiež uviedol, že v rámci rokovaní o pravidlách Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2027 bude stredobodom pozornosti krízový manažment. Okrem toho Nagy vysvetlil, že dôraz sa bude klásť na urýchlenie opatrení proti plytvaniu potravinami s cieľom predstaviť osvedčené postupy a reakcie na súčasné výzvy.

Slovenský reprezentant zverejnil na svojej sociálnej sieti video, v ktorom sa podelil o svoje skúsenosti zo stretnutia.

Napísal:

V mnohých oblastiach môžeme čerpať inšpiráciu z maďarského poľnohospodárskeho systému. Najmä pri poskytovaní domácich produktov v sieťach supermarketov.

Slovenské potraviny tvoria 40 % našich potravín a podiel maďarských potravín v reťazcoch po celom Maďarsku je až 80 %!

Politici diskutovali aj o opatreniach maďarskej vlády na kontrolu inflácie, ako je zmrazenie cien potravín a online systém sledovania cien. Cieľom poslednej menovanej iniciatívy je stimulovať hospodársku súťaž a zvýšiť transparentnosť cien na maloobchodnom trhu s cieľom uspokojiť potreby spotrebiteľov. Zníženie cien sa prejavuje vo veľkom počte kategórií produktov, na ktoré sa vzťahuje cenové hodiny. Ministerstvo pôdohospodárstva sa zameriava najmä na propagáciu maďarských výrobkov, zdôraznil Nagy.

READ  Dospievajúca Jamrichová žiari v Bratislave

Súvisiaci článok

Vláda zachováva uzavretie hraníc, kým EÚ neobmedzí dovoz obilia z Ukrajiny

Vláda zachováva uzavretie hraníc, kým EÚ neobmedzí dovoz obilia z Ukrajiny

V januári bolo zachytených 40 ton semien kukurice kontaminovanej GMO z Ukrajiny. Pokračovať v čítaní

Cez MTI, Odporúčaný obrázok: Facebook/Nagy István

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close