Hlavné správy

Maďarskí motoristi nakupujú benzín na Slovensku a v Rumunsku, aby ušetrili

Maďari zásobujú zimné palivo pre svoje autá a iné vozidlá, tankujú cez hranice v susedných krajinách, aby sa vyhli inflácii doma.

Maďarská vláda obviňuje z 25-percentnej inflácie sankcie EÚ voči vývozcovi fosílnych palív Rusku.

Euronews navštívil Slovensko a Rumunsko, aby zistil, či je niečo pravdivé na tvrdeniach, že obe krajiny spolu s ďalším maďarským susedom Chorvátskom profitujú z palivovej turistiky.

Bargany na Slovensku je mesto neďaleko Ostrihomu v Maďarsku. Obe mestá oddeľuje most cez Dunaj a Euronews si tam všimol desiatky áut s maďarskými poznávacími značkami.

„Znova tu prechádzame, pretože benzín je lacný,“ povedal jeden z motoristov, „keď sa most pred dvadsiatimi rokmi otváral, bolo to rovnaké.“

Ale pre iného návštevníka z Maďarska nebol cenový rozdiel taký veľký, ako očakávali.

„Nie je to veľmi výhodné, rozdiel je 30-40 HUF (asi 10 eurocentov),“ povedal vodič. Dodal: „Natankoval som naftu. Je zrejmé, že výmenný kurz eura je teraz o niečo lepší v porovnaní s HUF a je o niečo priaznivejší.“

Inflácia na Slovensku bola v decembri 2022 na úrovni 15,4 % v porovnaní s 24,5 % v Maďarsku v tom istom mesiaci.

Nákup pohonných hmôt v susedných krajinách je obľúbený u ľudí žijúcich v blízkosti hraníc, keďže Maďari zisťujú, že pri každej ceste na Slovensko môžu ušetriť 20 eur.

Pre ľudí žijúcich v Kübekháze v južnom Maďarsku môže cesta cez hranice do Rumunska ušetriť veľa peňazí. Magistrát mesta preváža svoje mikrobusy cez hranice na doplnenie paliva.

„Ako prednosta obce nemôžem rozhadzovať peniaze tak, ako to robí naša vláda,“ povedal starosta Róbert Molnár. „Tak sme sa rozhodli ísť natankovať z Kopecasy na čerpaciu stanicu vedľa malého mesta v Rumunsku. Pretože palivo je lacné 100-120 HUF (0,25 €) za liter a stačí nám tankovať 2-3 krát do mesiaca, tak to je dôležité.“

READ  Preleťte ponad jazero známe ako Chorvátsko, Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close