Technológie

Slovensko a prestížny Massachusetts Institute of Technology sa dohodli na založení fondu pre výskumnú spoluprácu

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Ministerstvo investícií a Ministerstvo regionálneho rozvoja a informatiky Slovenskej republiky (MIRRI) zorganizovali 12. mája 2021 virtuálne podujatie pri príležitosti vytvorenia počiatočného financovania výskumnej spolupráce a projektov. Spoluprácu vytvorilo memorandum o porozumení a vzájomnej spolupráci, ktoré podpísali ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remizová, profesor Markus Buehler (MPO). Americká kurátorka Natasha Franceschi sa zúčastnila virtuálneho podujatia, aby podporila spustenie. Memorandum je dohoda o investovaní 225 000 dolárov do kooperatívneho výskumu v priebehu nasledujúcich troch rokov.

„Absolventi Massachusettského technologického inštitútu zahŕňajú takmer 100 laureátov Nobelovej ceny, približne 30 laureátov Turingovej ceny za informatiku, 41 astronautov a 16 hlavných vedcov amerického letectva. Táto dohoda medzi Slovenskom a MIT privedie vynikajúcich slovenských vedcov medzi svetovú špičku.“ univerzít, jednej z najlepších v oboch krajinách a posilní spoluprácu medzi najjasnejšími krajinami,“ povedala Natasha Franceschi, zodpovedná.

Hoci ide o malé granty vo výške až 30 000 USD každý rok, dohoda sa zaväzuje každoročne financovať spoluprácu medzi výskumníkmi v ranom štádiu a poskytuje jedinečnú príležitosť pre slovenských vedcov získať praktické skúsenosti v prestížnom výskumnom ústave MIT. Seed fond bol založený s cieľom naštartovať dlhodobé vzťahy spolupráce medzi výskumníkmi, ako aj lepšie pracovné vzťahy medzi zahraničnými univerzitami a MIT prostredníctvom študentských výmen. Oznámenie, že MPO bude zodpovedné za výzvu na predkladanie návrhov a výberový proces a Ministerstvo investícií SR bude mať poradnú úlohu. Výzva na predkladanie žiadostí sa očakáva v polovici septembra a žiadosti budú predložené v polovici decembra. Vybrané projekty budú oznámené 1. apríla 2022. Informácie o zverejnení výzvy sú dostupné na webovej stránke MPO a MIRRI.

Massachusetts Institute of Technology je jednou z popredných svetových univerzít, najmä v prírodných, technologických a spoločenských vedách.

READ  Spoločnosť Apple predstavila nové hodinky Apple Watch a nové iPady s brutálnym výkonom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close