Zábava

Slovensko bonus na zvýšenie zaočkovanosti pre 60 a viac rokov – NewsNation Now

Uverejnené: Aktualizované:

Vo štvrtok 25. novembra 2021 bola v obchodnom centre v Bratislave na Slovensku umiestnená tabuľa s nápisom nie do vnútra hračkárstva, ktoré sa práve preváža. Vláda SR schválila dvojtýždňovú celoštátnu výluku. Premiér Edward Hecker uviedol, že opatrenia, ktoré nadobudnú účinnosť vo štvrtok, sa zamerajú na všetkých, ktorí neboli zaočkovaní, a na tých, ktorí neboli zaočkovaní. (Paul Sachar / DASR cez AB)

BRATISLAVA, Slovensko (AB) – Slovenská vláda navrhla bonus vo výške 500 500 (568 USD) za očkovanie ľudí vo veku 60 a viac rokov proti COVID-19, uviedol v stredu minister financií.

Krok, ktorý ohlásil minister financií Igor Madovič, požaduje zvýšenie zaočkovanosti v krajine EÚ. Doteraz bolo plne zaočkovaných len 46,1 % z 5,5 milióna obyvateľov krajiny.

Súčasná štvorkoalícia na Slovensku je v tejto otázke rozdelená. Propodnikateľská sloboda a solidarita sa postavila proti a uviedla, že je ochotná podporiť iba bonus 150 eur (170 dolárov). Strana to však nevetovala, čím sankciu umožnila.

Návrh zákona teraz poputuje do parlamentu. Na jeho uznanie bude potrebná podpora niektorých opozičných strán.

Bonusom je poukážka, ktorú je možné použiť na nákup vstupeniek do reštaurácií, kaviarní, hotelov alebo športovísk, divadiel, kín, výstav či koncertov. Dá sa z nej zaplatiť aj kaderníctvo či fitness centrá.

Madovič uviedol, že štátne peniaze by v dôsledku vládnych obmedzení znamenali „stovky miliónov eur na dodatočnú pomoc sektorom, ktoré sú najviac zasiahnuté epidémiou“.

Tento rok sa môže kvalifikovať celkovo 1,2 milióna ľudí vo veku 60 a viac rokov. Ministerstvo financií očakáva, že tento krok bude stáť približne 500 miliónov eur (568 miliónov dolárov).

READ  Trevor Noah podal žalobu na nemocnicu v New Yorku za nedbanlivosť

Slovensko vstúpilo minulý štvrtok do dvojtýždňovej celoštátnej výluky, keďže infekcia koronavírusom dosiahla rekordnú úroveň. V režime lock-in môžu ľudia opustiť svoje domovy len zo špecifických dôvodov, zatiaľ čo tí, ktorí neboli očkovaní, musia podstúpiť rozpracované vyšetrenie, ak sa nezotavia z Covit-19.

Celkovo bolo v utorok na Slovensku hospitalizovaných 3 380 pacientov s COVID-19, čím prekročilo hranicu 3 000 lôžok, ktorú považuje Ministerstvo zdravotníctva SR za dôležitú. Takmer 85 % z nich nebolo plne zaočkovaných, uviedlo ministerstvo.

Celkovo Slovensko zaznamenalo takmer 700 000 postihnutých ľudí so 14 503 úmrtiami.

___

Sledujte všetky správy AP o infekcii na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close