Hlavné správy

Slovensko dohliada na malé modulárne reaktory pre jadrovú budúcnosť – EURACTIV.com

Slovensko má záujem o malé modulové reaktory a podporí diskusiu o tejto téme na európskej úrovni, uviedla štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva Carol Galek, ktorá opäť privítala návrh Komisie na začlenenie jadrového a zemného plynu do EÚ Taxonu.

Galek v tomto roku očakáva aj ďalšie diskusie o malých modulárnych reakciách (SMR), keďže predsedníctvo v Rade EÚ bude v roku 2022 v rukách projadrového Francúzska a Českej republiky.

„Slovenská republika má záujem získať viac informácií o týchto technológiách a bude sa zúčastňovať diskusií na túto tému,“ povedal Galek.

Výskumníčka v oblasti energetiky Carol Hermann tvrdí, že záujem Slovenska o tieto typy reaktorov je logický, keďže po dostavbe tretieho a štvrtého zväzku elektrárne Mochovce ešte nejaký čas nebude potrebná žiadna nová jadrová elektráreň. „Predstavujem si, že keď budú potrebné nové zdroje, krajina sa rozhodne pre menšie modulárne pece,“ povedal.

SMR je súčasťou novej generácie technológie jadrovej energetiky založenej na návrhu jadrového pohonu používaného v ponorkách alebo lietadlových lodiach.

Namiesto budovania pecí na mieste elektrárne môžu byť hlavné komponenty JMK postavené v továrni. Potom sa okolo nich namontuje ochranný plášť, ktorý teoreticky zvyšuje bezpečnosť ich umiestnením čiastočne na zem.

Malé pece môžu byť umiestnené v blízkosti veľkých spotrebiteľov, najmä priemyselných odvetví s vysokou energiou.

Prvá z týchto pecí bude v Spojených štátoch a Kanade, zatiaľ čo Francúzsko a Poľsko majú záujem o technológiu.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Twitter bude používateľov varovať pred neoficiálnymi výsledkami prezidentských volieb v USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close