Hlavné správy

Slovensko dostane od USA 12 nových útočných vrtuľníkov AH-1Z Viper

Tlačová správa Ministerstva obrany Slovenskej republiky | 28. marca 2023

Odhadovaný čas čítania 2 minúty, 55 sekúnd.

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil časť ohlásenej kompenzácie za presun trinástich vyradených MiG-29 Fulcrums slovenských vzdušných síl MiG-29, ktoré nie je možné na Slovensku použiť, a niektorých aktív systému „Kub“ (SA-6 „Gainful“) na Ukrajinu, spolu s 12 novými útočnými vrtuľníkmi AH-1Z Viper a súvisiacim príslušenstvom.Súvisí s výcvikom pilotov a technikov a americkou dodávkou pokročilých rakiet vzduch-zem AGM-114 Hellfire II.

Povedal to minister obrany Jaroslav Nag. „Táto ponuka je veľmi pozitívna a výrazne zvýši obranyschopnosť Slovenska. V súčasnosti nemáme bojové vrtuľníky, takže pôjde o úplne novú bojaschopnosť.

Podľa dohody bude Slovensko počas nasledujúcich 3-4 rokov platiť z obranného rozpočtu 340 miliónov dolárov. Ministerstvo obrany SR foto

Balík má hodnotu viac ako 1 miliardu dolárov. Z toho Slovensko dostane približne 660 miliónov dolárov z programu zahraničného vojenského fondu (FMF) Ministerstva obrany USA. Podľa dohody bude Slovensko počas nasledujúcich 3-4 rokov platiť z obranného rozpočtu 340 miliónov dolárov.

Šéf rezortu obrany opakovane uviedol, že o uvedené zariadenia má záujem veľa krajín, pričom americkú ponuku pre Slovensko prijal veľmi priaznivo. Poznamenal, že tento krok možno vnímať aj ako nepriamu kompenzáciu zo strany vlády USA za ohlásené meškanie dodávky slovenských lietadiel F-16 Fighting Falcon objednaných pre slovenské letectvo.

Keď Slovensko odovzdá Ukrajine svoju flotilu MiG-29 Fulcrum a časť svojho systému protivzdušnej obrany „Kub“ (SA-6 „Gainful“), obe strany sú pripravené podpísať americko-slovenskú medzivládnu dohodu o ponuke.

Túto tlačovú správu pripravilo a distribuovalo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

READ  Manažérka Fínska Anna Signelová bola nahnevaná, že Írsko spomaľuje hru

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close