Slovensko ohromilo a vyradilo USA v mužskom hokeji na zimných olympijských hrách

Peking – Niekoľko minút po tom, čo sa im nepodarilo skórovať v rozstrele v poslednej šanci Američanov zostať nažive na olympijských hrách, si kapitán Andy Miele zložil rukavice, aby si utrel slzy z očí.

„Je mi smutno, že sa to skončilo,“ povedal.

Zlý odraz v poslednej minúte regulácie, ktorý sa zmenil na vyrovnávajúci gól, a nevydarený rozstrel poslali Spojené štáty americké z mužskej hokejovej súťaže na hrách v Pekingu po šokujúcej stredajšej prehre so Slovenskom 3:2 vo štvrťfinále. Predtým neporazené USA, ktoré boli nasadené ako prvé vo vyraďovacom kole a namiesto toho sa chystali na deep run, dosiahli rovnaký výsledok ako tím z roku 2018 na posledných olympijských hrách bez hráčov z NHL.

„Trochu to bude bodať,“ povedal starší obranca Steven Comber. „Myslel som si, že väčšinu zápasu sme boli lepším tímom. Stačí sa trochu zvýšiť.“

Kanada vypadla z turnaja len niekoľko hodín po prehre 2:0 so Švédskom. Bolo to prvýkrát od roku 2006, keď sa do finálovej štvorky na olympiáde neprebojovali ani Spojené štáty, ani Kanada.

Slovensko narazí na Fínsko, ktoré sa o biznis postaralo výhrou 5:1 nad Švajčiarskom a Švédsko proti Rusom, ktorí zdolali Dánsko 3:1. Semifinále v Turíne pred 16 rokmi hrali aj Švédsko, Fínsko a Rusi.

Osem rokov po tom, čo si TJ Oshie vyslúžil prezývku „TJ Soči“ pre svoje strelecké umenie proti Rusku, tentoraz nič také kúzlo nie je. Brendan Brison, Sean Farrell, Matt Neese, Nathan Smith a Miele vyšli v rozstrele naprázdno.

Pred štyrmi rokmi v PyeongChangu prehrali aj Spojené štáty 5:0 v rozstrele s Českom.

„Je to ťažká situácia, pretože hra je na vás,“ povedal Miele. „Chcel som skórovať a nepodarilo sa mi to, smrdí to. Neviem, čo viac povedať.

READ  Arkane obsadil prvé miesto na Netflixe odstránením hry s chobotnicou

Strauss Mann pustil proti Slovensku iba jeden gól z piatich striel v nádeji, že ho Peter Cehlaric vycvičí v rozcvičke a zaskočí brankára. Na lavičke počas rozstrelu 17-ročný slovenský útočník Juraj Slafkowski povedal Cehlaricovi, že dúfa, že skóruje, keď na neho príde rad.

„Neboj sa,“ povedal Cehlaric po slovensky. „Bakhend, forhend a dám gól.“

Po tom, čo brankár Patrick Rybár poprel Miele za jeho 38-nájazdovú finálovú záchranu, asistent John Bartawi objal trénera Slovenska Craiga Ramseyho a Slovensko oslávilo svoju prvú cestu do olympijského semifinále od roku 2010 vo Vancouveri.

„Je to vzrušenie,“ povedal Ramsey, ktorý odohral 14 sezón v NHL a viac ako dve desaťročia strávil v lige ako asistent. „Keď to prišlo a Cehlaric skóroval a Barto ma zlomil na polovicu, stále som hovoril: ‚Vyhrali sme? Vyhrali sme túto vec?‘ Pretože v piatich rozstreloch stratíte prehľad. Bolo to veľmi vzrušujúce. Viem, čo cítia, cítim to.

Američania cítili zmes smútku, ľútosti a prijatia pri náhodných odrazoch, ktoré môžu rozhodnúť hokejový zápas. Sú jediným víťazným tímom Tri skupinové hry V riadnom predpise zaostávali v celej súťaži len o 11 minút a stále sa im rozplývali medailové sny.

„Vlastne sme ešte neprehrali ani jeden zápas – prehrali sme rozstrel,“ povedal tréner David Quinn. „Toto je frustrujúca časť.“

Medzinárodné pravidlá vyžadujú 10-minútový OT 3 na 3, po ktorom nasleduje rozstrel pre piatich hráčov, dokonca aj vo vyraďovacích kolách. Quinn a jeho hráči lamentovali nad krutosťou vylúčenia v šikovnosti 1 na 1 a poukázali na to, že hra by nikdy nemala dospieť k tomuto bodu.

Po tom, čo Nick Abruzzese vyrovnal skóre v poslednej minúte prvej tretiny a Sam Hentges zvýšil náskok USA v druhom polčase, bolo veľa šancí dostať sa do vedenia a získať viac priestoru na oddych. Američania mali štyri presilové hry, z toho tri na tretí a 1:22 na čas 3 na 3, pričom v žiadnej z nich neskórovali.

READ  Ako sledovať predstavenia Gateshead Diamond League

Najbližšie sa dostali k strele Mattyho Beniersa.

„Dostávame 5 na 3 a to je naozaj to, čo zmenilo hru,“ povedal Quinn. „Keď máte v takejto situácii 5 na 3 a nevyužijete to, dáte druhému tímu veľa dôvery a oni zúročia.“

Do konca 43,7 sekundy bola sieť Slovenska prázdna do presilovky, keď kapitán Marek Hrivik dostal hokejku na uvoľnený puk v bránkovisku.

„Odskoky sa stávajú,“ povedal Mann, ktorý dosiahol 34 úspor v regulácii a OT. „Nikto za to nemôže, je to hokej.

Keď sa hokej posunul na 3 na 3, USA porazili Slovensko 7:4, ale už nikdy neskončili. Matt Knies, ktorého rodičia sú Slováci, mal jednu z najlepších šancí na skórovanie v záverečných sekundách predĺženia, no zastavil ho Rybár.

Už teraz chýbal obranca prvej štvorky Jake Sanderson kvôli nezverejnenému zraneniu, USA hrali väčšinu zápasu bez krídelníka v najvyššej línii Briana O’Neilla, ktorý si v druhom nohe zobral puk stredom ľavej nohy.

„To ukazuje veľa: obetoval svoje telo pre tím a to je Brian,“ povedal Miele. „Stratiť ho bolo ťažké, ale ak stratíte niekoho, kto sa obetuje pre tím, je to tá najlepšia cesta.“

Prehra v prestrelke bola drvivou ranou pre USA, ktoré ju od svojho príchodu do Pekingu praktizovali každý deň. PeniersProti Slovensku bol jedným z najlepších hráčov tímu a bol zvažovaný, no nepresadil sa.

s Slafkovský v plameňoch Po strelení vedúceho piateho gólu na turnaji sa Slovensko v Pekingu po druhý raz stretne s Fínskom. Fíni vyhrali v prvom stretnutí družstiev 6:2 v úvodnom kole, hoci Slovensko teraz vyzeralo ako iný tím.

„V priebehu zápasu sa chcete zlepšiť a myslím si, že sa im to podarilo,“ povedal kapitán Fínska Valtteri Filppula. „V poslednom zápase hrali naozaj dobre. Bude to teda ťažký zápas,“ povedal.

READ  Rangers hostí Greyhounds v ich poslednom domácom zápase v piatok pred prestávkou

Po tom, čo Slovensko porazí USA, je turnaj dokorán dominantný Bolo to takmer dokonalé, až kým to zrazu neskončilo.

„Myslel som si, že máme skvelý tím,“ povedal Comber. „Myslel som si, že sme tu mohli mať veľký úspech. Aby som to skrátil, určite sklamanie.“

___

___

Copyright 2022 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez povolenia.