Technológie

Slovensko pošle bojové vozidlá na Ukrajinu výmenou za nemecké tanky – EURACTIV.com

Slovensko pošle na Ukrajinu 30 československých bojových vozidiel BVP výmenou za 15 starých tankov typu Leopard-2 z Nemecka, v dohode medzi Slovenskom a Nemeckom v utorok v Bratislave počas návštevy najvyššieho predstaviteľa nemeckého ministerstva obrany pre zbrojnú politiku.

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že prvá časť tankov by mala doraziť z Nemecka do konca roka, nepovedal však, kedy ich dostane Ukrajina.

O dohode sa rokovalo niekoľko mesiacov.

„Som veľmi rada, že s dnešnou nemecko-slovenskou dohodou robíme pokrok, pokiaľ ide o dohody o výmene,“ uviedla vo vyhlásení nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová s tým, že prístup Nemecka k výmene zbraní s inými európskymi krajinami je „nevyhnutný pre Ukrajinský boj o prežitie.“

Vláda v Berlíne už predtým odôvodnila tento nepriamy postup, pretože mnohé moderné nemecké ťažké zbrane by ukrajinské jednotky vycvičené vo výstroji sovietskeho typu len ťažko obsluhovali.

Predtým sa očakávalo, že sa Slovensko vzdá svojich tankov T-72 pre Ukrajinu, no slovenská armáda si ich teraz nechá. Hovorca ministerstva obrany začiatkom leta vysvetlil, že obchod je ohrozený, pretože Slovensko považuje dodávku 15 leopardov výmenou za T-72 za nedostatočné.

„Iné krajiny poskytnú Ukrajine jeden tank alebo iné bojové vozidlá a namiesto toho dostanú z Nemecka dve. Slovensko má 30 tankov T-72. Takže 15 tankov Panther nie je naša možnosť, pretože tankový prápor potrebuje 30 tankov,“ dodal. povedal v lete..

Naď verí, že vyjednaná dohoda je pre Slovensko výhodná, keďže Panthery sú efektívnejšie tanky ako T-72. „Tie tanky (leopardy) majú významnú hodnotu. Ide o najväčšiu investíciu Nemecka do posilnenia našej bezpečnosti,“ povedal minister obrany.

Bezpečnostní analytici sa zhodujú s Naďom, že obchod skutočne prospeje Slovensku. „Podľa informácií, ktoré poskytlo ministerstvo, to vyzerá ako dobrý obchod,“ povedal analytik Vladimír Bednár.

READ  Obetuje Európa svoje vedúce postavenie v oblasti technológií? Čo je v stávke v novom patentovom nariadení EÚ?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close