Hlavné správy

Slovensko potrebuje nové intervencie v manažmente obezity – Euractive

Miera obezity na Slovensku sa už desaťročie neustále zvyšuje, čo odráža svetové a európske trendy. Približne 60 % slovenskej populácie trpí nadváhou alebo obezitou, čo poukazuje na potrebu nových účinných intervencií v oblasti verejného zdravia.

Obezita je vážnym problémom verejného zdravia, ktorý zvyšuje riziko zlého zdravotného stavu, kratšej priemernej dĺžky života a zníženej kvality života. V Európe je každý šiesty obézny a viac ako 50 % občanov EÚ má nadváhu.

Podľa OECD sú ľudia s nízkym príjmom častejšie obézni, čo prehlbuje zdravotné rozdiely. Energeticky bohaté potraviny, konzumácia trans-tukov a nasýtených tukov, sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity a nedostatočná zdravotná gramotnosť prispeli k rastúcim trendom obezity.

„Vedomosti o výžive a pohybovej aktivite sú veľmi všeobecné a povrchné. Ľudia si často neuvedomujú, že môžu znížiť riziko mnohých neprenosných chorôb vrátane rakoviny, Alzheimerovej choroby a cukrovky 2. typu,“ hovorí profesorka Barbara Ukropková z Biomedicínskeho výskumu. Centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) .

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že viac ako miliarda ľudí na svete žije s obezitou. Medzi dospelými sa obezita od roku 1990 zdvojnásobila a u detí vo veku 5 až 19 rokov štvornásobne. Viac ako 80 % ľudí s cukrovkou 2. typu trpí obezitou alebo nadváhou. WHO odhaduje, že nadváha a obezita spôsobujú v európskom regióne WHO každý rok viac ako 1,2 milióna úmrtí, čo predstavuje viac ako 13 % všetkých úmrtí.

Vyžaduje sa interdisciplinárny a multidisciplinárny prístup

Obezita je komplexný problém bez jediného riešenia a podľa profesorky Ukropkovej je vzdelávanie o prevencii, rizikách a manažmente obezity v školách, na pracoviskách, v zdravotníctve a médiách jedným z kľúčových riešení.

„Mnoho ľudí netuší o kalorickom obsahu jedla, ktoré jedia, o tom, koľko pohybu je potrebné na spálenie nadbytočných kalórií, ani o účinkoch spojených s nečinnosťou alebo stravou bohatou na nasýtené tuky alebo jednoduché sacharidy,“ povedal pre Euractiv. .

READ  Česká republika, Slovensko uskutočnia summit V4 s Nemeckom a Rakúskom o hraničných kontrolách – EURACTIV.com

Ukropková hovorí, že je potrebný komplexný a integrovaný manažment pacientov s obezitou. Patria sem zdravotnícki pracovníci, fyzioterapeuti, odborníci na výživu a psychológovia vyškolení v manažmente obezity, zahŕňajúc zdravotné poisťovne, implementáciu legislatívy so zameraním na stravu a zlepšenie prístupu k aktívnej doprave.

Na Slovensku je len jedno pracovisko uznané Európskou asociáciou pre štúdium obezity – Centrum pre manažment obezity pri Centre biomedicínskeho výskumu SAV.

„Pacienti môžu absolvovať individualizované stravovacie poradenstvo, trojmesačný pohybový program, kognitívno-behaviorálny tréning na rozvoj zdravých stravovacích návykov a zvýšenie pohybovej aktivity. V indikovaných prípadoch je možné liečbu doplniť farmakoterapiou alebo bariatrickou operáciou,“ dodala Ukropková.

Podľa niektorých klinických štúdií len asi 11 % pacientov stratí po jednom roku 5 % svojej hmotnosti. „Jo-jo efekt“ zvyčajne ľudí odrádza od vytrvalosti.

„Návrat na pôvodnú váhu nie je neúspech a netreba sa za to hanbiť ani ospravedlňovať. Dôležité je spojiť sa a nájsť riešenia,“ pokračovala.

Ďalšie úsilie o zlepšenie miery obezity

4. marca, na Svetový deň obezity, sa začala mesačná iniciatíva Slovensko proti obezite, ktorú organizuje multidisciplinárna Slovenská obezitologická asociácia. Táto iniciatíva spojila rôznych odborníkov zameraných na manažment obezity. Počas tohto obdobia môžu občania vo vybraných lekárňach po celej krajine absolvovať skríning BMI, krvného tlaku, cholesterolu, glykémie a základného ochorenia pečene.

Cieľom tohto programu je podpora ochrany verejného zdravia, priblíženie dôležitého skríningu a diagnostiky preobezity a obezity ľuďom a zlepšenie zdravotnej gramotnosti na tému obezita ako choroba.

Od októbra je linka zriadená s cieľom odstraňovať bariéry, ktoré bránia ľuďom riešiť obezitu. Je určený pre ľudí, ktorí nemajú dôveru navštíviť lekára alebo nemajú prístup k manažmentu obezity vo svojom regióne.

V roku 2022 ministerstvo zdravotníctva prijalo zdravotné štandardy pre manažment a prevenciu nadváhy a obezity. Rámec je v súlade s najnovšími usmerneniami WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní. Intervencie zahŕňajú fyzickú aktivitu, výživu, poradenstvo a psychoterapiu.

READ  Ruský obranný dôstojník - The New Indian Express

Napriek pozitívnym krokom stále existuje priestor na zlepšenie v oblasti zdravotnej gramotnosti a budovania kapacít.

Okrem centra obezitologického manažmentu v BMC SAV existujú ambulancie a súkromné ​​ambulancie, ale kapacity sú nedostatočné: „Stále sú potrebné ďalšie ambulancie a špecialisti, ktorí by sa venovali komplexnému manažmentu obezity,“ uzavrela Ukropcová.

[By Filip Áč, Edited by Vasiliki Angouridi, Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab]

Prečítajte si viac s Euractivom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close