Hlavné správy

Slovensko vzbudzuje poplach v súvislosti s plánovanou rekonštrukciou verejnoprávnej televízie

Zrušila prokuratúru, ktorá už bojovala proti viacerým zločinom, nahradila šéfov polície a tajných služieb a posunula zahraničnú politiku od svojej dovtedy neochvejnej podpory Ukrajine.

Fico dlhodobo brojí proti kritickým médiám a od nástupu do funkcie odmieta odpovedať na otázky viacerých nezávislých médií.

Ministerka kultúry Martyna Šimkovičová obvinila RTVS zo zaujatosti v prospech liberálnej opozície a uviedla, že mainstreamové médiá vrátane RTVS nepripúšťajú odlišné názory. Uviedol, že účelom zákona je posilniť verejnoprávne vysielanie.

„Príliš dlho bol v mainstreamových médiách povolený iba jeden názor na témy ako Covid alebo Ukrajina,“ povedala Šimkovičová na televíznej konferencii.

„Nie je všetko v poriadku, ak sú niektoré názory vo verejnoprávnych médiách cenzurované.“

Navrhovaná právna úprava by nahradila súčasnú radu RTVS členmi menovanými parlamentom a vládou. Nového riaditeľa môže kedykoľvek odvolať správna rada, nie parlament ako v minulosti.

„Zdá sa, že ide o jemne zastretý pokus premeniť slovenského verejnoprávneho média na štátom kontrolované médium,“ uviedol vo vyhlásení Noel Curran, generálny riaditeľ verejnoprávnej mediálnej skupiny Európska vysielacia únia (EBU).

„Je to nebezpečný krok späť pre demokraciu a slobodu prejavu.“

EBU uviedla, že plán bol priamo v rozpore s odporúčaniami minuloročnej správy o režime práva EÚ na posilnenie slobody médií.

EBU aj verejnoprávna Česká televízia v susednej Českej republike uviedli, že sú proti pripravovanému európskemu zákonu o slobode médií, ktorý konkrétne umožňuje ľahké odvolanie riaditeľa.

Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj označil projekt za chytenie moci.

„Zákon má podľa mňa jediný účel: zmocniť sa slobodného verejnoprávneho média a podriadiť ho vládnej moci,“ povedal tento týždeň.

Vládni predstavitelia odmietli kritiku a vyhlásili, že cieľom návrhu je zabezpečiť vyvážené vysielanie a že zákon rešpektuje európsky zákon o slobode médií.

READ  Tisíce ľudí protestujú na Slovensku proti plánom na revíziu trestného zákona a zatvorenie špeciálnej prokuratúry

(Reportáž John Lopatka v Prahe; strih Nick McPhee)

Zrieknutie sa zodpovednosti: Táto správa bola vygenerovaná automaticky zo spravodajskej služby Reuters. ThePrint nepreberá žiadnu zodpovednosť za jeho obsah.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close