Hlavné správy

Slovensko: Zastrelený medveď zranil 5

  • Od Roba Camerona
  • BBC News, Praha

popis obrázku,

Medveďa sa podarilo zachytiť na video, ako 17. marca behá ulicami mesta na severnom Slovensku

Medveď hnedý, ktorý počas besnenia v slovenskom meste zranil päť ľudí, bol zastrelený, informoval minister životného prostredia krajiny.

Videozábery medveďa behajúceho ulicami Liptovského Mikuláša obleteli 17. marca.

Nájsť medveďa hnedého trvalo desať dní. V utorok ho zastrelili v miestnom lese.

Slovenská vláda chce teraz väčšiu voľnosť pri znižovaní počtu medveďov.

Na identifikáciu medveďa bol použitý dron a biometrická technológia, uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba vo svojom príspevku na Facebooku a poďakoval všetkým zapojeným do operácie.

V okresoch po celom kraji bol minulý týždeň vyhlásený stav pohotovosti so zvýšenými policajnými hliadkami ako odstrašujúci prostriedok proti podobným útokom.

Medvedicu, ktorú slovenský spravodajský server aktuality.sk odhadol ako trojročné mláďa s hmotnosťou okolo 70 kg (11 kameňov), zachytili začiatkom tohto mesiaca početné fotografie a videá, ktoré behali ulicami severoslovenského mesta.

Na jednom videu bolo vidieť, ako medveď švihá muža na chodníku. Zranenia utrpelo päť ľudí vrátane 10-ročného dievčaťa, z ktorých dvoch previezli do nemocnice s reznými ranami a odreninami.

názov videa,

POZRITE SI: Videá na sociálnych sieťach ukazujú, ako sa obrovský medveď plazí po chodníku predtým, ako zaútočí na muža

Istá žena pre miestne noviny povedala, že bola z útoku šokovaná.

Niektorí členovia slovenskej populistickej nacionalistickej vlády uviedli, že incident demonštroval potrebu uvoľniť ochranu životného prostredia EÚ voči voľne žijúcim živočíchom, ktoré bránia pytliactvu zvierat, ako sú medvede a vlci.

„Ide o prípad brutálneho útoku medveďa na ľudí. Jeden človek takmer prišiel o oko,“ povedal vzápätí miestnym médiám poslanec Rudolph Huliak z pravicovej Slovenskej národnej strany, ktorá má na starosti ministerstvo životného prostredia. incident

Huliak vyzval na „konkrétne riešenie premnoženia medveďov“.

Ministerstvo plánuje apelovať na svojich kolegov z EÚ – spolu s Rumunskom -, aby preklasifikovali medvede, aby umožnili selektívny lov.

Lepšia ochrana životného prostredia v strednej a východnej Európe od pádu komunizmu v roku 1989 znamená, že sa medvede vrátili do svojich prirodzených biotopov v pohorí Karpát, ktoré sa rozprestiera od Rumunska po západnú Ukrajinu a Slovensko a Poľsko.

Vedci však tvrdia, že v odhadovanej populácii medveďov na Slovensku, ktorá je podľa nich stabilná na úrovni približne 1 275, neexistujú žiadne známky prepuknutia.

READ  Fond rýchlej reakcie na COVID-19: „Spoločný záväzok nenechá nikoho pozadu“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close