Hlavné správy

Slovenský minister obrany kritizuje priekopníkov za rozpadajúci sa obranný systém

Slovenský minister obrany kritizuje bezpečnostné zložky za podkopávanie priekopníkov

Nedávno vymenovaný minister obrany SR Robert Kaliňák kritizoval politiku svojho predchodcu pri poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine. Kaliňák hovorí, že pomoc vážne ohrozila vlastnú bezpečnosť Slovenska. Jeho obvinenia poukazujú na unáhlené darovanie kľúčového vojenského vybavenia Ukrajine bez toho, aby získali vhodné náhrady za obranné systémy krajiny.

Výsledky priekopníkov pod paľbou

Kaliňák, ktorý sa svojej funkcie ujal po októbrovom inaugurácii vlády premiéra Roberta Fica, vyjadril nespokojnosť s konaním predchádzajúcej vlády. Charakterizoval bývalých dôstojníkov „Chrobáky majú lepšie vlastnosti ako vlci“, čo naznačuje nedostatok vízie a strategického myslenia. Slovensko týmito rozhodnutiami podľa neho prišlo o dôležité protilietadlové a stíhacie spôsobilosti.

Čeliť poklesu predchádzajúcich akcií

Keďže obranné zdroje Slovenska sa zmenšovali, krajina sa teraz pri protivzdušnej obrane výrazne spolieha na spojencov z NATO. Situáciu ešte viac komplikuje skutočnosť, že USA sťahujú svoje protilietadlové systémy Patriot a v roku 2023 prestanú dodávať talianske systémy SAMP/T. Kaliňák varoval pred vážnosťou situácie a vyjadril obavy z času potrebného na obnovu obrannej infraštruktúry Slovenska.

Obnova bezpečnosti Slovenska: dlhá cesta pred nami

Náprava škôd na bezpečnosti Slovenska má trvať roky. Dokonca ani obstarávanie výmeny protilietadlových systémov S-300 sa nemusí dokončiť do konca funkčného obdobia súčasnej vlády. Kaliňák sa k problému postavil tvrdo a kritizoval rozhodnutia bývalého ministra obrany Jaroslava Naa a expremiéra Eduarda Hegera. Zaznamenal ich činy Poburujúce a neporovnateľné so suverénnym národom.

Premiér Figo medzitým pozastavil vojenskú pomoc Ukrajine a vyjadril nesúhlas s potenciálnym členstvom krajiny v NATO. Kritizoval západnú podporu Kyjevu 'mrhať' To slúži len na predĺženie konfliktu a spôsobenie mnohých obetí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close