Zábava

Slovenský parlament upustil od boja proti korupcii hlasovaním o kontroverznej reforme zákona

Slovenský parlament vo štvrtok schválil reformu na zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá bojuje proti organizovanému zločinu a korupcii. Píšu o tom medzinárodné tlačové agentúry. Plán na jej zrušenie vytvoril slovenský premiér Robert Fico, ktorý bol vlani v októbri po trinásťročnej absencii zvolený do štvrtého funkčného obdobia. Reformu schválili súčasné vládne strany tesnou väčšinou 79 zo 150 kresiel.

Rýchla reforma bola schválená napriek vážnym obavám Európskej komisie a protestom desaťtisícov Slovákov, ktorí v posledných mesiacoch vyšli do ulíc. Kritici sa obávajú, že zrušenie špeciálneho úradu vytvoreného v roku 2004 by ochránilo najmä Ficových politických a obchodných spolupracovníkov pred prípadným vyšetrovaním.

Prečítajte si tiež: Na Slovensku vyhráva strana proruskou kampaňou Sú obavy z obratu k Rusku oprávnené?

Toto konkrétne rozhodnutie znamená, že protikorupčné sily budú rozpustené v priebehu niekoľkých týždňov, čo znamená, že tresty za rôzne trestné činy sa odteraz znížia. Odhaduje sa, že v dôsledku toho možno nebudú pokračovať tisíce prebiehajúcich vyšetrovaní korupcie.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová teraz povedala, že reformu napadne vetom alebo súdnou cestou. Podľa neho je ohrozený právny štát a reforma spôsobí spoločnosti „nevyčísliteľné“ škody. Fico hovorí, že sú potrebné reformy, aby sa skončilo to, čo nazýva „prehnané konanie“ špeciálnej prokuratúry a „zaujatosť“ v rámci tejto štruktúry voči jeho strane. Vládna strana sa domnieva, že slovenské trestné právo sa zmenami zákona skutočne „modernizuje“.

READ  Blu-ray: Recenzia Návrat draka - Napätá slovenská rozprávka o predsudkoch, poverách a vláde mafie

Zdieľať Napíšte do redakcie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close