Zábava

Slovenský premiér Figo má za sebou ďalšiu operáciu a podpredseda vlády je optimista

Slovenský premiér Robert Figo sa v piatok podrobil dvojhodinovej operácii, ktorá zvýšila nádej na jeho uzdravenie, uviedol podpredseda vlády po pokuse o atentát, ktorý tento týždeň vyvolal šok po celej Európe.

Podpredseda vlády Robert Kaliňák povedal, že akékoľvek rozhodnutie o presťahovaní Figa z centrálnej Banskej Bystrice do hlavného mesta Bratislavy padne len vtedy, ak sa bude jeho stav ďalej zlepšovať.

„Potrvá ešte niekoľko dní, kým budeme s istotou vedieť, akým smerom to ide,“ povedal Kaliňák novinárom pred banskobystrickou nemocnicou. „Myslím si, že dnešná operácia… nám umožní priblížiť sa k pozitívnej prognóze.“

„Mám dobrú náladu, pretože vidím pokrok. Je to stále vážne, ale mám nádej.“

Miriam Lapuniková, riaditeľka nemocnice, kde sa Figo lieči, uviedla, že po operácii na odstránenie mŕtveho tkaniva z rán bol na jednotke intenzívnej starostlivosti pri vedomí a stabilizovaný. Figo v stredu absolvoval niekoľkohodinovú operáciu a čoskoro bol päťkrát postrelený.

Slovenská polícia obvinila muža z pokusu o vraždu. Miestne médiá uvádzajú, že ide o 71-ročného bývalého ochrankára v nákupnom centre a autora troch zbierok poézie. Neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie jeho totožnosti.

Podľa TV Makrisa policajti robili raziu v dome podozrivého v centre mesta Levis hodinu. Mal na sebe nepriestrelnú vestu a prilbu a pri sebe mal igelitovú tašku a ďalšie veci.

Pred jeho domom hliadkovala ozbrojená polícia, ktorá mala tiež nepriestrelné vesty.

Horúčka politika

Streľba je prvým veľkým pokusom o atentát na európskeho politického vodcu za viac ako 20 rokov a vyvolala medzinárodné odsúdenie. Politológovia a zákonodarcovia tvrdia, že to odhalilo čoraz horúčkovitejšiu a polarizovanú politickú klímu na Slovensku a v celej Európe.

Maďarský premiér Viktor Orbán, Ficov politický spojenec, v piatok pre verejnoprávny rozhlas povedal, že aj keď sa slovenský líder úplne uzdraví, nebude môcť niekoľko mesiacov pracovať – a v kritickom období pre kontinent, keď sú voľby do Európskeho parlamentu. začiatkom júna.

READ  Majiteľ CME Peter Kelner zahynul pri havárii vrtuľníka

„Čelíme voľbám, ktoré nebudú len o poslancoch Európskeho parlamentu, ale spolu s voľbami v USA môžu určiť priebeh vojny a mieru v Európe,“ povedal Orbán.

Fico aj Orbán kritizovali dodávky západných zbraní Ukrajine a uvalenie ekonomických sankcií na Rusko.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close