Zábava

Proruský expremiér Fico vyhrá slovenské voľby, vláda potrebuje spojencov

  • Slovenský ľavicový bývalý premiér Robert Figo porazil svojho progresívneho rivala v parlamentných voľbách po kampani za ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine.
  • Na zostavenie ďalšej vlády však bude potrebovať získať spojencov, ako ukázali v nedeľu takmer hotové výsledky.
  • Vláda na čele s Ficom a jeho stranou SMER-SSD prispeje k tomu, že Slovensko sa pripojí k Maďarsku v spochybnení konsenzu EÚ o podpore Ukrajiny.

Bývalý slovenský premiér a popredný kandidát politickej strany Smar Robert Figo prichádza do jej sídla v Bratislave 30. septembra 2023.

János Kummer | Getty Images Novinky | Dobré obrázky

Slovenský ľavicový expremiér Robert Figo porazil svojho progresívneho rivala v parlamentných voľbách po kampani za ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine, ale na zostavenie novej vlády musí získať spojencov, ukázali v nedeľu takmer celkové výsledky.

Ficova strana SMER-SSD viedla v sobotňajších voľbách so ziskom 23,37 % hlasov, pričom hlasovalo 98 % volebných okrskov. Na treťom mieste sa umiestnilo liberálne Progresívne Slovensko (PS) s 16,86 % a pravdepodobný kráľ zostavenia ďalšej vlády, strana HLAS (Hlas) s 15,03 %.

Bývalý Ficový kolega a líder ľavicovej HLAS Peter Pellegrini si nechal otvorené možnosti ohľadom budúcich spojenectiev.

Vláda na čele s Ficom a jeho stranou SMER-SSD uvidí, že člen NATO Slovensko sa pripojí k Maďarsku v spochybnení konsenzu EÚ o podpore Ukrajiny, pričom si zachová jednotu v odpore ruskej agresii.

Znamenalo by to ďalší posun v regióne proti politickému liberalizmu, ktorý by sa mohol posilniť, ak konzervatívna PiS vyhrá voľby v Poľsku koncom tohto mesiaca.

Ficova strana je vysoko nacionalistická a sociálne konzervatívna, kritizuje sociálny liberalizmus, ktorý je podľa nej vnucovaný z Bruselu. PS je liberálne v oblasti zelených politík, práv LGBT, hlbšej európskej integrácie a ľudských práv.

„Všetko chceme vyhodnotiť, takže si počkáme na konečný výsledok,“ povedal kandidát SMER-SSD a dlhoročný Ficov spojenec Robert Kaliňák, podľa ktorého sa strana k úplným výsledkom vyjadrí v nedeľu.

Predvolebné prieskumy favorizovali PS, ale výsledky išli Ficovou cestou a ponechali otvorenú možnosť, že po vedení vlád v rokoch 2006-2010 a 2012-2018 získa aj štvrté funkčné obdobie premiéra.

Očakávalo sa, že prvá strana za hranicami dostane od prezidentky Zuzany Kaputovej mandát na rokovanie o vybudovaní parlamentnej väčšiny a v prípade úspechu aj o zostavení vlády.

V roku 2020 by sa Fico mohol spojiť s HLAS, ktorý sa odštiepil od SMER-SSD, a nacionalistickou Slovenskou národnou stranou, ktorá získala 5,68 %.

„Rozdelenie mandátov potvrdzuje, že HLAS je stranou, bez ktorej by sa nedala držať pohromade žiadna normálne fungujúca vládna koalícia,“ povedal Pellegrini. „Ak sa ma pýtate, či chceme nejaký druh spojenectva alebo spojenectva, chcem povedať nie.“

PS sa zasadzuje za zachovanie silnej podpory Slovenska pre Ukrajinu a presadzovanie liberálnej politiky v rámci EÚ, ako je väčšinové hlasovanie, zelená politika a práva LGBT, aby bola federácia flexibilnejšia.

Po sčítaní väčšiny hlasov líder strany Michael Chimeka povedal, že sa nevzdal nádeje na zostavenie ďalšej vlády podľa toho, ako sa bude dariť malej koalícii.

„Slovensko musí po týchto voľbách zostaviť stabilnú proeurópsku vládu, ktorá bude rešpektovať zásady právneho štátu a začne riešiť a investovať do kľúčových oblastí pre našu budúcnosť,“ povedal Čimeka, bývalý reportér a absolvent Oxfordu. povedali priaznivci.

Akákoľvek koalícia, ktorú by PS vytvorila, by si pravdepodobne vyžadovala HLAS a zahŕňala by pravicové alebo sociálne konzervatívne strany, čo by oslabilo jej sociálne progresívne a integračné úsilie do EÚ.

Nastupujúca vláda v krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov bude predpokladať rozpočtový deficit, ktorý je najvyšší v eurozóne.

Fico nie je spokojný s bojujúcou stredopravou koalíciou, ktorej vláda minulý rok padla, čo si vyžiadalo voľby o šesť mesiacov skôr.

V kampani vyjadril obavy zo zvyšujúceho sa počtu migrantov prechádzajúcich cez Slovensko do západnej Európy.

READ  Skylink nasadzuje pokročilejšie kódovanie Irdeto. U niektorých nemusia fungovať všetky stanice

Figove komentáre odrážajú tradičné vrelé pocity voči Rusku medzi mnohými Slovákmi, ktorí od začiatku ukrajinskej vojny nabrali na sociálnych sieťach silu.

Línia blízka maďarskému prezidentovi Viktorovi Orbánovi, ktorý sa zaviazal zmraziť vojenské dodávky pre Ukrajinu a presadiť mierové rozhovory, ale Ukrajina a jej spojenci ho odmietli, pretože tvrdia, že to povzbudí Rusko.

Krajne pravicová Republikánska strana, ktorá je pre Fica vnímaná ako potenciálny spojenec, no pre ostatných neprijateľná, nezískala žiadne kreslo.

Figo bol nútený odstúpiť v roku 2018 po masových protestoch proti odpočúvaniu po vražde investigatívneho novinára.

Prevzal ho za neho vtedajší poslanec SMER-SSD Pellegrini, ktorý viedol vládu do roku 2020, pričom stredopravé strany sľubovali odstránenie korupcie. Ich vláda sa však minulý rok po boji zrútila, čím sa otvorila cesta k predčasným voľbám v sobotu.

Analytici a diplomati uviedli, že ak Figo prevezme moc, ako to urobil v minulosti, mohol by túto rétoriku zmierniť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close