Hlavné správy

Slovenský premiér nevylučuje, že Bratislava pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29

PRAHA (UrduPoint News / Sputnik – 15. marca 2023) Súčasný slovenský premiér Eduard Heger v utorok nevylúčil, že Bratislava by mohla kladne rozhodnúť o dodávke stíhačiek MiG-29 Ukrajine.

„Myslím si, že vláda má všetky potrebné kapacity na to, aby poslala túto nepoužívanú techniku, aby vláda rozhodla, že pošleme MiGy na Ukrajinu,“ povedal Heger v rozhovore pre denník SME.

Premiér nenamietal proti zámeru opozície vykonať inšpekciu leteckej základne Slyak, kde sú umiestnené MiGy-29, aby sa zistilo, či sú stíhačky stále v republike a nie sú v prevádzke.

„Ak to urobia včas (pred odletom), môžu to urobiť,“ povedal minister.

Na okraj summitu EÚ v Bruseli 9. februára ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal Ukrajinu o dodávku stíhačiek MiG-29. Heger najprv Zelenskému povedal, že Slovensko urobí všetko pre to, aby žiadosti vyhovelo. Opozičný líder SNS a bývalý premiér Robert Figo však označil Hagerov sľub za protiústavný, pretože jeho súčasná vláda je dočasná a funguje do parlamentných volieb naplánovaných na 30. septembra.

Predseda parlamentu Boris Kolár v utorok uviedol, že lídri vládnucich strán našli riešenie na patovú situáciu v zásobovaní vzduchom, no neposkytli žiadne podrobnosti.

Slovenský minister obrany Jaroslav Na v utorok uviedol, že Bratislava môže na najbližšom stredajšom stretnutí rozhodnúť o dodaní 10 odmietnutých stíhačiek MiG-29 Ukrajine.

Slovenské médiá informovali, že krajina má 11 stíhačiek MiG-29, z ktorých 10 môže byť prevezených na Ukrajinu a jedna do múzea a slovenské letectvo ich už nepoužíva.

Západné krajiny dodávajú Ukrajine širokú škálu zbraňových systémov vrátane rakiet protivzdušnej obrany, viacnásobných raketových raketových systémov, tankov, samohybného delostrelectva a protilietadlových zbraní. Moskva varovala, že dodávky zbraní neprispejú k mierovému riešeniu a riskujú plné zapojenie NATO do bojov, keďže konflikt eskaluje.

READ  Hlavné body WTCR: Dlho očakávaný Coronal končí víťazstvom nad trilerom # 13 Slovakia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close