Ekonomika

Slovenský premiér podporuje povinnú vakcínu proti COVID-19 – EURACTIV.com

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) povedal, že podporí povinné očkovanie v prípade novej, nebezpečnejšej variácie, ktorá naplní nemocnice a vytvorí tlak na zdravotníctvo.

Heger koncom decembra požiadal ministerstvo zdravotníctva o prehodnotenie zákonnej možnosti povinného očkovania. O mesiac neskôr posudok rozhodol, že takýto krok by bol legálny a predložil štyri možnosti, ako to urobiť.

„Analýza jasne ukazuje, že vakcíny používané proti COVID-19 sú bezpečné, zabraňujú šíreniu choroby, ako aj hospitalizácii a následnej smrti. Výhody vakcíny sú zrejmé,“ vysvetlil Hecker.

Pokiaľ ide o implementáciu, Heger povedal, že nie je dostatok údajov o účinkoch Omigranu v nemocniciach. Jeho kabinet teda počká, kým sa rozhodne koniec vlny.

Minister zdravotníctva Vladimir Lenwarski (OĽaNO) si však nemyslel, že by bolo rozumné nútiť ľudí k očkovaniu počas štvrtej vlny epidémie. Lengvarský dodal, že v prípade zhoršenia situácie v nemocniciach podporí povinné očkovanie.

Ak sa zavedie, povinná vakcína vylúči tých, ktorí nemôžu dostať vakcínu pre zdravotné riziká.

V utorok bolo na Slovensku hlásených 13 840 nových prípadov ochorenia COVID-19. V niektorých regiónoch je 50 % testov pozitívnych. Situácia v nemocniciach je však stabilná.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Prieskum ukázal, že kríza ECB typu „hike-or-pass“ sa blíži k úsiliu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close