Hlavné správy

Slovenský premiér Robert Fico je stále v kritickom stave, ale prognóza je pozitívna

Slovenský populistický premiér Robert Fico je naďalej vo vážnom stave, má však priaznivé prognózy, štyri dni po tom, čo bol niekoľkokrát zastrelený pri pokuse o atentát, ktorý vyvolal otrasy v celej hlboko polarizovanej krajine EÚ, uviedol minister obrany.

„To najhoršie, čoho sme sa obávali, je aspoň nateraz za nami. Jeho stav je však vážny,“ povedal Robert Kaliňák novinárom pred nemocnicou, kde sa Figo lieči.

„Jeho stav je stabilizovaný s pozitívnou prognózou.“

Slovenský premiér Robert Figo (Geert Vanden Wijngaert/AP)

Kaliňák dodal, že nemocnica, ktorá lieči slovenského lídra v Banskej Bystrici, bývalom uhoľnom meste so 16 000 obyvateľmi asi 29 kilometrov od miesta, kde bol Figo napadnutý, bude naďalej zverejňovať aktuálne informácie o jeho stave.

V nedeľu popoludní pán Kaliňák prezradil nové podrobnosti o prebiehajúcom vyšetrovaní a uviedol, že „tretia strana“ mohla byť zapojená „konajúc v záujme páchateľa“, ktorého predtým úrady označili za „osamelého vlka“. útok

Ďalšie podrobnosti predstaviteľ neuviedol.

„Situácia je ešte horšia, ako sme očakávali,“ povedal Kaliňák.

„Tieto fakty o útoku Merkúra sú ďalšími indíciami, že sa o nich diskutovalo v širšom kruhu. Všetko sú to šokujúce informácie a pre mnohých z nás by bolo jednoduchšie hovoriť len o jednej osobe.

Milan Urbáni, námestník riaditeľa nemocnice, novinárom povedal: „Na základe rannej konzultácie s lekármi môžeme usúdiť, že pacient je teraz v kritickom stave.“

„Jeho stav je veľmi zlý a potrebuje dlhý čas oddychovať, aby sa zotavil. Sme presvedčení, že všetko pôjde dobrým smerom.

59-ročného Figa postrelili v stredu do brucha, keď pozdravil svojich priaznivcov pred kultúrnym domom v meste Handlová, 140 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Bratislavy.

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák prichádza na tlačovú konferenciu do sídla vlády v Bratislave.
Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák prichádza na tlačovú konferenciu do sídla vlády v Bratislave (Thomas Benedikovich/AP).

Video ukázalo, ako sa slovenskí premiéri zhromaždili na barikádach a naťahovali sa, aby si potriasli rukou predtým, ako vykročil muž, načiahol sa a vystrelil päť rán.

READ  Olympijské hry v Tokiu: Slovenský Jesse Fox získava zlato na majstrovstvách sveta v extrémnom slalome

V piatok sa Figo podrobil dvojhodinovej operácii, pri ktorej mu z strelných rán odstránili odumreté tkanivo, ale úradníci v sobotu uviedli, že na prevoz do hlavného mesta mu nie je dosť dobre.

Krajinský špeciálny trestný súd v Pessinogu v sobotu nariadil, aby podozrivý obvinený z pokusu o vraždu zostal vo väzení.

Prokurátori uviedli, že sa obávajú, že v prípade prepustenia by mohol utiecť alebo spáchať iné trestné činy, uviedol hovorca súdu.

Podozrivý sa môže proti príkazu odvolať.

O podozrivom vrahovi bolo zverejnených málo informácií a prokurátori odvtedy povedali polícii, aby ho verejne neidentifikovala a nezverejňovala podrobnosti o prípade.

Nepotvrdené správy z médií ho menovali ako 71-ročného dôchodcu, ktorý je údajne amatérskym básnikom a možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra.

Vládni predstavitelia poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedajú tomuto vysvetleniu.

Minister vnútra Matúš Sudaj Estok sa prihovára médiám na tlačovej konferencii v sídle vlády v Bratislave.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii v sídle vlády v Bratislave (Thomas Benedikovič/AP)

Uviedli, že podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine a útok bol politicky motivovaný.

Slovenský minister vnútra Matúš Šutaj Estok v nedeľu vyhlásil, že útok na Fica je „útokom na demokraciu v každej normálnej krajine“.

„V čase, keď je demokracia napadnutá, musia obranné sily dať jasný signál, že sú pripravené chrániť obyvateľov Slovenskej republiky,“ povedal.

Fico minulý mesiac na Facebooku uviedol, že verí, že rastúce napätie v krajine povedie k zabitiu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia v krajine s 5,4 miliónmi ľudí.

Slovenská trojkoaličná vláda tiež obvinila médiá, že živia jedovatú rétoriku, ktorá v posledných rokoch hýbe krajinou EÚ a podnecuje hlboké sociálne rozdiely.

Andrzej Danko, líder najmenšieho koaličného partnera vlády, Slovenskej národnej strany, v nedeľu uviedol, že začiatkom budúceho týždňa očakáva rokovanie vlády o mediálnych zákonoch a novinárskej etike vrátane toho, ako novinári informujú o domácej politike.

Poslanec Kaliňák vo svojom nedeľňajšom prejave tiež trval na tom, že by sme sa mali poučiť z násilného útoku na pána Fica, ktorý je dlhodobo rozdeľujúcou osobnosťou na Slovensku aj mimo neho.

READ  Štátny tajomník navštívil Slovensko Dr

„Mal by to byť pamätník. Ak sa nepoučíme, pôjdeme do pekla,“ povedal.

Pavol Caspar, poverený riaditeľ Slovenskej informačnej služby, sa prihovára médiám počas tlačovej konferencie v sídle vlády v Bratislave.
Pavol Kašpar, poverený riaditeľ Slovenskej informačnej služby, sa prihovára médiám na tlačovej konferencii v sídle vlády (Tomáš Benedikovič/AP)

„Musíme dostať túto situáciu na úroveň, aby sme ju mohli považovať za štandardnú.“

Ficova vláda tiež vynaložila úsilie na prepracovanie verejnoprávneho vysielania – tento krok by podľa kritikov dal vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom.

To spolu s jeho plánmi na revíziu trestného zákona s cieľom zrušiť špeciálneho protikorupčného prokurátora viedlo oponentov k obavám, že Fico by mohol Slovensko zviesť ešte autoritárnejšou cestou.

Predtým, ako sa Fico minulý rok vrátil k moci, bolo predmetom policajných vyšetrovaní mnoho jeho politických a obchodných spolupracovníkov a desiatky z nich boli obvinené.

Jeho plán na reformu trestného systému by mal zrušiť špeciálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom.

Kostolník a právnik Pavel Bachleda označil v nedeľu v Katedrále svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici pokus o atentát za „veľkú tragédiu“, ale vyjadril aj znepokojenie nad tým, ako sa pán Figo a jeho Smar, čiže Smer, správali v posledných rokoch.

„Jeho činy, jeho činy v predchádzajúcich mesiacoch a rokoch spôsobili situáciu v našej krajine,“ povedal pre The Associated Press.

„Máte dojem, že sa viac zameriavajú na pomstu, politickú pomstu, než na skutočné veci, ktoré naša krajina potrebuje.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close