Hlavné správy

Slovenský prezident Robert Fico varoval, že testuje „hranice demokracie“

Otvorte Editor's Digest zadarmo

Slovenský premiér Robert Fico testuje „hranice demokracie“ revíziou súdnictva a útokmi na Ústavný súd, upozornil odchádzajúci prezident krajiny.

Vlajka stredoeurópskej liberálnej politiky Zuzana Čaputová kritizovala Fica za jeho snahu o oslabenie právneho štátu a za jeho smerovanie k Rusku, pričom ho prirovnala k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

„Slovensko je v dnešnej dobe často porovnávané s Maďarskom, čo je samozrejmé [Fico] Vláda čerpá inšpiráciu z Maďarska,“ povedal pre Financial Times.

Odkedy sa Fico v októbri dostal k moci, Slovensko našlo spoločnú reč s Maďarskom v kritike západnej podpory Ukrajine a sankcií proti Rusku. „Západná stratégia využitia vojny na Ukrajine na ekonomické, vojenské a politické oslabenie Ruska nebude fungovať,“ povedal tento mesiac Fico.

Minulý týždeň sa slovenskí a maďarskí ministri zahraničných vecí rozišli so svojimi náprotivkami z EÚ na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku. Čaputová uviedla, že stretnutie s Lavrovom neprinieslo jej krajinu bližšie k mieru, ale „vytvorilo väčšiu vzdialenosť medzi Slovenskom a našimi partnermi a spojencami“.

Prezident tiež vyjadril obavy z Figovej domácej agendy, ktorá by mohla hroziť podobným právno-právnym stretom s Bruselom, akým predtým čelili Maďarsko a Poľsko.

Figova vládna koalícia vo februári zaviedla právnu reformu, ktorá oslabila možnosti súdnictva stíhať korupciu, vrátane pouličných protestov po celom Slovensku a zrušenia protikorupčného úradu napriek varovaniam z Bruselu na ochranu právneho štátu.

EÚ by mohla Slovensku zmraziť financie za porušenie zákona, ako to urobila voči Poľsku a Maďarsku.

„Tak ako v ktorejkoľvek inej krajine EÚ, ak na Slovensku dôjde k závažnému porušeniu princípov právneho štátu, platí podmienenosť financovania z EÚ,“ povedala Čaputová.

Na Ústavný súd poslal Ficovu reformu súdnictva, ktorá pozastavila niektoré ustanovenia zmierňujúce tresty za niektoré trestné činy vrátane podvodov s bielymi goliermi. Ficovi spojenci uviedli, že by mohli vytvoriť novú legislatívu, ktorá by zabránila negatívnemu rozhodnutiu súdu.

READ  České ministerstvo zvažuje legislatívne rozhodnutie vlády o rozšírení kontrol na spoločnej hranici so Slovenskom

Premiér v utorok odporučil budúcemu slovenskému prezidentovi odvolať najvyššieho sudcu Ústavného súdu údajne zodpovedného za mediálne úniky.

Podľa Čaputovej je takéto zastrašovanie „úplne neprijateľné a nezodpovedné“, pretože „spochybňuje“ nezávislosť súdu.

„Myslím si, že sa skúšajú hranice demokracie,“ poukázal na Ficove reformy súdnictva a zvýšený tlak vlády na médiá a mimovládne organizácie.

Predskokanom, ktorý nahradí Čaputovú v prezidentských voľbách 23. marca, je koaličný partner Ficovej vlády Peter Pellegrini.

Kaputová povedala, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie, pretože päť rôznych vlád ju za toľko rokov „úplne vyčerpalo“. Namiesto toho povedal, že plánuje voliť bývalého ministra zahraničia Ivana Korčoka, kandidáta podporovaného liberálnou opozíciou.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že o tesnom súboji medzi Pellegrinim a Gorkocom sa rozhodne v druhom kole 6. apríla.

Prezident má do značnej miery slávnostnú úlohu, ale môže oddialiť legislatívu tým, že podnecuje ústavné preskúmanie a vymenúva a odvoláva sudcov na Najvyššom súde.

Čaputová povedala: „Ako v ktorejkoľvek inej krajine EÚ, aj na Slovensku v prípade závažného porušenia zákona platí podmienenosť financovania z EÚ.“ © Vladimír Šimíček/AFP/Getty Images

Kabutová bola zvolená v roku 2020 na pozadí protestov proti Ficovi, ktoré vyvolali vraždy novinára a jeho snúbenice, ktoré prinútili premiéra odstúpiť. Novinár John Kuciak vyšetroval prepojenia medzi Figovou stranou Smer a zločineckými sieťami. Premiér aj Smer akékoľvek prepojenie na organizovaný zločin popierajú.

„Značná časť populácie“ sa podľa neho stále angažuje v demokratických procesoch a nezabudol, o čom Kuciak píše.

„Myslím si, že ľudia nezabudli na premárnenú príležitosť politickej alternatívy priniesť Slovensku stabilitu a bezpečnosť.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close