Ekonomika

Slovenský prezident si vybral vládu technokratov po tom, čo premiér odstúpil prostredníctvom agentúry Reuters

Autormi sú Radovan Stoklasa a Jason Howett

BRATISLAVA (Reuters) – Prezidentka SR Zuzana Kaputová si vybrala do vedenia technickej vlády viceguvernéra centrálnej banky Ľudovíta Ódora po tom, čo dočasný premiér Eduard Heger v nedeľu, mesiace pred predčasnými voľbami v septembri, odstúpil z funkcie.

Slovensko, člen Európskej únie a NATO, už mesiace zápasí s politickou neistotou, keďže Hagerova vládnuca koalícia slabne v dôsledku vysokej inflácie a vojny na susednej Ukrajine.

Politická scéna v krajine zostáva roztrieštená pred voľbami, ktoré by mohla vyhrať najväčšia opozičná strana, ktorá je proti pokračujúcej vojenskej pomoci Kyjevu.

Heger, ktorý vedie vládu od roku 2021 – naposledy vo funkcii dozorcu – odstúpil po rezignácii seniorov a opozičných výziev, aby odstúpil. Čaputová uviedla, že Ódorov zostávajúci technický expert bude menovaný do vlády po 15. máji.

„Myslím si, že je dôležité, aby sme mali hladké rozhodnutie a výmenu programov medzi vládami,“ povedal v televíznom prejave.

46-ročný Ódor je od roku 2018 viceguvernérom Národnej banky Slovenska.

Slovensko sa dostalo do krízy v septembri minulého roka, keď Hagerova vládnuca stredopravá koalícia stratila väčšinu po odchode libertariánskej strany SaS, nespokojnej s úsilím pomôcť ľuďom, ktorým stúpli náklady na energie a potraviny.

Heger v decembri prehral vyslovenie nedôvery a v januári poslanci odsúhlasili predčasné voľby v septembri.

Minulý týždeň minister pôdohospodárstva odstúpil po škandále s dotáciami spoločnosti, ktorú vlastnil. Akékoľvek pochybenie poprel. Minister zahraničných vecí v piatok rezignoval na svoj post.

Heger šéfoval viacerým ministerstvám vrátane financií, keďže takéto posty nebolo možné obsadiť, keď bola vláda v úradníckej funkcii.

„Rozhodol som sa požiadať prezidenta, aby mi odobral právomoc a nechal predsedníctvo, aby som sa pokúsil s vládou technokratov priviesť Slovensko do demokratických parlamentných volieb stabilným a pokojným spôsobom,“ povedal Heger.

READ  Prepuknutie legionárskej choroby v centre NATO v Poľsku vyvoláva obavy – EURACTIV.com

Prieskumy verejnej mienky favorizujú opozičnú stranu Smar-SD na čele s bývalým premiérom Robertom Figom, ktorá bola proti vojenskej pomoci Ukrajine.

Slovensko od ruskej invázie výrazne podporovalo Kyjev a v apríli tohto roku vyslalo vyradenú flotilu stíhačiek MiG sovietskej výroby.

Získaj aplikáciu

Pripojte sa k miliónom ľudí na vrchole globálnych finančných trhov s Investing.com.

Stiahni teraz

Smer-SD viedol minulý mesiac v prieskume agentúry Focus so 17,7 %. Na druhom mieste sa umiestnila HLAS, ktorú založil Peter Pellegrini, ďalší expremiér a niekdajší Smar-SD, so 17,0 %.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close