Svet

Špičkový radar, ktorý pomáha bojovať proti pamäťovým zločinom

Archeológ zobrazuje stojacu sochu Gautama Budhu objavenú v Xianyang v provincii Shaanxi. [Photo/Xinhua]

Špičkový radarový systém bežne používaný v leteckom a obrannom priemysle by mohol jedného dňa pomôcť Číne chrániť jej kultúrne pamiatky pred zločincami, najmä nájazdníkmi hrobiek.

Výskumníci v provincii Shaanxi skúmajú možnosť použitia fázového radaru, ktorý je schopný sledovať a sledovať pohybujúce sa ciele na veľkej ploche, aby sa zabránilo krádežiam vonkajších pamiatok.

Radar nielen sleduje ciele v reálnom čase 24 hodín denne, 7 dní v týždni, ale tiež spúšťa presné varovania o podozrivých osobách, vozidlách alebo aktivitách, čím umožňuje účinnejšie potláčanie monumentálnych zločinov.

Shaanxi, považované za hlavný východiskový bod čínskej civilizácie, má vzácne historické a kultúrne pamiatky, ktoré nemožno presunúť do múzeí na zachovanie. Patria sem starobylé budovy, hrobky, jaskynné chrámy a kamenné sochy.

Podľa správy kultúrneho dedičstva provincie Shaanxi má provincia 49 058 nehnuteľných kultúrnych pamiatok vrátane 270 významných pamiatok pod ochranou štátu. Skutočnosť, že sú veľmi rozptýlené a niekedy pokrývajú veľké územia, robí ich ochranu a manažment veľmi náročným.

Napríklad hrobka Qianling, postavená v roku 684 nášho letopočtu, má rozlohu 2,3 ​​milióna metrov štvorcových. Miesto zahŕňa spoločnú hrobku cisára Kaozonga (618-907), tretieho vládcu dynastie Tang, a cisárovnej Wu Zetian, jedinej ženskej cisárky v čínskej histórii.

Niektoré ďalšie skupiny pamiatok majú zložitý terén a hliadkovanie v týchto oblastiach počas dažďa a snehu je náročné.

V porovnaní s technológiou video sledovania alebo pozemného monitorovania pohybu, ktorá sa predtým používala na ochranu týchto pamiatok, je vstavaný radar flexibilnejší a spoľahlivejší, hovorí Han Jianwu, zástupca riaditeľa inštitútu Shaanxi pre ochranu kultúrneho dedičstva.

Radar má silnú schopnosť proti rušeniu a je vhodný pre zložité prostredia. Han, ktorý má výskumný projekt na starosti, uviedol, že jeho prevádzku neovplyvní dážď, sneh, svetlo atď., a pomôže to predchádzať nočným krádežiam.

„Toto zariadenie dokáže rozpoznať vozidlá v dosahu 10 km a ľudí do 5 km, čím sa dosiahne rozsiahly dohľad pri nízkych nákladoch,“ povedal. „Tiež dokáže zachytiť a sledovať až 128 skupín cieľov súčasne a poskytnúť ich vzdialenosť, rýchlosť, uhol, typ a trajektóriu. To všetko znižuje možnosť zmeškania podozrivej aktivity v sledovanom priestore.“

Vysoko účinný radar dokáže vyhľadávať ciele v dosahu 10 km a môže sa pohnúť o 45 stupňov doľava alebo doprava za pár sekúnd, čo mu umožňuje rýchlo odhaliť a nahlásiť ľudskú činnosť. Dokáže odhaliť pomaly sa pohybujúcich ľudí v zóne dohľadu s minimálnou rýchlosťou detekcie 0,3 metra za sekundu, povedal Han.

S malým panelom batérie a malým úložným zariadením radar funguje 24 hodín denne, sedem dní v týždni, po celý rok. Keďže neexistujú žiadne mechanické skenovacie komponenty, pri použití v teréne nevyžaduje žiadnu údržbu. Všetky tieto funkcie pomôžu podporiť používanie zariadenia s jednotkami na základnej úrovni, povedal.

Radar sa po niekoľkých testoch ukázal ako uskutočniteľný, povedal Han a dodal, že výskumný tím vykonáva ďalšie testy, aby si bol dvojnásobne istý.

„V budúcnosti by radarový bezpečnostný systém s fázovým poľom mohol poskytovať proaktívne, inteligentné funkcie včasného varovania, ktoré by dopĺňali existujúce bezpečnostné technológie a ďalej zlepšili efektivitu úsilia proti zločinom v oblasti kultúrneho dedičstva,“ dodal.

Vláda provincie Shaanxi sa zaviazala zlepšiť ochranu pamiatok prostredníctvom prijatia nových bezpečnostných technológií a spoločného úsilia polície a komunity.

Podľa tlačovej konferencie v máji 2022 počet krádeží na významných národných a krajinských kultúrnych pamiatkach postupne klesá, pričom v rokoch 2020 a 2021 neboli zaznamenané žiadne takéto trestné činy.

READ  Pár z nich: Kale 7 členov Bolívie padá z 12. poschodia a zomiera v televízii a v šou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close