Veda

Špióni sa snažia ochrániť svet pred vtáčou chrípkou

Doktorka Loochová si vyčítala, že deň predtým nepomyslela na vyšetrenie chlapca, keď keby ho liečila na chrípku, možno by ho zachránila.

Ale alarm, ktorý vyvolal, a okamžitá aktivita, ktorá nasledovala, boli dôkazom sily kambodžského systému sledovania chorôb a jeho dôležitosti pre globálny systém biologického dozoru.

Je výsledkom rokov medzinárodných a miestnych investícií, školení a verejného vzdelávania. Ukazuje, ako sa práca v prvej línii stáva čoraz dôležitejšou v globálnom systéme na odhaľovanie zoonotických chorôb v krajinách s nízkymi príjmami – patogénov, ktoré preskakujú medzi zvieratami a ľuďmi, ako to urobil Covid-19. Cieľom je ich identifikovať a kontrolovať, získať čas na výrobu dostatočného množstva vakcín alebo liekov na ich liečbu alebo sa vydať na zbesilú misiu vyvinúť niečo nové.

H5N1 je jedným z niekoľkých vírusov, ktoré spôsobujú chrípku u vtákov. Objavil sa v Hong Kongu v roku 1996 a odvtedy sa vyvinul do verzií, ktoré spôsobili prepuknutie u voľne žijúcich vtákov a vtákov z farmových chovov a niekedy sa rozšírili aj na ľudí.

V roku 2020 upútal pozornosť vedcov nový, obzvlášť smrtiaci vírus, ktorý sa šíril časťami Afriky, Ázie a Európy pozdĺž migračných trás.

Do roku 2022 sa dostal do Severnej a Južnej Ameriky a zabíjal divoké a domáce zvieratá vrátane dobytka a morských cicavcov.

Vedci začali byť znepokojení, keď vo februári 2023 boli v Kambodži hlásení dvaja ľudia infikovaní H5N1. Je to nový variant vírusu, ktorý sa vrátil do Ázie a zabíja ľudí? Takmer desať rokov sa v krajine nevyskytli žiadne takéto prípady u ľudí, hoci vedci zistili, že vírus bol prítomný u vtákov celé tie roky.

Genetická analýza zistila, že vírus infikujúci Kambodžanov bol známy podtyp, nie ten v USA – úľava. Napriek tomu bolo minulý rok v Kambodži hlásených 11 ľudí nakazených vtáčou chrípkou a päť z nich zomrelo, čo je viac ako kdekoľvek inde na svete.

READ  Štúdia odhaľuje, ako starovekí ľudia prežili vyhynutie klímy pred 900 000 rokmi: ScienceAlert

Globálne obavy z H5N1 sa v posledných týždňoch zvýšili, pretože vírus bol nájdený u kôz a dojníc v Spojených štátoch a potom ochorel na farmára v Texase.

Keď sa vírus pohybuje medzi druhmi, vedci sa obávajú, že by sa vírus mohol vyvinúť a rozšíriť nielen z vtákov na cicavce, ale ľahko z človeka na človeka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close