šport

Spoznajte kazašskú tenisovú hviezdu

Aby som to vedel Elena Rybakina Musíte sa pozrieť späť na jej cestu, aby ste lepšie pochopili jej zmýšľanie.

Od smoliarov k víťazstvu vo Wimbledone

Vo Wimbledone 2022, jednom z najdôležitejších tenisových turnajov, Rybakina šokovala svet, keď si užila pozoruhodnú jazdu. 24-ročný hráč prešiel kolami v All England Clube vďaka skvelému podaniu, ktoré bolo kľúčovým prínosom v zápase na tráve, a ocitol sa vo finále.

Rybakina bola proti svetovej trojke Ons Zabiurovej vnímaná ako obrovský smoliar, ale vyhrala 3-6, 6-2, 6-2 a získala svoju prvú grandslamovú trofej.

Stať sa šampiónkou si možno vytvorilo trvalú spomienku a navždy zmenilo jej kariéru, ale Rybakinin postoj sa od zisku jej prvého slamového titulu nezmenil. Je to preto, že Kazaška je vždy vyrovnaná a pripravená užívať si život, kamkoľvek ju to zavedie.

Rybakina rada hrá, no chce aj vyhrávať

© Mihai Stetgu/Red Bull Content Pool

Nechcem na seba vyvíjať taký tlak. Namiesto toho rád prejdem do režimu potešenia

Dve grandslamové finále za šesť mesiacov

Na Australian Open v januári 2023 sa Rybakina vrátila na výslnie po tom, čo do ďalšieho finále Slamu preletela trochu pod radarom. Bolo to takmer zopakovanie toho, čo sa stalo pred pol rokom vo Wimbledone, ale na rozdiel od SW19 Rybakina nedokázala vyhrať finále.

Tentoraz čelila svetovej dvojke Aryne Sabalenkovej, ktorá zvíťazila v troch setoch. Rybakina bola sklamaná, že prehrala vo finále, ale dokázala si zo svojej neuveriteľnej jazdy v Melbourne vziať nejaké pozitíva.

„Som hrdý, že som sa v priebehu roka a pol dostal do dvoch grandslamových finále,“ povedal Rypakina. „Nakoniec som tu, aby som si zahral a užil si tenis.“

Rybakina si doteraz užívala tenis dobre. Nedávno dosiahla najvyššie tretie miesto na svete a vyhrala štyri tituly na okruhu WTA. Napriek tomu, že neustále čelila neľútostnej konkurencii, nikdy nestratila zo zreteľa, že tenis je hra, ktorú si treba užiť. Jej schopnosť uvoľniť sa a vychutnať si daný moment jej pomohla vyhrať mnohé súťaže.

Rybakina má vražedné podanie

© Mihai Stetgu/Red Bull Content Pool

Stať sa najlepším kandidátom vo Wimbledone

Teraz sa Rybakina vracia na miesto svojho najväčšieho úspechu a už nie je smoliar, ale skôr jeden z favoritov popri Poľsku a Sabalenkinom Ika Switek. Ako to vníma? „Nie je ľahké vrátiť sa ako šampión,“ hovorí.

Mnohí očakávajú, že sa Rybankina vráti do finále alebo pôjde hlbšie do turnaja. Radšej sa však sústredí na seba, dôveruje svojmu tímu a baví sa.

Je to však neskutočný pretekár, ktorý chce vyhrávať zápasy. „V hlave mám ešte veľa spomienok z minulého roka,“ hovorí. „Ale ja chcem viac ako spomienky. Chcem znova.“

Udržať si titul bude obrovskou výzvou, pretože každý hráč zvýši svoju hru, keď sa s ňou stretne. Na niektorých sa dostane tlak, ale na Rybagina nie. „Nechcem na seba príliš tlačiť, namiesto toho sa rád prepnem do režimu rozkoše.

Víťazstvá sa vyhrávajú s tímom

Veľa bude závisieť od prostredia Rybakiny vo Wimbledone vrátane jej blízkeho okolia. Mať spoľahlivý tím je pre všetky tenistky nevyhnutné a wimbledonská šampiónka sa môže spoľahnúť na staršiu sestru Annu, trénera Stefana Vukova a kondičného trénera a fyzioterapeuta. Táto kombinácia rodinného a profesionálneho zázemia mu pomohla vyniknúť počas celej kariéry.

Veľmi dôležitý je vzťah s jeho trénerom. Vukov je veľmi vášnivý tréner, ktorý často sedí na ihrisku a posúva svojho hráča dopredu. Ako sa však zhoduje s trochu rezervovanou Rybaginou?

„Milujem túto kombináciu,“ hovorí. „Na kurte som pokojný a on prináša veľa energie.“ Samozrejme, sú momenty, keď Rybakina prejaví emócie počas zápasu, ktorý popisuje len ako „zdravý“.

Na kurte ticho, no plné adrenalínu

© Mihai Stetgu/Red Bull Content Pool

Vo Wimbledone našla Rybakina ďalší zdroj sily: inšpiráciu Rogera Federera. Švajčiarsky maestro vyhral osem Wimbledonských titulov – viac ako ktorýkoľvek iný mužský hráč v histórii tohto športu.

„Roger je môj idol. Pozerám sa na neho a milujem jeho štýl, pohyby a túto ľahkosť na kurte,“ hovorí. Federer je považovaný za jedného z najlepších hráčov všetkých čias a zdá sa, že vždy hrá s úsmevom na tvári, takže je len málo skvelých hráčov, ktorých obdivovať. Ak Rybakina dokáže zopakovať niektoré z Federerových úspechov, bude mať na čo spomínať.

Časť tohto príbehu

Elena Rybakina

Elina Rybakina, prvá kazašská tenistka, ktorá vyhrala veľký turnaj, je veľmocou v tomto športe a jej cieľom je stať sa svetovou tenisovou jednotkou.

READ  Ange Postecoglou vládol Celticu na jeho ceste do Austrálie po nedávnom pokuse vziať jedného z jeho hráčov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close