Veda

Štart Boeingu Starliner: Ako sledovať spustenie misie poháňanej NASA?

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s fascinujúcimi objavmi, vedeckými pokrokmi a ďalšími novinkami,cnn
,

Boeing Starliner má v úmysle uskutočniť svoj prvý let s posádkou v sobotu, misiu, ktorá sa pripravuje desať rokov.

Očakáva sa, že nová kozmická loď vzlietne na vrchole rakety Atlas V o 12:25 ET zo stanice Cape Canaveral Space Force Station na Floride. Priamy prenos z podujatia sa začne o 8:15 ET. Webová stránka NASA,

Podľa Marka Burgera, meteorologického dôstojníka 45. meteorologickej eskadry na Cape Canaveral Space Force Station, sú poveternostné podmienky na 90 % priaznivé pre štart, pričom jedinými problémami sú vetry a kupovité mraky.

Misia s názvom Crew Flight Test je vyvrcholením snahy Boeingu vyvinúť kozmickú loď, ktorá by mohla konkurovať americkej vesmírnej agentúre. Kapsula Crew Dragon od SpaceX a rozšírenie možností USA na prepravu astronautov na vesmírnu stanicu v rámci programu NASA Commercial Crew Program. Iniciatíva federálnej agentúry sa zameriava na podporu spolupráce so súkromnými priemyselnými partnermi.

Správca NASA Bill Nelson na májovej tlačovej konferencii uviedol, že ak by bol let úspešný, išlo by o šiesty prvý let kozmickej lode s posádkou v histórii USA. Na palube tohto vozidla budú aj skúsení astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williams.

„Začalo to Merkúrom, potom Gemini, potom Apollo, raketoplán, potom Dragon (SpaceX) – a teraz Starliner,“ povedal Nelson.

Williamsová sa zapíše do histórie aj tým, že sa stane prvou ženou, ktorá poletí na takúto misiu.

Po dosiahnutí obežnej dráhy sa kapsula posádky Starliner nesúca Wilmore a Williams oddelí od rakety Atlas V a spustí jej motory. Očakáva sa, že Starliner bude trvať viac ako 24 hodín, kým dosiahne Medzinárodnú vesmírnu stanicu, pričom pristátie sa očakáva v nedeľu o 13:50 ET.

Astronauti budú testovať rôzne aspekty schopností Starlineru, vrátane výkonu raketových motorov kozmickej lode, fungovania ich skafandrov v kapsule a manuálneho pilotovania, ak by posádka potrebovala potlačiť autopilota kozmickej lode.

Dvojica astronautov sa pripojí k siedmim astronautom a kozmonautom, ktorí sú už na palube vesmírnej stanice a strávia osem dní v laboratóriu na obežnej dráhe.

Podľa Steva Sticha, manažéra programu komerčných posádok NASA, ktorý na piatkovej tlačovej konferencii povedal, že astronauti otestujú schopnosť „bezpečného prístavu“ Starlineru, ktorý umožňuje posádkam vesmírnej stanice vyhľadať úkryt, ak sa na palube vesmírnej stanice Is objaví problém navrhnutý tak, aby poskytoval.

Keď je čas vrátiť sa domov, Williams a Wilmore sa vrátia pomocou rovnakej kapsuly Starliner a pristanú na mieste na juhozápade Spojených štátov.

Stich povedal, že najskorší možný návrat pre Williams a Wilmore je 10. júna, no v prípade nepriaznivého počasia sú k dispozícii aj iné dátumy.

Podľa NASA, ak sa kozmická loď v sobotu nezdvihne podľa plánu, existujú záložné možnosti pre štarty 2. júna, 5. júna a 6. júna.

Roky zastavenia vývoja, problémy so skúšobným letom a iné nákladné prekážky spomalili cestu Starlineru na štartovaciu rampu. Medzitým konkurent Boeingu v rámci komerčného programu NASA – SpaceX – sa stala najväčším poskytovateľom dopravy Pre astronautov vesmírnej agentúry.

Misia by mohla byť posledným významným míľnikom pred tým, ako NASA usúdi, že kozmická loď Starliner od Boeingu je pripravená na pravidelnú prevádzku na doručovanie astronautov a nákladu na vesmírnu stanicu.

„Tešíme sa na let na tejto misii. Je to testovací let; vieme, že sa naučíme nejaké veci,“ uviedol vo vyhlásení Mark Nappi, viceprezident a programový manažér programu Commercial Crew v Boeingu. „Budeme sa zlepšovať a toto zlepšenie začína misiou Starliner-1 a bude to ešte lepšie s misiami, na ktorých budeme letieť.“

Starliner bol len dve hodiny od prvého pokusu o štart s posádkou 6. mája, keď inžinieri identifikovali problém s ventilom na druhom stupni alebo hornej časti rakety Atlas V. Celý zásobník, vrátane rakety a kozmickej lode, bol privezený späť z odpaľovacej rampy na testovanie a opravu.

READ  Veľkí dinosaurí predátori - ako napríklad T. Rex - Vyvinuté rôzne veľkosti očných jamiek, ktoré umožňujú silnejšie uhryznutie

Potom tímy misie nahlásili malý únik hélia v servisnom module kozmickej lode. Únik bol vysledovaný v časti nazývanej príruba na náporovom systéme s jedným reakčným riadiacim systémom, kde sa na spustenie náporového motora používa hélium.

Vesmírna agentúra uviedla, že tento únik nepredstavuje žiadnu hrozbu pre misiu.

„S touto konkrétnou prírubou sme veľmi starostlivo zvážili naše možnosti,“ povedal. „Palivové vedenie, vedenie okysličovadla a héliové vedenie, to všetko vedie do príruby, čo sťažuje prácu na nej. Práca na nej je takmer nebezpečná.“

Namiesto vykonania náhrady na opravu úniku sa tímy rozhodli, že únik hélia je dostatočne malý na to, aby ho bolo možné zachytiť, uviedol Stich.

Nappi povedal: „Keď sme sa pozreli na tento problém, nebolo to len o podnikaní. Bolo to o 'je to bezpečné alebo nie?' A je to bezpečné, a preto sme sa rozhodli pokračovať v tom, čo máme.“

Počas odpočítavania štartu budú tímy misie monitorovať únik a zistiť, či sa zvyšuje. Tímy strávili posledné dva týždne hodnotením a odstraňovaním prijateľných úrovní úniku hélia, ktoré sú uvedené v knihe pravidiel, ktorú inžinieri použijú pri hodnotení úniku v sobotu ráno, povedal Nappi.

Pri hodnotení problému s héliom inžinieri tiež pozorovali „zraniteľnosť konštrukcie“ v pohonnom systéme – v podstate identifikujúc vzdialený scenár, v ktorom by niektoré trysky mohli zlyhať, keď by vozidlo opustilo obežnú dráhu Zeme, bez toho, aby sa bezpečne vrátilo domov.

Na tlačovej konferencii z 24. mája Stich uviedol, že NASA a Boeing spolupracovali s predajcom náporových motorov na záložnom pláne pre vyhorenie z obežnej dráhy, ak by takáto situácia nastala.

„Obnovili sme túto redundanciu, aby sme mali možnosť zálohovania pri veľmi vzdialených poruchách pre priame popáleniny,“ povedal Stich.

Podľa vesmírnej agentúry po stretnutí o preskúmaní letovej pripravenosti 29. mája vedúci predstavitelia NASA, Boeing a United Launch Alliance (ktorá raketu postavila) prehodnotili „štart vrátane všetkých systémov, zariadení a tímov, ktoré podporia testovací let. „“Potvrdené prípravy.“

Tímy misie tiež pozorne sledovali padáky Starlineru, pretože jeden z nedávnych suborbitálnych letov posádky Blue Origin sa nepodarilo úplne nafúknuť. Stich povedal, že Starliner používa rovnaké komponenty ako padákový systém.

READ  Čo boli tie svetlá na oblohe nad Montanou?

Blue Origin zdieľal letové údaje s Boeingom a NASA a po posúdení padákov Starlinera ich tím považoval za „schopných lietať“.

Dana Weigel, programová manažérka Medzinárodnej vesmírnej stanice NASA, v stredu uviedla, že vesmírna stanica narazila na anomáliu, ktorú by Starliner mohol pomôcť opraviť.

Pumpa v zostave procesora moču stanice zlyhala.

„Tento procesor moču odoberie všetok moč posádky a spracuje ho do prvej fázy systému regenerácie vody,“ povedal Weigel. „Potom ju pošle po prúde do vodného procesora, ktorý ju premení na pitnú vodu. Stanica je skutočne navrhnutá ako uzavretá slučka.“

Očakávalo sa, že toto čerpadlo bude fungovať na jeseň a náhradné čerpadlo bolo pripravené na let na misiu zásobovania nákladom v auguste. Ale porucha pumpy „nás dostala do situácie, keď sme museli skladovať veľa moču,“ povedal Weigel.

Teraz sa moč musí skladovať v nádobách na palube. Na vyriešenie tohto problému bolo rýchlo vymenené náhradné čerpadlo do nákladného priestoru Starlinera. Pumpa váži asi 150 libier, takže tím vybral z lode Starliner dva kufre posádky, ktoré obsahovali oblečenie a toaletné potreby, ako šampón a mydlo, ktoré vybrali Wilmore a Williams.

Weigel uviedol, že vesmírna stanica má pohotovostnú zásobu všeobecného oblečenia a toaletných potrieb, ktoré bude dvojica astronautov používať počas svojho krátkeho pobytu.

Wilmore a Williams, ktorí majú slúžiť ako piloti pre nadchádzajúcu misiu Boeing Starliner-1, sú od konca apríla v karanténe posádky, aby ochránili svoje zdravie pred štartom, povedal astronaut NASA Mike Finke, ktorý sa uskutoční po úspešnom teste. let.

„Butch a SUNY plne dôverujú našej rakete, našej kozmickej lodi a našim operačným tímom a vedúcim riadiacim tímom a sú určite pripravení pohnúť sa vpred,“ povedal.

K tejto správe prispela Deblina Chakrabortyová zo CNN.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close