Veda

Salt Lake County zaznamenal 800% nárast syfilisu medzi ženami

Odhadovaný čas čítania: 3-4 minúty

SALT LAKE CITY – Ministerstvo zdravotníctva okresu Salt Lake oznámilo, že okres zaznamenáva alarmujúci nárast prípadov syfilisu.

Tento trend je v súlade s národnými údajmi, ktoré oznámili americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Počet prípadov u žien v okrese Salt Lake sa už tento rok zdvojnásobil, uviedla Lynn Beltran, supervízorka epidemiológie pre ministerstvo zdravotníctva okresu Salt Lake. Beltrán potvrdil tento rok celkovo 278 prípadov u mužov a 320 prípadov u žien.

Okresné ministerstvo zdravotníctva zverejnilo údaje, ktoré ukazujú, že od roku 2018 do roku 2022 sa prípady syfilisu medzi mladými ženami v okrese Salt Lake zvýšili o 800 %. Z tohto počtu bolo 89 % prípadov u žien vo veku 15 – 44 rokov v plodnom veku.

Nárast v tejto vekovej skupine znamená zvýšené riziko novorodeneckého syfilisu v komunite. Kraj potvrdil v tomto roku zatiaľ štyri prípady vrodeného syfilisu u novorodencov.

Podľa správy ministerstva zdravotníctva sa „novorodenecký syfilis vyskytuje, keď matky počas tehotenstva nedostanú včasné testovanie a liečbu. Syfilis počas tehotenstva môže viesť k narodeniu mŕtveho dieťaťa, potratu alebo smrti novorodenca a môže sa vyvinúť, ak sa s bábätkami nelieči adekvátne.“ .“ Slepota, hluchota, vývojové oneskorenie alebo kostné abnormality.“

„Praktikujem detskú infekčnú chorobu už 35 rokov,“ povedal Dr. Andrew Pavia, riaditeľ epidemiológie primárnej detskej nemocnice. „Tento rok sme vyhodnotili ako skupinu pravdepodobne 35 až 40 žien, ktoré boli počas tehotenstva vystavené syfilisu.“

„V roku 2022 sme zaznamenali prvý prípad novorodeneckého syfilisu od roku 2008,“ povedala doktorka Angela C. Dunnová, výkonná riaditeľka zdravotného oddelenia okresu Salt Lake. „Novorodenecký syfilis je obzvlášť nešťastný, pretože sa mu dá úplne predísť – môžeme zabrániť utrpeniu novorodencov tým, že ženám zabezpečíme cenovo dostupný a pohodlný prístup k testovaniu a liečbe syfilisu, ako aj k vhodnej prenatálnej starostlivosti.“

Výskyt syfilisu sa v posledných rokoch zvýšil u všetkých ľudí – nielen u žien, aj keď nie tak dramaticky ako u žien. Celkovo sa od roku 2018 do roku 2022 celková miera syfilisu v okrese Salt Lake zvýšila o 65 %.

CDC odporúča, aby sa všetky tehotné ženy testovali na syfilis na začiatku tehotenstva a tie, ktoré majú viacerých alebo neznámych sexuálnych partnerov, sa testovali na syfilis každé tri, šesť alebo 12 mesiacov, v závislosti od počtu partnerov a ich špecifických okolností. Testovanie by sa malo vykonať.

Úradníci tiež naliehajú na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby okamžite začali liečbu syfilisom, keď budú mať pacient pozitívny test na rýchly test počas čakania na potvrdzujúci test.

Syfilis je pohlavne prenosná infekcia spôsobená baktériou. Ak sa nelieči, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Infekcia sa vyvíja v štádiách a každé štádium môže mať iné príznaky a symptómy. Beltran povedal, že typickými príznakmi sú nezvyčajné kožné problémy alebo lézie, vyrážky, hrbolčeky. Syfilis je liečiteľný správnymi antibiotikami, ale liečba nemôže zvrátiť škody, ktoré už napáchala infekcia.

Viac informácií o syfilise nájdete na cdc.gov,

Pre testovanie a ďalšie zdroje v Salt Lake County navštívte tu SLCO.org.

Súvisiace príbehy

Najnovšie príbehy o zdraví

Briana Chavez a Eliza Pace

Ďalšie príbehy, ktoré by vás mohli zaujímať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close