Veda

Štúdia tvrdí, že Spinosaurus po večeri neplával

Spinosaurus bol jedným z najväčších mäsožravých dinosaurov a živil sa rybami. Paleontológovia sa na tom vo veľkej miere zhodujú.

Ale vstúpilo práve do riek a vytiahlo ich z vody ako medveďa hnedého? Alebo sa ponáralo za korisťou ako tučniak či morský lev?

To sa stalo pálčivou polemikou medzi odborníkmi na dinosaury.

Jedna skupina začína byť presvedčená, že Spinosaurus bol tým najvzácnejším z dinosaurov: dinosaurus, ktorý strčil hlavu pod vodu a plával pod hladinou. Iní hovoria, že v žiadnom prípade.

najnovšia salvaŠtúdia, publikovaná v stredu v časopise PLOS One, pochádza od tímu Spinosaurus-plávanie-neplávanie, aby sa postavila proti článku na podporu plávania, ktorý bol publikovaný pred niekoľkými rokmi. Predchádzajúca práca, publikovaná v časopise Nature, Tvrdilo sa, že vo všeobecnosti zvieratá, ktoré trávia väčšinu času vo vode, ako napríklad tučniaky, majú hustejšie kosti, ktoré poskytujú balast a uľahčujú potápanie. Časopis Nature dospel k záveru, že Spinosaurus mal tiež husté kosti, a preto bol pravdepodobne plavcom.

Ale táto analýza hustoty kostí bola „štatisticky absurdná,“ povedal Nathan Myhrvold, bývalý technologický riaditeľ Microsoftu a amatérsky paleontológ, ktorý viedol nový výskum s paleontológom Paulom Sereno z University of Chicago.

Dr. Myhrvold a Dr. Sereno tiež tvrdili, že aj keby Spinosaurus vôbec vedel plávať, jeho nepravidelný tvar tela by z neho urobil zlého plavca. Dr. Myhrvold povedal, že rozloženie hmotnosti dinosaura by spôsobilo, že by bol veľmi ťažký a nestabilný.

„Je zrejmé, prečo nemôže plávať,“ povedal.

Dr. Myhrvold povedal, že obrovská plachta na chrbte by Spinosaurovi sťažila zostať vo vzpriamenej polohe pri plávaní. „Ak sa čo i len nepatrne ohne, bude stále padať.“

Inými slovami, Spinosaurus by sa prevrátil a snažil by sa dostať svoju plachtu z vody.

READ  Medzinárodná vesmírna stanica sa v roku 2030 prepadne do vodného hrobu | Medzinárodná vesmírna stanica

Aj v tomto spore existujú body zhody. Spinosaurus bol pravdepodobne dlhší a ťažší ako Tyrannosaurus rex. Žil asi pred 95 miliónmi rokov na území dnešnej Západnej Sahary, no vtedy to bolo bujné prostredie s hlboko tečúcimi riekami. Bol to tiež zvláštne vyzerajúci dinosaurus s dlhými stavcami na chrbte, ktoré tvorili obrovskú plachtu.

Záujem o Spinosaura sa v poslednom desaťročí zvýšil po objavení novej fosílie v Maroku Nizarom Ibrahimom, ktorý bol tiež autorom skoršej štúdie hustoty kostí a teraz je docentom na University of Portsmouth v Anglicku. Jediná ďalšia fosília bola nájdená v roku 1915 Ernstom Strömmerom, nemeckým paleontológom, a bola zničená pri leteckom bombardovaní Mníchova v roku 1944.

V najnovšej štúdii Dr. Myhrvold a kolegovia tvrdia, že paleontológovia, ktorí tvrdili hustotu kostí, použili sofistikovanú štatistickú techniku ​​bez toho, aby pochopili jej obmedzenia.

„Bolo to tu úplne nesprávne aplikované,“ povedal Dr. Myhrvold. „Bohužiaľ, keď máte niečo, čo zahŕňa veľa hustých údajov, väčšina paleontológov prevráti oči.“

Dr. Myhrvold nie je tradičný akademik. Od odchodu zo spoločnosti Microsoft v roku 1999 je možno najznámejší ako vedúci vývoja encyklopedickej kuchárskej knihy Modernist Cuisine. Ale už predtým vyvolal ezoterické štatistické kontroverzie, kritizoval zistenia o rýchlosti rastu dinosaurov a tvrdil, že úložisko údajov o asteroidoch NASA je chybné a nespoľahlivé.

Skoršia práca iných výskumníkov zistila, že potápavé cicavce majú hustejšie kosti ako cicavce žijúce na súši. Ale iné cicavce majú husté kosti aj z iných dôvodov. Slony potrebujú silné kosti, aby udržali svoju váhu.

V roku 2022 výskumníci pod vedením Mattea Fabbriho, teraz postdoktorandského výskumníka na Chicagskej univerzite, vo svojej práci tvrdili, že hustota kostí je spoľahlivým prediktorom toho, či zviera žije vo vode alebo na súši, vrátane organizmov, ktoré sú zahrnuté. vyhynutý druh.

READ  Správy - Denisovan kosť nájdená na tibetskej náhornej plošine

„Mysleli sme si, ach, sú to len cicavce a alebo sú to aj plazy?“ Dr Fabbri povedal v rozhovore. „A ak je to pravda, môžeme odvodiť ekológiu vyhynutých zvierat, vrátane podivne vyzerajúcich dinosaurov, ako je Spinosaurus?“

Dr Fabbri povedal, že analýza ukázala, že „extrémne vysoká hustota kostí je spojená so zvýšenou pravdepodobnosťou ponorenia sa pod vodu.“

Tím vedcov dospel k záveru, že Spinosaurus a príbuzný Spinosaurus Baryonyx sa potápali, zatiaľ čo ďalší príbuzný dinosaurus Suchomimus sa pod vodu nedostal.

Doktor Myhrvold však tvrdí, že hustotu kostí nemožno jednoznačne rozdeliť na dve skupiny. Existuje mnoho vodných živočíchov, ktorých kosti sú menej husté ako kosti mnohých suchozemských živočíchov a naopak. „Ak sú tieto dve distribúcie blízko pri sebe, nemôžete dospieť k platnému záveru, alebo aspoň k takému, ktorý by mal nejakú štatistickú silu,“ povedal.

Uvádza príklad: U ľudí sú muži vo všeobecnosti ťažší ako ženy, ale nie každý muž je ťažší ako každá žena. Ak vám teda niekto povie, že osoba váži 135 libier, nemôžete spoľahlivo odhadnúť, či je táto osoba muž alebo žena.

Hoci Dr. Myhrvold a Dr. Sereno sú teraz v rozpore s Dr. Fabbrim a Dr. Ibrahimom, všetci boli kedysi na rovnakej strane ako spoluautori. 2014 dokument popisujúci Spinosaura nájdeného v Maroku,

„Rozdelili sme sa intelektuálne,“ povedal Dr. Sereno.

Dr. Fabbri je v súčasnosti na rovnakom oddelení ako Dr. Sereno, hoci sa toto leto stane profesorom na Univerzite Johna Hopkinsa.

„Pozdravujeme sa na tejto chodbe,“ povedal Dr. Fabbri. „To je v poriadku. Očividne sa navzájom nezabíjame.“

Doktor Ibrahim, ktorý vykonáva ďalšie štúdie v Maroku, uviedol, že ďalšie zistenia by ešte viac potvrdili, že Spinosaurus bol vodný.

READ  Štatistika COVID-19 17. september 2020 | Stratené pobrežie Outpost

Odmietol aj biomechanické argumenty doktora Myhrvolda, prečo Spinosaurus nevie plávať, s tým, že ešte stále veľa nie je známe. Zistenia doktora Myhrvolda prirovnal k paleontológom, ktorí tvrdili, že tyranosaury museli byť mrchožrútmi, pretože nedokázali bežať dostatočne rýchlo, aby ulovili malú a rýchlu korisť. Ale tyranosaury nepotrebovali byť rýchle, aby zlikvidovali väčšieho, pomalšie sa pohybujúceho Triceratopsa.

Podobne aj prehistorické africké rieky sa hemžili obrovskými, pomaly sa pohybujúcimi rybami, povedal doktor Ibrahim. Spinosaurus by nemusel byť skúseným plavcom, aby ich chytil.

„Nemôžem prezradiť veľa,“ povedal, „ale máme nový materiál. Máme za sebou veľa zaujímavých projektov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close