Veda

Webbov teleskop zdieľa svoje prvé pozorovania Marsu

Prihláste sa na odber bulletinu CNN Wonder Theory Science. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,CNN
,

Hlavným cieľom vesmírneho teleskopu Jamesa Webba je odhaliť slabé svetlo zo vzdialených galaxií, no nedávno zaznamenal jeden z najjasnejších objektov na nočnej oblohe: Mars.

Vesmírne observatórium zachytilo svoje prvé snímky a údaje o Červenej planéte 5. septembra.

niekoľko obežných dráh nad Marsom a pozemné rovery Curiosity a VytrvalosťPohybujte sa po povrchu a pravidelne posielajte informácie. Webbove infračervené schopnosti prispievajú k ďalšej perspektíve, ktorá môže odhaliť podrobnosti o povrchu a atmosfére Marsu.

Webb, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti jeden milión míľ (1,6 milióna kilometrov) od Zeme, môže vidieť Slnkom osvetlenú časť Marsu otočenú k vesmírnym teleskopom, ktoré umožňujú observatóriu vidieť sezónne zmeny planéty, prachové búrky a počasie. správna pozícia na špehovanie naraz.

Ďalekohľad je taký citlivý, že astronómovia museli vykonať úpravy, aby zabránili nevyberanému infračervenému svetlu Marsu nasýtiť Webbove detektory. Namiesto toho Webb pozoroval Mars pomocou veľmi krátkych expozícií.

ukazujú nové obrázky Východná pologuľa Marsu v rôznych vlnových dĺžkach infračerveného svetla. Vľavo je referenčná mapa pologule zachytená misiou Mars Global Surveyor, ktorá sa skončila v roku 2006.

Webbov obrázok vpravo hore ukazuje slnečné svetlo odrážajúce sa na povrchu Marsu, čo ukazuje rysy Marsu, ako je kráter Huygens, tmavá vulkanická hornina a Hellas Planitia, masívny impaktný kráter na Červenej planéte, ktorý má dĺžku viac ako 2 000 km. ,

Obrázok vpravo dole ukazuje tepelnú emisiu Marsu alebo svetlo vyžarované planétou, keď stráca teplo. Najjasnejšie oblasti označujú najhorúcejšie miesta. Okrem toho si astronómovia na snímke tepelnej emisie všimli niečo iné.

Keď toto tepelné svetlo prechádza atmosférou Marsu, jeho časť je absorbovaná molekulami oxidu uhličitého. Táto udalosť spôsobila, že Hellas Planitia vyzerá temnejšie.

„V Hellase to v skutočnosti nie je tepelný efekt,“ uviedol vo vyhlásení Geronimo Villanueva, planetárny vedec z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte v štáte Maryland.

„Povodie Hellas je nízka nadmorská výška, a preto je vystavený vysokému tlaku vzduchu,“ povedala Villanueva, ktorá je tiež hlavnou výskumníčkou štúdií Marsu a oceánov pre Webb. „Vysoký tlak vedie k potlačeniu tepelnej emisie v tomto konkrétnom rozsahu vlnových dĺžok, ktorý sa nazýva tlaková expanzia. Bolo by veľmi zaujímavé oddeliť tieto konkurenčné účinky v týchto údajoch.“

Vďaka Webbovým výkonným schopnostiam Villanueva a jeho tím zachytili aj prvé blízke infračervené spektrum Marsu.

Spektrum naznačuje jemnejšie rozdiely v jasnosti na celej planéte, čo môže zvýrazniť aspekty povrchu Marsu a atmosféry. Predbežná analýza odhalila informácie o zložení ľadových oblakov, prachu, typoch hornín na povrchu a atmosfére obsiahnutej v spektre. Sú tam aj podpisy vody, oxidu uhličitého a oxidu uhoľnatého.

Výskumný tím NASA sa podelí Ďalšie podrobnosti o Webbových pozorovaniach Marsu v štúdii, ktorá bude predložená na budúce preskúmanie a publikovanie. A tím z Marsu dúfa, že využije Webbove schopnosti na zistenie rozdielov medzi regiónmi na Červenej planéte a na hľadanie plynov, ako je metán a chlorovodík v atmosfére.

READ  Američania začínajú prechádzať do života po pandémii, pretože sa vykonáva viac očkovaní

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close