Veda

Svetlá farba nemá žiadny vplyv na spánkový režim alebo vnútorné hodiny • Earth.com

Vízia, komplexný proces, závisí od premeny rôznych vlnových dĺžok svetla na elektrické impulzy, ktoré sú v mozgu dekódované ako farby a jas.

Fotoreceptory v sietnici, známe ako čapíky, uľahčujú ostré, detailné a farebné videnie pri dostatočnom osvetlení.

Na druhej strane tyčinky prispievajú k videniu pri slabom osvetlení, čo nám umožňuje rozlíšiť rôzne odtiene šedej, ale s menšou presnosťou.

Elektrické impulzy sú potom prenášané do gangliových buniek v sietnici a ďalej spracovávané zrakovou kôrou v mozgu, výsledkom čoho je vnímanie farebného obrazu.

Svetlá pleť a vplyv na spánok

Je dôležité poznamenať, že okolité svetlo nám umožňuje nielen vidieť, ale ovplyvňuje aj naše spánkové cykly a cirkadiánne rytmy.

Špecializované gangliové bunky, ako sú čapíky a tyčinky, sú citlivé na svetlo a silne reagujú na svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou približne 490 nanometrov.

Keď je vystavený svetlu iba s kratšími vlnovými dĺžkami, medzi 440 a 490 nanometrami, vidíme ho ako modrý.

Ak takéto svetlo aktivuje gangliové bunky, signalizujú vnútorným hodinám, že je deň. Rozhodujúcim faktorom sa stáva skôr intenzita svetla na vlnovú dĺžku ako vnímaná farba.

tyčinky, šišky a farby

Dr. Christine Bloom z Centra pre chronobiológiu Univerzita v BazilejiKtorý skúma účinky svetla na človeka, vyvoláva otázku, či čapíky a následne aj farba svetla ovplyvňujú vnútorné hodiny.

„Gangliové bunky citlivé na svetlo dostávajú informácie aj z čapíkov. Vzniká tak otázka, či šišky, a teda farba svetla ovplyvňujú aj vnútorné hodiny,“ vysvetľuje doktor Bloom.

„Najvýraznejšie zmeny jasu a farby svetla sa napokon vyskytujú pri východe a západe slnka, čo znamená začiatok a koniec dňa,“ hovorí Bloom.

V štúdii z roku 2019 vykonanej na potkanoch sa navrhlo, že žlté svetlo má väčší vplyv na vnútorné hodiny ako modré svetlo. U ľudí je však hlavný účinok svetla na vnútorné hodiny a spánok pravdepodobne cez svetlocitlivé gangliové bunky.

READ  Vedci objavili lebku obrovského predátora dávno pred dinosaurami: ScienceAlert

„Existuje dôvod domnievať sa, že farba svetla, ktorá je kódovaná čapíkmi, môže súvisieť aj s vnútornými hodinami,“ hovorí Dr. Bloom.

Štúdium účinkov farby svetla

Aby výskumný tím odhalil pravdu za týmito hypotézami, vystavil 16 zdravých dobrovoľníkov stimulom modrého alebo žltého svetla na hodinu v neskorých večerných hodinách. Ako kontrolná podmienka bol zahrnutý stimul bielym svetlom.

Svetelné stimuly boli starostlivo navrhnuté tak, aby diferencovane aktivovali farebne citlivé čapíky v sietnici, zatiaľ čo stimulácia svetlocitlivých gangliových buniek zostala konštantná vo všetkých troch podmienkach. To umožnilo výskumníkom izolovať špecifické účinky farieb na vnútorné hodiny a spánok.

„Táto metóda svetelnej stimulácie nám umožňuje čistým experimentálnym spôsobom izolovať vlastnosti svetla, ktoré môžu hrať úlohu pri účinkoch svetla na ľudí,“ hovorí Manuel Spitschan, profesor chronobiológie a zdravia. Technická univerzita v MníchoveKtorí boli tiež zapojení do štúdie.

V spánkovom laboratóriu výskumníci hodnotili, či má farba svetla vplyv na vnútorné hodiny účastníkov.

Hodnotili tiež čas, ktorý dobrovoľníkom trvalo zaspať, hĺbku ich spánku na začiatku noci, ich vnímanú únavu a ich schopnosť reagovať, ktorá sa prirodzene znižuje so zvyšujúcou sa ospalosťou.

Zistenia o farbách svetla, spánku a vnútorných hodinách

Výsledky štúdie ukazujú, že variácia farby svetla pozdĺž modro-žltej amplitúdy nehrá žiadnu relevantnú úlohu v ľudských vnútorných hodinách alebo spánku. To je v rozpore s výsledkami vyššie uvedenej štúdie na myšiach.

„Nenašli sme žiadny dôkaz, že variácia farby svetla pozdĺž modro-žltej dimenzie hrá dôležitú úlohu pre ľudské vnútorné hodiny alebo spánok,“ hovorí Dr. Bloom.

„Naše výsledky skôr podporujú zistenia niekoľkých ďalších štúdií, že gangliové bunky citlivé na svetlo sú najdôležitejšie pre ľudské vnútorné hodiny,“ tvrdia vedci.

Manuel Spitschan verí, že táto štúdia prispieva k preklenutiu priepasti medzi základným výskumom a praktickými aplikáciami.

READ  NASA mapuje oblaky prachu z vesmíru pomocou tohto nového špičkového zariadenia

Komentoval: „Naše zistenia naznačujú, že pri plánovaní a navrhovaní osvetlenia je možno najdôležitejšie brať do úvahy účinky svetla na gangliové bunky citlivé na svetlo. Šišky a teda aj farba hrajú veľmi druhoradú úlohu.

Dôsledky a budúci výskum „modrého svetla“

Zostáva preskúmať, či má farba svetla nejaký vplyv na spánok pri zmenených parametroch, ako je dlhodobé vystavenie svetlu alebo rôzne časové rámce. Na vyriešenie týchto otázok a poskytnutie ďalších informácií o vzťahu medzi farbou svetla, vnútornými hodinami a spánkom sú potrebné následné štúdie.

Odborníci často radia, že krátkovlnné „modré svetlo“ vyžarované smartfónmi a tabletmi narúša naše cirkadiánne rytmy a spánkové vzorce.

V dôsledku toho sa odporúča používať tieto zariadenia skoro večer alebo povoliť ich režim Night Shift, ktorý znižuje svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou a poskytuje bledú farbu.

Doktor Bloom však hovorí, že táto úprava zožltnutia je zbytočným vedľajším produktom. „Technicky môžeme na týchto displejoch znížiť svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou bez toho, aby sme zmenili farbu, ale komerčné mobilné telefóny tento prístup ešte neprijali,“ vysvetľuje.

Stručne povedané, táto štúdia vyvracia mýtus spojený s vplyvom farby svetla na ľudské vnútorné hodiny a spánok. Zatiaľ čo gangliové bunky citlivé na svetlo hrajú dôležitú úlohu, farba svetla, ako je kódovaná čapíkmi, je menej relevantná.

Keďže budúci výskum sa hlbšie ponorí do tejto témy, je dôležité uznať dôležitú úlohu gangliových buniek citlivých na svetlo pri navrhovaní riešení osvetlenia, ktoré podporujú zdravé spánkové vzorce a podporujú celkovú pohodu.

Celá štúdia bola publikovaná v časopise povaha ľudské správanie,

,

Ako čítate? Prihláste sa na odber nášho bulletinu a získajte zaujímavé články, exkluzívny obsah a najnovšie aktualizácie.

Pozrite si nás na EarthSnap, bezplatnej aplikácii, ktorú vám prinášajú Eric Rawls a Earth.com.

READ  Toxické kovy prenikajú do našich kostí a moderná technológia to môže ešte zhoršovať

,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close