Svet

Taliansky online gang „Casanova“ sa rozpadol v Turíne

Talianska polícia uviedla, že podvodný gang, ktorý sa dostal do sŕdc žien vydávajúcich sa za pilotov, námorných kapitánov, dôstojníkov Interpolu a vojenský personál, bol po troch rokoch pôsobenia zlomený.

„Operácia Casanova“ sa zamerala na 19 podozrivých za podvodom s online zoznamkami, v ktorom obetiam sľubovali lásku a manželstvo, ale prišli o peniaze.

Jedna obeť stratila 3 1,3 mil. (6 1,6 mil.; 1,2 mil. GBP), zatiaľ čo iní opustili rodinné domy. Pätnásť ľudí bolo zatknutých.

Podľa polície Guardia de Finanza v meste Turín na severe krajiny sú ďalší štyria z policajných kaucií a prepustených bolo 4 1,4 milióna. Za gangom údajne stoja Nigérijčania a talianska skupina.

Aj keď sa operácia sústredila do severného Talianska, obete sa nachádzali inde v celej Európe, USA a Číne.

Ako konali podvodníci

Polícia pre finančné trestné činy uviedla, že existujú dva typy podvodov: jeden bol „podvod z lásky“ a druhý zahŕňal podnikové IT systémy.

Medzi takzvané útoky typu man-in-the-middle patrí odpočúvanie korešpondencie a nútenie spoločností k prevodu peňazí na falošné účty. Desiatky tisíc eur odcudzených spoločnosti v oblasti Trevisa boli vrátené pred vybratím alebo prevodom.

Podvodníci s online zoznamkami nie sú žiadnou novinkou, tieto vzťahy sa vždy budovali na diaľku.

Zdá sa tu čudné, že podvodníci predstierali, že majú prácu na diaľku ako piloti a ropní inžinieri, čo znamená, že sa nikdy nemohli osobne stretnúť a zrazu potrebovali peniaze.

Podvodníci si najskôr získali dôveru žien, niekedy manželským sľubom, a potom požiadali o peniaze na zaplatenie dieťaťa, ktoré bolo údajne choré alebo nespravodlivo uväznené.

Zadĺžil sa na pomoc niektorým z obetí; Niektoré prišli o niekoľko tisíc eur, ale jedna bola za pár rokov prepojená z 1,3 milióna dolárov.

READ  Zimbabwe - FAO na regionálnom stretnutí v Zimbabwe obhajuje zvýšené včasné varovanie a proaktívne opatrenia

Talianska armáda s pomocou polície v 22 krajinách vrátane Veľkej Británie vyšetrila 30 000 finančných transakcií a 200 správ o podozrivej činnosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close