Ekonomika

Tanky Abrams čoskoro prídu na Ukrajinu, hovorí minister obrany USA: Aktuálne informácie

Úroda pšenice na Ukrajine v minulom roku.dlh…Efrem Lukatsky/Associated Press

Svetová obchodná organizácia v utorok potvrdila, že Ukrajina podala sťažnosť Svetovej obchodnej organizácii na Maďarsko, Poľsko a Slovensko po tom, ako tieto tri krajiny predĺžili zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov v rozpore s politikou EÚ.

Hovorca organizácie Daniel Prusin uviedol, že Ukrajina v pondelok večer podala žiadosť o konzultácie, čo je prvý krok v procese riešenia sporov. Pán. povedal Bruce.

Uviedla to ukrajinská ministerka hospodárstva Julia Sviridenko Vyhlásenie Tri členské štáty EÚ v pondelok uviedli, že nemôžu uvaliť sankcie jednostranne a že za obchodnú politiku zodpovedajú predstavitelia bloku.

Poľsko, Slovensko a Maďarsko uvalili svoje sankcie cez víkend s tým, že majú chrániť vlastných farmárov, ktorí sa sťažovali, že lacné obilie z Ukrajiny – jedného z najväčších svetových exportérov – podkopáva ich vlastné trhy.

V maďarskom Jahony v nedeľu farmári protestovali proti rozhodnutiu Európskej komisie zrušiť zákaz dovozu ukrajinského obilia.dlh…Attila Palas/EPA, cez Shutterstock

Po tom, čo Rusko vo februári minulého roka spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, Európska únia súhlasila s tým, že ukrajinské obilie bude oslobodené od cla na podporu vojnového hospodárstva krajiny a zmiernenie globálnej potravinovej krízy, ktorú vyvolala ruská námorná blokáda ukrajinských prístavov. Na Čiernom mori.

Ale oslobodenie od ciel sa odrazilo na najbližších susedoch Ukrajiny v EÚ, s tonami ukrajinského obilia, podstatne lacnejšími ako jeho ekvivalent v EÚ, zaplavilo tieto trhy a ceny v týchto krajinách prudko klesli.

Na vyriešenie tohto problému a potlačenie rastúcich nepokojov medzi farmármi vo východoeurópskych krajinách Európska únia dočasne zakázala dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov do niektorých krajín vrátane Poľska, Slovenska a Maďarska, hoci výrobky cez ne mohli prechádzať. Keď v piatok embargo zrušila, všetky tri krajiny uviedli, že budú naďalej zakazovať predaj ukrajinského obilia v rámci svojich hraníc v rozpore s blokom.

READ  MNB poukazuje na „výrazný“ nárast inflácie zisku

V Poľsku a na Slovensku sa v najbližších týždňoch konajú všeobecné voľby a farmári v oboch krajinách tvoria dôležitý volebný blok. „Prijmeme opatrenia na ochranu záujmov poľských farmárov,“ uviedol hovorca poľskej vlády Piotr Muller v utorok neskoro večer.

Spor ohrozuje súdržnosť bloku pri podpore Ukrajiny a riskuje skomplikovanie vzťahov medzi Ukrajinou a jej tromi susedmi, ktorí patrili k najsilnejším podporovateľom Kyjeva počas vojny.

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Janusz Wojcichowski, člen poľskej vládnucej strany, v utorok vyjadril prekvapenie nad kritikou Ukrajiny za predĺženie zákazu a zdalo sa, že sa drží politiky svojej krajiny. Na tlačovej konferencii v Bruseli p. povedal Wojciechowski.

A správa Keď v piatok platnosť zákazu vypršala, Európska komisia uviedla, že ukončila „deformácie trhu“, ale povedala, že Ukrajina má ešte 30 dní na zavedenie právnych opatrení.

V utorok ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solsky, A správa Vývozcovia štyroch plodín – kukurice, repky, slnečnice a pšenice – musia požiadať vládu o povolenie „kontrolovať a regulovať“ tok do európskych krajín.

„Sme presvedčení, že takýto pracovný plán uspokojí všetky strany,“ povedal p. povedal Cholsky. „Tieto tri krajiny, ktoré sú momentálne proti ukrajinskému poľnohospodárskemu exportu, sa pripoja k tomuto projektu, pretože všetci máme rovnaký cieľ – vyhrať túto hroznú vojnu.

Monica Bronchuk Prispená správa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close