Svet

Tento september vytvoril rekord! A jedna veľmi zlá správa

September 2020 bol o pol stupňa Celzia teplejší ako september 2019, čím sa vytvoril predchádzajúci teplotný rekord. Vedci sa domnievajú, že zvyšujúce sa teploty sú spôsobené emisiami skleníkových plynov. Minulý mesiac bolo výrazne teplejšie okrem iného v Arktíde, na Strednom východe a v častiach Južnej Ameriky a Austrálie. Koperník ďalej uviedol, že arktický morský ľad je v súčasnosti na druhej najnižšej úrovni od začiatku satelitného pozorovania, čo nie je vôbec dobrá správa.

Zdroj: Youtube / ESA

Očakáva sa, že rok 2020 bude pre Európu najteplejším rokom v histórii meraní. Teplo však trápi celý svet, tento rok zaznamenali Austrália a Kalifornia rekordné lesné požiare. Za posledných dvanásť mesiacov bola priemerná teplota na Zemi takmer o 1,3 stupňa Celzia vyššia ako pred priemyselnou revolúciou, ktorá sa podľa satelitného programu nebezpečne blíži k hranici 1,5 stupňa Celzia, ktorá je uvedená v Parížskej klimatickej dohode. Priemyselná revolúcia sa odohrala v období 1760-1840.

Tento september vytvoril rekord!

Zdroj: Getty Images

Služba Copernicus vydáva pravidelné správy o teplote vzduchu, stave ľadovcov a vodnom cykle. Vyhodnocuje údaje zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc z celého sveta. Tento rok sa zatiaľ každý mesiac radí medzi štyri najteplejšie v zaznamenanej histórii. V januári, máji a septembri namerali dokonca meteorológovia najvyššie priemerné teploty vôbec.

READ  Nový ďalekohľad objavuje milión nových galaxií a vytvára „nový atlas vesmíru“ - Vesmír - veda a technika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close